تکنولوژی

برنامه نویسی وب چیست؟ و چگونه آن را آغاز کنیم؟

اکنون بیش از هر زمان دیگری زمان خوبی برای شروع یادگیری برنامه نویسی وب به عنوان یک حرفه پردرآمد است..

برنامه نویسی وب یکی از شغل های برتر فناوری می باشد. و طبق پیش بینی های مراکز علمی معتبر این رشته در سال های آینده با افزایش استخدام برنامه نویسان روبه رو خواهد بود.
آنچه برنامه نویسی وب را متمایز می کند انعطاف پذیری آن در بازار کار در شرایط مختلف شبیه شرایط بیماری کرونا است. جدای از تجارت، تقاضا برای توسعه دهندگان در زمینه هایی مانند بانکداری آنلاین و آموزش از راه دور در حال افزایش است. زیرا این صنایع به گسترش و تکامل برای رفع نیازهای امروزی ادامه می دهند.

بنابراین کاملاً واضح است که تبدیل شدن به یک برنامه نویس وب در سال 2021 یک انتخاب هوشمندانه هم برای حال و هم در آینده است. بیاید ببینیم برنامه نویسان چه کاری انجام می دهند و چگونه می توان در این صنعت آغاز به کار کرد.

برنامه نویسان وب چه می کنند؟

برنامه نویسان وب (همچنین به عنوان توسعه دهنده، کدنویس یا مهندس شناخته می شوند )از زبان های برنامه نویسی فرانت اند برای ساخت وب سایت ها، برنامه ها یا اپلیکیشن ها استفاده می کنند. علاوه بر ساخت وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها، از کدنویس‌ها برای به‌روزرسانی برنامه‌های موجود برای هر مشتری یا مشخصات کارفرما نیز استفاده می‌شود. برنامه نویسی به مشتریان با توسعه front-end و back-end کمک می کند تا وب سایت ها، برنامه ها یا اپلیکیشن های خود را به پیش برند.
این برنامه ها از زبان هایی مانند JavaScript، C++، Swift، HTMl/CSS و غیره استفاده می کنند. به طور خلاصه، برنامه نویسان وب، نمایش بصری وب در اینترنت را ایجاد می کنند. اکنون که می دانید برنامه نویسان وب چه کاری انجام می دهند، قدم بعدی شناسایی مهارت های مورد نیاز برای شروع حرفه ای به عنوان یک برنامه نویس وب است.

برای اینکه یک برنامه نویس وب باشید به چه مهارت هایی نیاز دارید؟

برای شروع یک حرفه پردرآمد و به دست آوردن اولین شغل برنامه نویسی خود، باید چند زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح می دهیم). صنعت در حال گسترش و تغییر است، بنابراین مهم است که اشتیاق به یادگیری کدنویسی داشته باشید.
بله، احتمالاً باید جاوا اسکریپت، HTML/CSS و سایر زبان‌ها را یاد بگیرید، اما مهارت‌های نرمی مانند ارتباطات، کار گروهی، مدیریت پروژه و مدیریت زمان همگی مهم هستند.
هر برنامه نویس که برای کار خود ارزش قائل باشد، همچنان به یادگیری ادامه می دهد و روندها، زبان‌ها و فرآیندهای فعلی را حفظ می‌کند. توسعه دهندگان خوب همیشه در حال رشد هستند.

برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده یا برنامه نویس وب چه زبان های برنامه نویسی را باید بدانید؟

هنگام یادگیری برای توسعه‌دهنده یا برنامه‌نویس شدن، چندین زبان وجود دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید، بنابراین احتمالاً ایده خوبی است که آنها را مرور کنیم. زبان‌های کدنویسی مختلف را در زیر به تفصیل توضیح می‌دهیم که آنها در کدام دسته قرار می‌گیرند و همچنین برای چه مواردی استفاده می‌شوند.

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان در میان برنامه نویسان وب است و تقریباً برای هر کارکردی یک مهارت ضروری است. از بیش از 1.5 میلیارد وب سایت در جهان، جاوا اسکریپت در بیش از 95٪ آنها استفاده شده است. این یک زبان همه کاره است که اغلب در سمت سرور استفاده می شود. اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌ها از جمله iPhone، Android، Apple OSX، Microsoft Windows و تلویزیون‌های هوشمند بر روی جاوا اسکریپت نیز اجرا می‌شوند.
این زبان برای یادگیری سخت نیست، اما زبان اول برنامه نویسی وب است، بنابراین ممکن است کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید.

پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی محبوب است که یادگیری و استفاده از آن آسان است. این برنامه در زمینه های مختلفی از جمله محاسبات علمی، علم داده و یادگیری ماشین استفاده می شود. همچنین برای توسعه بسته های تصویربرداری دو بعدی و انیمیشن سه بعدی استفاده می شود. معمولاً در برنامه نویسی وب به عنوان بک اند استفاده می شود.
Python مانند جاوا اسکریپت زبان سختی برای یادگیری نیست.

روبی

روبی یک زبان برنامه نویسی محبوب است که برای توسعه وب استفاده می شود و جامعه دوستانه و مفیدی دارد. این زبان به دلیل ارتباط با شرکت های بزرگ فناوری، زبان خوبی برای یادگیری است. Ruby on Rails یک فریمورک اپلیکیشن تحت وب است.
نظرات مختلفی در مورد اینکه روبی زبان خوبی برای شروع است یا نه وجود دارد.

SQL

SQL (Standard Query Language) یک زبان استاندارد برای مرتب‌سازی، دستکاری و بازیابی داده‌ها در پایگاه‌های داده است. SQL برای غربال کردن مقادیر انبوه داده برای پاسخ به سؤالات خاص تجاری بسیار مهم است. به عنوان مثال، چند کاربر برای یک ویژگی خاص از یک برنامه تلفن همراه ثبت نام کرده اند.

Swift

Swift یک زبان برنامه نویسی نسبتاً جدید است که برای توسعه برنامه های iOS و macOS استفاده می شود. این زبان برنامه نویسی برای عملکرد بهتر بهینه شده است و به این دلیل ساخته شده است تا با واقعیت های توسعه iOS مدرن مطابقت داشته باشد.

HTML و CSS

HTML و CSS برای یادگیری برنامه نویسی وب ضروری هستند و بلوک های سازنده وب سایت ها می باشند. آنها اغلب اولین زبان هایی هستند که هر توسعه دهنده وب یاد می گیرد و برای هر برنامه نویس وب در هر سطحی کاملا ضروری است.

Go

Go یک زبان سطح پایین است که برای برنامه نویسی سیستمی ایده آل است. این یک زبان کامپایل شده است که نزدیک به سخت افزار اجرا می شود و منبع باز است.

این زبان نسبتا جدید است و محبوبیت زیادی پیدا کرده است، یادگیری آن آسان است و نحوی مدرن دارد. این برای بسیاری از برنامه های کاربردی گوگل و توسط بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری اطلاعات استفاده می شود. همچنین توسط دانشمندان داده استفاده می شود.

C/C++

C ریشه بسیاری از زبان های برنامه نویسی است. C و C++ به طور گسترده در علوم کامپیوتر و برنامه نویسی استفاده می شود.C++ به سادگی یک نسخه پیشرفته از C است. توسعه دهندگان مسلط به C و C++ می توانند از کامپایلرها برای پلتفرم های مختلف استفاده کنند و برنامه های توسعه یافته در این زبان ها را تا حد زیادی قابل حمل و نقل کنند.

C/C++ برای یادگیری زودهنگام مفید است زیرا یادگیری زبان های دیگر را آسان تر می کند.

بررسی مزایا برنامه نویسی وب

مزایا: انعطاف پذیری
مشاغل برنامه نویسی تقاضای بالایی دارند، بنابراین مشاغل توسعه دهنده اغلب مزایای عالی و تعادل بین کار و زندگی دارند. سبک زندگی برنامه نویسی برای کار از راه دور بسیار مناسب است، بنابراین اغلب به کدنویس ها حق انتخاب داده می شود تا شیوه کار خود را انتخاب کنند. البته ممکن است بسته به شرکت و نقش متفاوت باشد.

مزایا: حقوق بالا
برنامه نویسی کامپیوتر یک حرفه بسیار پرسود است. برنامه نویسی وب یکی از پر درآمدترین شغل ها در جهان می باشد که هر ساله طرفداران آن با توجه به توسعه فناوری بیشتر می شود.

مزایا: تطبیق پذیری شغلی
کدنویس بودن به این معنی است که شما معمولاً تقریباً در هر شرکتی جایگاهی خواهید داشت. به خصوص که صنایع و رشته های مختلف به سرعت در حال تبدیل شدن به دنیای جدیدی در طول (و پس از) COVID-19 هستند. با افزایش تقاضا برای اتوماسیون و خدمات مبتنی بر تلفن، تقاضا برای مشاغل توسعه نیز افزایش می یابد. این مسیری است که بسیاری از شرکت‌ها باید به سمتش بروند. بنابراین تقاضا برای توسعه‌دهندگان و برنامه نویسی وب از همین مسیر پیروی خواهد کرد.

مزایا: تقاضا
همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، تقاضا برای برنامه نویسان، مهندسان و توسعه دهندگان وب تنها پیش بینی می شود که رشد زیادی خواهد داشت. پیش بینی می شود که استخدام توسعه دهندگان و طراحان وب از سال 2019 تا 2029 8 درصد رشد خواهد کرد.

در همین راستا، پیش‌بینی می‌شود که استخدام توسعه‌دهندگان نرم‌افزار از سال 2019 تا 2029 به میزان 22 درصد رشد خواهد کرد.

مزایا: می توانید چیزهای جالبی درست کنید
همه ما با وب‌سایت‌هایی برخورد کرده‌ایم که فاکتورهای باورنکردنی و جذابی دارند. برنامه نویسان وب مسئول ایجاد برخی از بهترین تجربیات آنلاین ما هستند، از زیباترین سایت ها تا کاربردی ترین آنها. شما می توانید شخصی باشید که به ایجاد آن کمک می کند.

بررسی معایب برنامه نویسی وب

معایب: گردش مالی
همانطور که قبلا ذکر کردیم، برنامه نویسی و توسعه یک صنعت سریع است. و مزایای زیادی برای آن وجود دارد. اما اینکه چگونه تقاضا و فرصت تغییر شغل اغلب برای همه مناسب نیست. توسعه‌دهندگان معمولاً تمایل دارند شغل خود را بیشتر از سایر نقش‌ها تغییر دهند. و این ممکن است برای افرادی که نمی‌خواهند تغییرات زیادی داشته باشند، خوب به نظر نرسد.

معایب: استارت‌آپ‌های فراوان
بسیاری از شرکت هایی که بیشترین نیاز به برنامه نویسان را دارند، استارت آپ ها هستند. و با استارتاپ ها تغییرات فوق الذکر بیشتر می شود. استارت‌آپ‌های با پشتوانه سرمایه‌گذاری و با رشد بالا نتایج متفاوتی دارند، چه خوب و چه بد. اغلب، برنامه نویسان سختی این کار را تحمل می کنند.

معایب: زبان های جدید
از برنامه نویسان انتظار می رود همیشه در حال یادگیری باشند. زبان‌ها و فرآیندها همیشه در حال تغییر هستند، و اگر چه این اغلب هیجان‌انگیز است، اغلب انتظارات زیادی از برنامه نویسان وجود دارد.

اگر کدنویسی را یاد بگیرید به جز برنامه نویسی وب چه مشاغل دیگری می توانید داشته باشید؟

مشاغل متنوعی وجود دارد که می توانید با یادگیری کدنویسی به آنها دست پیدا کنید. بسیاری از افراد بسته به اهداف و جاه‌طلبی‌های خود، در اولین شغل برنامه نویسی وب خود، مسیرهای زیادی را طی می‌کنند. زمانی که تصمیم می‌گیرید کدام زبان‌ها را دنبال کنید و در کدام دوره‌ها شرکت کنید، خود را در چه نقشی می‌بینید. محبوب ترین مشاغل توسعه در زیر مشخص شده است.

مهندس نرم افزار

مهندسان نرم افزار سیستم های کامپیوتری، اپلیکیشن ها و پایگاه های داده را می سازند.

برنامه نویس وب فرانت اند

برنامه نویسی فرانت اند وب سایت هایی با فرم و عملکرد قسمت قابل مشاهد سایت را می سازند. مهارت‌های معمولی مورد نیاز، توانایی کار با HTML، CSS، و جاوا اسکریپت برای ساخت وب‌سایت‌ها و نحوه نمایش آن‌ها در مرورگرهای وب است. این توسعه دهندگان دست در دست هم با طراحان گرافیک و توسعه دهندگان back-end برای ایجاد صفحات وب کاربردی و زیبایی شناختی کار می کنند.

برنامه نویس وب Back-End

برنامه نویسان Back-end قسمت پس زمینه سایت را کار می کنند و اطلاعات را از یک پایگاه داده بیرون می کشند و آن را به یک کاربر وب منتقل می کنند. آنها از PHP، JavaScript، Ruby، Python یا SQL برای تکمیل وظایف خود استفاده می کنند. توسعه Backend بر روی داده ها تمرکز دارد که از این زبان های کدنویسی برای استخراج اطلاعات از یک پایگاه داده و بازگرداندن آن به کاربر استفاده می شود.

برنامه نویس Full-stack

توسعه دهندگان Full-stack معمولاً بر همه زبان های برنامه نویسی وب مسلط نیستند، بلکه به اندازه کافی برای ایجاد یک وب سایت کاربردی یا عیب یابی یک مشکل در قسمت پشتی سایت دانش دارند. استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های متوسط و شرکت‌های بزرگ فناوری، همگی به توسعه‌دهندگان کامل نیاز دارند.

توسعه دهنده موبایل

توسعه دهندگان موبایل می توانند با یادگیری Swift اپلیکیشن های iOS و اپلیکیشن های اندروید را ایجاد و منتشر کنند. فضای قابل توجهی برای رشد در این زمینه خاص وجود دارد زیرا تقاضای زیادی برای برنامه ها و همچنین افزایش استفاده از تلفن های هوشمند و دستگاه های مشابه وجود دارد. طراحی اپلیکیشن موبایل از محبوبیت زیادی در دنیای برنامه نویسی برخوردار است.

طراح UI/UX

طراحان UI/UX از کد در کارهای روزمره خود استفاده می کنند تا در مورد برنامه ها روی تجربه کلی کاربر تمرکز کنند. آنها بر رابط کاربری، تجربه کاربری و گاهی اوقات طراحی گرافیکی تمرکز می کنند. کدنویسی برای طراح شدن الزامی نیست، اما اغلب در کارهای روزمره مورد نیاز است.

مدیر تولید

مدیران محصول با تیم‌هایی از توسعه‌دهندگان و کدنویس‌ها کار می‌کنند تا به عنوان صدای مشتری عمل کنند. آنچه را که نیاز دارند و می‌خواهند درک کنند و برای ایجاد راه‌حل‌ها تلاش کنند. آن‌ها از درک کد و عملکرد زبان‌های خاص بهره می‌برند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا نیازهای تیم‌های مختلف خود را بهتر مدیریت کرده و برطرف کنند.
آنها نیازی به کدنویسی با تجربه بالا ندارند، اما می دانند که چگونه آنچه در محصول می‌آید می‌تواند مدیریت پروژه و فرآیندهای عیب‌یابی را مختل کند و مدیر محصول را از تطبیق واقعی نیازهای مشتریان با منابع تیم محصول باز دارد.

توسعه دهنده پایگاه داده

توسعه دهندگان پایگاه داده مسئول نگهداری و توسعه پایگاه های داده هستند. این افراد همچنین می توانند به عنوان مدیران پایگاه داده کار کنند. جایی که آنها ذخیره سازی اطلاعات را حفظ می کنند و مطمئن می شوند که برای کسانی که به آن نیاز دارند در دسترس هستند.

تحلیلگر داده

اگر زبان‌هایی را که برای توسعه‌دهی نیاز دارید، یاد می‌گیرید، اما متوجه می‌شوید که عاشق داده‌ها و اعداد هستید. ممکن است تبدیل شدن به یک تحلیلگر داده برای شما منطقی باشد.

تحلیلگران داده یکی از پرتقاضاترین سمت ها در حوزه کدنویسی و علوم کامپیوتر هستند. آنها مجموعه مهارت های متنوعی دارند که مهندسی نرم افزار، کدگذاری، تجزیه و تحلیل آماری و تجسم داده ها را برای گفتن داستان ها و کشف بینش از داده های بزرگ ترکیب می کند.

چگونه کار خود را در برنامه نویسی وب شروع کنید؟

داشتن یک حرفه در کدنویسی لزوماً به این معنی نیست که فرد به مدرک علوم کامپیوتر نیاز دارد. و در عوض به این معنی است که نیاز به پشتکار و صبر می باشد سالها تجربه بعداً از راه می رسد.
مرحله 1. برای شروع، چند دوره مقدماتی را بگذرانید تا ببینید آیا به کدنویسی علاقه دارید یا خیر. اشتیاق به کدنویسی تنها چیز مهم برای شروع در حرفه برنامه نویسی است.

مرحله 2. مشخص کنید که به چه چیزی علاقه دارید. انواع مختلفی از برنامه نویسان وجود دارد که همه آنها مزایا منحصر به فرد خود را دارند.

مرحله 3. مهارت هایی را که می خواهید یاد بگیرید بیاموزید و کوشا بمانید. دوره های علوم کامپیوتر و کدنویسی می توانند سخت باشند. آن‌ها در مدت زمان کوتاهی چیزهای زیادی یاد می‌گیرند، اما وقتی کار را تمام کردید، احساس فوق‌العاده‌ای لذت‌بخش است.

مرحله 4. توصیه می شود برند آنلاین خود را بسازید. یک پروفایل لینکدین خوب بسازید. در مورد آنچه می دانید بنویسید و چیزهایی مانند وب سایت ها و برنامه هایی که کار کرده اید و آنها را در نمونه کار خود به نمایش بگذارید. از آنجا، جستجوی شغل خود را آغاز کنید. هنگامی که در حال گذراندن فرآیند مصاحبه شغلی هستید، مطمئن شوید که از قبل برای مصاحبه های خود تمرین کرده اید.

چگونه برنامه نویسی وب را یاد بگیریم؟

برای به دست آوردن شغل خود در کدنویسی ابتدا باید کدنویسی را یاد بگیرید. دوره های کدنویسی بهترین گزینه برای ورود به برنامه نویسی هستند. این دوره ها حد وسطی بین خودآموزی و مدرک دانشگاهی هستند. و برای شروع به یادگیری برنامه نویسی وب بسیار مناسب می باشند.
تمام هدف یک دوره کدنویسی این است که شما را در اسرع وقت برای کار آماده کند بدون اینکه کیفیت آموزش را به خطر بیندازد. به نظر ما، دوره های کدنویسی ارزشش را دارند. به خصوص اگر هدف شما یک حرفه جدید باشد. البته باید در انتخاب دوره برنامه نویسی مناسب دقت فراوانی داشته باشید.

4/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محسن
1 سال قبل

ممنونم از این مقاله خوبتون

دکمه بازگشت به بالا