سبک زندگی

8 تکنیک ساده و کاربردی برای داشتن یک بچه مودب

بزرگ کردن کودک حرف گوش کن و مودب به کمی صبر و تکنیک های رفتاری به روش درست نیاز دارد اگر شما هم میخواهید کودکتان مودب ترین بچه در میان اقوام تان باشد. حتما این مقاله از کارمادیو را تا انتها مطالعه کنید.

یاد دادن کلمات مودبانه به کودک

از همان ابتدای کودکی به فرزندتان یاد دهید برای صحبت کردن با دیگران از کلماتی محترمانه مانند لطفا و ممنون استفاده کنند و به جای کلمه تو از واژه شما استفاده کنند و خودتان هم در صحبت کردن حتما از این موارد استفاده کنید.

الگوی کودکتان باشید

شما الگوی کودکتان هستید و او همیشه از شما می آموزد‌. بنابراین اگر می خواهید فرزندی مودب تربیت کنید باید اول خودتان رفتار درستی داشته باشید. کودکان احترام و ادب را از شما یاد می گیرند؛ پس هنگام صحبت با دیگران و کودک خودتان ادب را در دستور کار خود قرار دهید.

تشکر کردن را به کودکتان بیاموزید

به کودکتان تشکر کردن یاد دهید به عنوان مثال به او یاد دهید بعد از غذا و یا بعد از اینکه مورد محبت و لطف افراد قرار گرفت از آن ها با کلماتی مثل ممنون، دست شما درد نکند و … حتما تشکر کند.

8 تکنیک ساده و کاربردی برای داشتن یک بچه مودب

به کودکان یاد دهید داد نزنند و با صدای بلند حرف نزنند

به کودکان یاد دهید وقتی خواسته ای دارد  داد نزند و به جای بلند حرف زدن، صحبت های خود را آرام و منطقی بگوید. برای مثال وقتی کودک شما را صدا می زند از فاصله دور به کودک نگویید بله چکار داری بلکه به کودک نزدیک شوید واز او سوال کنید مامان جان من و صدا کردی؟

به کودک خود بیاموزید قطع کردن حرف دیگران ممنوع

به کودک خود یاد دهید ابتدا حرف دیگران تمام شود و سپس شروع به حرف زدن کند. بیشتر وقت ها برای انجام این کار باید به کودکتان گوشزد کنید چرا که پریدن وسط حرف دیگران توسط کودکان به این خاطر است که بچه ها معمولا می خواهند افکار خود را بلافاصله ابراز کند.

برای کودکان قصه بگویید

برای تقویت رفتارهای مثبت در کودک قصه ها و داستان هایی را برای او تعریف کنید که شخصیت های خوب و بد دارند و سپس از شخصیتی که دارای ویژگی های مثبت است تمجید و تعریف کنید چرا که کودکان شخصیت مثبت را دوست دارند.

اجازه گرفتن را به کودکتان بیاموزید

به کودک خود یاد دهید که قبل از ورود به هر اتاقی که درب آن بسته است ابتدا در بزند و اجازه ورود بگیرد و بدون اجازه به هیچ جایی وارد نشود. همچنین به کودکان بیاموزید بدون اجازه به وسایل هیچکس دست نزنند.

به کودک بیاموزید جر و بحث بیرون از خانه ممنون

به کودکتان این مورد را حتما یاد دهید که به هیچ عنوان بیرون از خانه با کسی جر و بحث و دعوا نکند. به او بگویید اگر هم موردی پیش آمد در خانه آن را مطرح کنید تا با کمک بزرگترها این مسائل حل شوند‌. و در بیرون از خانه حامی خانواده خود باشند.

8 تکنیک ساده و کاربردی برای داشتن یک بچه مودب

کودک را هنگام انجام رفتار مودبانه تحسین کنید

زمانی که می بینید فرزندتان رفتار مودبانه ای مثل تشکر کردن از شخصی و یا اینکه درخواستش را به صورت مودبانه مطرح می کند، خود را متوجه رفتار خوبش کنید و او را تشویق کنید. به همین ترتیب رفتار خوب کودک مورد توجه قرار می‌ گیرد و کودک آگاه می شود که شما انتظار چه رفتاری از او دارید.

کلام پایانی پیرامون داشتن یک بچه مودب

مطمئنا شما قصد ندارید کودک شما یک شبه تمام فوت و فن های انضباطی را یاد بگیرد و همینطور خودتان هم تمام روش های آموزشی کودک با ادب را یک ساعته یاد بگیرید.

بی شک زمانهایی هست که کودکان بد رفتاری می کنند و اهمیتی ندارد که شما چقدر برای جلوگیری از این رفتار تلاش می کنید زیرا آن ها کودک هستند. ولی اگر شما طبق این تکنیک ها که در این مقاله از کارمادیو در مورد آنها با شما سخن گفتیم به طور پیوسته روی کودک کار کنید همزمان با اثر آنها در زندگی خودتان، کودک مودب شما به میزان کمتری نیاز به مداخله شما خواهد داشت.

4.3/5 - (72 امتیاز)

نوشته های مشابه

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
غریبه
7 ماه قبل

عالی بود ممنون.

ماهی
7 ماه قبل

بسیار عالی.اول باید خودمون خوب باشیم ما الگو بچه ها هستیم

شاهین
7 ماه قبل

عالی بود واقعا ممنونم

دکمه بازگشت به بالا