خودروتکنولوژی

10 آپشن جدید خودروهای لوکس + کاربرد آنها

آپشن‌های جدید خودروهای لوکس، امکاناتی را در اختیار راننده قرار می‌دهد تا رانندگی راحت و آسوده‌ای تجربه کند. اگر اخبار خودروهای خارجی را بگیرید، کمپانی‌های مختلف به طور مداوم لیست بلندبالایی از امکانات و آپشن‌های جدید را به خودروهای خود اضافه می‌کنند. این امکانات که تحت عنوان فول آپشن عرضه می‌شوند، به دنبال جلب رضایت مشتریان و رقابت در بازارهای تجاری انجام می‌گیرد.

البته به‌غیراز ایجاد حس خوب در حین رانندگی، بسیاری از این آپشن‌ها کاربردی نیستند و تنها چند مورد از آنها موجب سهولت رانندگی شما خواهند شد. امروزه امکاناتی همچون شیشه‌بالابر برقی، صندلی برقی، آینه‌بغل برقی و غیره در اغلب خودروها حتی خودروهای ارزان‌قیمت و داخلی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. اما برخی امکانات، قابلیت‌ها و آپشن‌ها مخصوص خودروهای خارجی و لوکس بوده و بسیار کاربردی و منحصربه‌فرد نیز هستند. در ادامه مطلب از کارمادیو قصد داریم به 10 آپشن جدید خودروهای لوکس و خارجی اشاره می‌کنیم تا بیشتر با این قابلیت‌ها و کاربرد آنها آشنا شوید.

1. سیستم حافظه یکپارچه

این سیستم روی خودروهایی قرار می‌گیرد که دارای آینه‌های جانبی، تنظیم برقی صندلی و غربیلک فرمان هستند. اگر بیش از یک نفر از خودرو استفاده می‌کنند، بسته به نوع خودرو می‌توانید 2 یا 3 حالت کلی برای خود و راننده دیگر تنظیم کنید. در این صورت به‌محض نشستن داخل کابین، با فشردن دکمه مناسب، در وضعیت تعریف شده مربوط به خود قرار می‌گیرید.

2. Auto Hold

Auto Hold در خودرو های لوکس

Auto Hold یکی از کاربردی‌ترین آپشن‌ها برای شهرهای شلوغ و پرترافیک مثل تهران است. با این قابلیت شما دیگر نیازی به بازی با گاز و ترمز در زمان ترافیک نخواهید داشت. با این امکان جدید، شما فقط با گاز دادن به سمت جلو حرکت می‌کنید و ترمز اتومبیل به‌صورت خودکار عمل می‌کند.

3. گرمکن و سردکن فرمان و صندلی

این آپشن روی اکثر خودروهای وارداتی تعبیه شده است. با این امکان در زمستان با گرم‌شدن فرمان و صندلی، تسلط بیشتری روی رانندگی خواهید داشت. از طرفی در تابستان با ایجاد دمای مطبوع، حس خوبی به شما هنگام رانندگی می‌دهد.

4. سوئیچ هوشمند یا KeyLess

سوئیچ هوشمند یا KeyLess

این قابلیت در حال مرسوم شدن روی خودروهای ارزان‌قیمت است. اما کامل‌ترین حالت هوشمندی سوئیچ، به خودروهای لوکس و نسبتاً گران‌قیمت خارجی تعلق دارد. باز و بسته‌شدن قفل از راه دور، روشن و خاموش‌شدن خودرو وقتی سوئیچ در جیبتان است و غیره از جمله امکانات سوئیچ هوشمند است.

5. هشدار نقطه کور

حتماً بارها برایتان پیش‌آمده که خودرویی در نقطه کور جاده قرار گرفته و شما آن را نبینید. در همین حین که خودرو قصد تغییر لاین داشته، احتمال برخورد اتومبیل شما با آن زیاد است. اما این مشکل بزرگ، در خودروهای لوکس و جدید به‌راحتی حل شده است. این خودروها به سیستمی مجهز شده‌اند که شما را از حضور خودرو در ناحیه ناپیدای آینه مطلع می‌کنند.

6. آینه‌های الکتروکرومیک

آینه‌های الکتروکرومیک در خودروهای لوکس

در این فناوری، سنسوری به آینه‌جلو اضافه شده تا میزان نور تابیده شده به آن را تشخیص دهد. به‌تناسب ولتاژ و شدت نور کمتر یا بیشتر، آینه تاریک یا روشن می‌شود. به عبارتی ساده‌تر در ساخت آینه‌های الکترو کرومیک، از ماده مخصوص حساس به میزان ولتاژ انتقالی استفاده شده است. این ماده در مقابل نوسان ولتاژ نور، تغییر رنگ می‌دهد.

7. تهویه‌مطبوع اتوماتیک دوگانه

در اغلب مواقع شاهد بحث دمای هوای تهویه‌مطبوع در خودرو هستیم. به‌خصوص اگر سرنشینان از نظر آستانه تحمل دمایی با هم تفاوت داشته باشند. سیستم تهویه‌مطبوع اتوماتیک با دو قابلیت متفاوت این معضل بزرگ را حل کرده است. این سیستم دارای تنظیمات اتوماتیک دمایی است و نیازی به کنترل دستی شدت باد کولر یا بخاری نخواهید داشت.

8. ترمز پارک برقی

شاید این آیتم خیلی پیش‌پاافتاده به نظر برسد. اما این آیتم، فضای کنسولی بین دو صندلی و جلوی پای راننده را افزایش می‌دهد. علاوه‌برآن، هنگام شروع حرکت خودرو، ترمزدستی به‌صورت اتوماتیک آزاد می‌شود. با این امکان ویژه، دیگر کسی قادر به انجام حرکات نمایشی با خودرو شما نیست.

9. چراغ بدرقه یا Follow Me Home Light

چراغ بدرقه یا Follow Me Home Light

یکی از کاربردی‌ترین آپشن‌ها در هنگام شب است. وقتی خودرو را نزدیک منزل پارک کرده‌اید و هیچ ابزاری برای روشنایی جلوی پای خود ندارید، این آپشن به کمک شما می‌آید. با استفاده از چراغ بدرقه، نور چراغ خودرو تا مسیر مشخص، بر اساس فاصله سوئیچ تا خودرو و یا مدت‌زمان معین روشن خواهد بود.

10. نمایشگر هد آپ

نمایشگر هد آپ

HeadUp Display آپشنی است که به شما اطلاعاتی همچون سرعت، دور موتور، دنده و حتی نقشه راه را روی قسمتی از شیشه اتومبیل می‌دهد. با این قابلیت دیگر حواس شما به کیلومترشمار یا نمایشگر کنسولی میانی پرت نمی‌شود. امیدوارم از این مطلب که توسط کارمادیو تهیه شده است لذت برده باشید.

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا