تکنولوژی

بهترین زبان برنامه نویسی بک اند Backend کدام است؟

کاربرد زبان های برنامه نویسی بک اند روز به روز در حال افزایش است. با این حال، انتخاب زبان برنامه نویسی بک اند Backend  مناسب می تواند چالش برانگیز باشد. در این راستا، ما بهترین زبان های برنامه نویسی بک اند را با ویژگی ها و محدودیت های آنها بررسی کرده ایم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اگر علاوه بر برنامه نویسی به طراحی گرافیک هم علاقه مند هستید می توانید آموزش فتوشاپ را در سایت گرافیکسرا دنبال کنید.

ده زبان برنامه نویسی بک اند برتر را بررسی کرده ایم:

 1. جاوا اسکریپت
 2. PHP
 3. روبی
 4. پایتون
 5. جاوا
 6. Rust
 7. Solidity
 8. Go
 9. کاتلین
 10. Node JS

برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها با ما همراه باشید.

برنامه نویسی بک اند Backend  چیست؟

تمام عملیات سمت سرور و تعاملات بین مرورگر و پایگاه داده به عنوان برنامه نویسی بک اند Backend نامیده می شود. سرورها، پایگاه‌های داده، پروتکل‌های ارتباطی، سیستم‌عامل‌ها و پشته نرم‌افزار ابزارهای اصلی مورد استفاده در توسعه بک اند هستند.

جاوا اسکریپت، پی‌اچ‌پی، پایتون، جاوا و روبی زبان‌های برنامه‌نویسی شناخته شده‌ای هستند که امروزه بیشتر توسعه‌دهندگان بک‌اند از آن‌ها استفاده می‌کنند.

یک نظرسنجی از W3Techs ادعا می کند که PHP پر استفاده ترین زبان برنامه نویسی بک اند است. حدود 79.2 درصد از برنامه های وب از PHP به عنوان برنامه های سمت سرور استفاده می کنند.

از سوی دیگر، Stack Overflow به عنوان یک سایت مرجع برای برنامه نویسان مدعی است که جاوا اسکریپت پر استفاده ترین زبان برنامه نویسی است. در واقع، جاوا اسکریپت 69.7٪، پایتون 41.6٪ و PHP 25.8٪ رای از توسعه دهندگان حرفه ای در این نظرسنجی را دریافت کرده اند.

انواع زبان های برنامه نویسی بک اند  Backend

زبان های برنامه نویسی Backend معمولا به دو نوع عمده دسته بندی می شوند. در زیر قصد داریم به این دو نوع بپردازیم!

 • برنامه نویسی شی گرا

این رویکرد برنامه نویسی بک اند به جای استفاده از منطق، بر شکل‌گیری شی یا داده تأکید می‌کند. با ویژگی های غیر معمول، شی در برنامه نویسی تابعی به عنوان یک فیلد داده در نظر گرفته می شود. تکنیک برنامه نویسی شی گرا بهترین رویکرد زمانی است که توسعه دهندگان به صورت تیمی روی پروژه های بزرگ و پیچیده کار می کنند.

PHP، جاوا، روبی و پایتون نمونه های رایج برنامه نویسی بک اند OOP هستند. صرف نظر از مزایای بسیاری، کارشناسان OOP را به دلیل سبک اسکریپت نویسی پیچیده آن مورد انتقاد قرار می دهند. همچنین هنگام مونتاژ و نوشتن کد زمان بیشتری نیاز است.

 • برنامه نویسی تابعی

این نوع دیگری از برنامه نویسی بک اند Back-end است که بیشتر بر روی اعلان ها و نتایج تمرکز دارد تا رویه برنامه نویسی. FP از داده های موازی و تغییر ناپذیر پشتیبانی می کند و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد. بنابراین، اگر می‌خواهید بهره‌وری و مدولار بودن را بهبود ببخشید و مسائل اسکریپت‌نویسی را به ساده‌ترین راه‌ها مرتب کنید، FP می تواند انتخاب مناسب تر باشد.

SQL، R، Haskell و F# زبان های برنامه نویسی معروف FB Backend هستند که می توانید از آنها استفاده کنید. برعکس، این زبان برنامه نویسی بک اند دارای محدودیت هایی نیز می باشد. دشواری تمرین برای مبتدیان، تعمیر و نگهداری پیچیده و استفاده مجدد از معایب اصلی استفاده از زبان های برنامه نویسی مبتنی بر تابع  است.

10 زبان برتر برنامه نویسی بک اند Backend

چندین زبان برنامه نویسی Backend وجود دارد که امروزه توسعه دهندگان برای پروژه های خود از آنها استفاده می کنند. با این حال، ما در اینجا معتبرترین و بهترین 10 زبان برتر بک اند را با شما به اشتراک می گذاریم.

1.جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی از قابل اعتمادترین زبان های برنامه نویسی بک اند است. کدنویس ها از این زبان برای برنامه نویسی سمت سرور و برنامه نویسی فرانت اند استفاده می کنند.

زبان برنامه نویسی بک اند جاوا

این زبان بک‌اند در ابتدا ۲۵ سال پیش در سال ۱۹۹۵ راه‌اندازی شد و معمولاً با نام «JS» مشخص می‌شود. علاوه بر این، نباید آن را با جاوا اشتباه بگیرید زیرا جاوا و جاوا اسکریپت هر دو زبان های کاملاً متفاوتی هستند.

جاوا اسکریپت مزایای بسیاری از جمله رابط های غنی، در دسترس بودن آنلاین منابع متعدد و قابلیت همکاری را ارائه می دهد. علاوه بر این، یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی نیز محسوب می شود.

بدون شک، 69.7٪ از توسعه دهندگان حرفه ای گفته اند که از جاوا اسکریپت JavaScript برای پروژه های خود استفاده می کنند، طبق نظرسنجی توسعه دهندگان 2020 از Stack Overflow. JS در 8 سال گذشته متوالی این موقعیت برتر را حفظ کرده است.

ویژگی های جاوا اسکریپت

نوع داده پویا :در جاوا اسکریپت، انواع داده متغیرها از پیش تعریف نشده اند. این نشان می دهد که می توانید به راحتی از متغیرها برای هر نوع داده ای استفاده مجدد کنید. شما می توانید هر نوع داده ای را در یک متغیر ذخیره کنید، مثلاً اگر رشته “ABC” را در متغیر x ذخیره کرده باشید. بعداً می توانید هر عدد صحیح یا آرایه ای را در همان متغیر ذخیره کنید. به این معنی که برای نوع دیگری از داده‌ها که از متغیر قبلی استفاده نمی‌شود، نیازی به اعلام متغیر اضافی ندارید. این به صرفه جویی در حافظه کمک می کند و تمرین کدنویسی را بهبود می بخشد و همچنین خطوط کدها را کاهش می دهد.

سبک وزن : جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سبک وزن است که بیشتر برای پردازش داده ها در سمت مرورگر استفاده می شود. برنامه نویسان معمولاً از این زبان برای اجرای سمت کلاینت استفاده می کنند که به همین دلیل سریع و سبک است.

پردازش همگام  : پردازش Async یکی از مفیدترین ویژگی های زبان جاوا اسکریپت است. با استفاده از جاوا اسکریپت، بلوکی از اسکریپت نمی‌تواند متوقف شود یا به بلوک دیگر کد اجازه نمی‌دهد تا برای شروع پاسخ منتظر بماند. اگر درخواستی در حال پردازش باشد، دیگران نیز به جای اینکه منتظر پاسخ درخواست قبلی باشند، به موازات درخواست قبلی کار خواهند کرد. با اجرای موازی اسکریپت ها در زمان زیادی صرفه جویی می کند.

تقسیم بار پردازش سرور : جاوا اسکریپت به شما امکان می دهد تا عملکردهای اساسی را در سمت کلاینت انجام دهید. این بدان معناست که سرور مجبور نخواهد بود عملکردهای اساسی را که عملکرد سرور را ممکن است دچار اخلال کند را پردازش کند.

محدودیت های جاوا اسکریپت

 • جاوا اسکریپت برای توسعه برنامه های شبکه مناسب نیست.
 • اگرچه به عنوان یک زبان برنامه نویسی سبک طراحی شده است، اما طراحی زبان ضعیف آن در برخی موارد باعث دردسر می شود.
 • تعمیر و نگهداری پیچیده همچنین یک مشکل استفاده از JS به عنوان یک زبان برنامه نویسی بک اند است.

2. زبان برنامه نویسی بک اند php

زبان برنامه نویسی بک اند پی اچ پی

PHP یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی شناخته شده در سمت سرور است که به طور رسمی در سال 1997 راه اندازی شد. این زبان پشتیبان در HTML جا افتاده است و معمولاً برای ردیابی جلسات، طراحی سایت های تجارت الکترونیک و مدیریت پایگاه های داده و محتوای پویا استفاده می شود.

اکثر برنامه های کاربردی وب ترجیح می دهند PHP را به عنوان زبان سمت سرور خود انتخاب کنند. W3Techs نشان می‌دهد که حدود 80.1 درصد از وب‌سایت‌ها در سال 2017 از PHP به عنوان زبان برنامه نویسی بک اند استفاده می‌کردند. در سال 2021، این میزان استفاده حدود 79.2 درصد است. علاوه بر این، زمانی که کسب‌وکارها تصمیم می‌گیرند از یک Backend PHP استفاده کنند، پیدا کردن یک توسعه‌دهنده PHP نیز آسان است.

ویژگی های PHP

ساده و رایج: php  یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی بک اند Backend است. سادگی این برنامه نویسی آن را به یکی از پرکاربردترین زبان ها به خصوص برای توسعه وب تبدیل کرده است. شما می توانید این زبان را در مقایسه با زبان های دیگر مانند جاوا و غیره به راحتی یاد بگیرید.

استقلال پلتفرم:PHP یک زبان مستقل از پلتفرم است. این بدان معناست که PHP می تواند برای همه سیستم عامل ها و پلتفرم ها کار کند.

Loosely Typed:در زبان برنامه نویسی PHP، لازم نیست نوع داده یک متغیر را قبل از تخصیص مقدار ذکر کنید. نوع داده متغیر بر اساس داده های ذخیره شده در آن در حین اجرا خواهد بود.

زبان تفسیر شده:PHP یک زبان تفسیر شده است. در واقع با PHP نیازی به کامپایل قبل از اجرای کد نیست. کد PHP خط به خط تفسیر می شود که باعث صرفه جویی در زمان کامپایل می شود و تمام خطوط یک به یک اجرا می شوند و نتایج را نمایش می دهند.

انعطاف پذیری:PHP یک زبان منعطف است و می توان آن را به راحتی و به طور موثر با HTML، XML و جاوا اسکریپت استفاده کرد. این زبان را می توان به راحتی با این زبان های برنامه نویسی تعبیه و ادغام کرد تا یک برنامه کاربردی ایجاد کنید.

چارچوب های وب چندگانه:فریمورک های PHP متعددی برای توسعه برنامه های کاربردی وب در دسترس هستند. برنامه نویسان می توانند کد ساختاریافته را در ساختار MVC (Model View Controller) بنویسند. این به تعریف عملکردها در یک ساختار خاص کمک می کند. فریمورک های PHP شامل Laravel، CakePHP، CodeIgnitor و غیره هستند.

محدودیت های PHP

 • استفاده نادرست از ضعف اسکریپت یکپارچه است زیرا PHP منبع باز است.
 • به دلیل نگهداری ضعیف، برای پروژه های بزرگ مناسب نیست.
 • مدیریت ناکافی خطا و در دسترس نبودن کتابخانه های اختصاصی نیز از محدودیت های استفاده از زبان PHP است.

3. زبان برنامه نویسی بک اند روبی

زبان برنامه نویسی بک اند روبی

روبی یکی دیگر از زبان های منبع باز محبوب و مورد انتظار است. یوکی هیرو ماتسوموتو در ابتدا این زبان برنامه نویسی را در سال 1995 معرفی کرد.

بهره وری زمان مزیت اصلی استفاده از Ruby به عنوان یک زبان برنامه نویسی بک اند است. بله، ابزارهای کدنویسی متنوعی را برای سرعت بخشیدن به فرآیند توسعه بک اند به شما ارائه می دهد.

در دسترس بودن کتابخانه های متعدد و پشتیبانی از جوامع فعال نیز از مزایای استفاده از زبان سمت سرور Ruby است.

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت

ویژگی های روبی

Mixins:این یک ویژگی منحصر به فرد Ruby است که در آن ماژول ها و کلاس ها با هم ترکیب می شوند. Ruby یک زبان برنامه نویسی است که دارای کلاس ها و ماژول ها است. در روبی، ماژول ها فقط حاوی متدهایی بدون هیچ نمونه ای هستند. برنامه نویسان می توانند از ماژول ها در کلاس ها استفاده کنند، به این معنی که آن متدهای ماژول ها به کلاس اضافه خواهند شد. این شبیه به ارث است اما آسان تر و انعطاف پذیرتر است.

قراردادهای نامگذاری :Ruby قراردادهای نامگذاری خاصی را برای متغیرها، کلاس‌ها و غیره تعریف می‌کند.

 • ثابت ها در روبی باید با حرف بزرگ شروع شوند
 • یک متغیر جهانی باید با علامت دلار ($) شروع شود.
 • یک متغیر نمونه باید با @ شروع شود
 • یک متغیر کلاس باید با double @ (@@) شروع شود.

این قوانین نامگذاری به برنامه نویسان کمک می کند تا با کدنویسی موثر بنویسند و بخوانند. هنگامی که یک تیم متشکل از چندین عضو روی یک پروژه کار می کنند مفیدتر است زیرا درک کد با این قراردادهای نامگذاری آسان می شود.

انواع داده های پویا:Ruby یک زبان برنامه نویسی مناسب است که در آن انواع داده ها نباید هنگام تعریف متغیر تعریف شوند. یک متغیر می تواند حاوی هر نوع داده ای باشد که حافظه را ذخیره می کند و خطوط کد را با عدم اعلام انواع مختلف متغیرها برای انواع مختلف داده کاهش می دهد. شما می توانید با توجه به نیازهای برنامه خود از یک متغیر برای هر نوع داده ای استفاده کنید بدون اینکه چندین متغیر را اعلام کنید.

محدودیت های روبی

 • سرعت اجرای Ruby نسبت به سایر زبان ها کمتر است. مطمئناً، زمانی که برنامه نویسان از Ruby استفاده می کنند، اجرای برنامه های پیچیده ممکن است زمان ببرد.
 • روبی یک زبان برنامه نویسی جدید است. به همین دلیل است که جامعه زبان روبی محدود است. برای یافتن مسائل مربوط به خطاهای پیچیده باید زیاد جستجو کنید.

4. کد نویسی بک اند با پایتون

بهترین زبان برنامه نویسی بک اند Backend کدام است؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده سطح بالا است. این یکی از رایج ترین زبان های برنامه نویسی است که از چندین پارادایم برنامه نویسی، از جمله برنامه نویسی OOP، ساخت یافته و عملکردی پیروی می کند.

این زبان برنامه نویسی در برنامه نویسی سطح پیشرفته مانند تجزیه و تحلیل داده ها، یادگیری ماشین، برنامه های وب و غیره استفاده می شود.

ویژگی های پایتون

یادگیری و کدنویسی آسان: پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که نسبت به زبان های دیگر مانند C++، C# یا جاوا به راحتی قابل یادگیری است. اگر درک اولیه ای از برنامه نویسی داشته باشید، می توانید سینتکس آن را یاد بگیرید و در چند ساعت شروع به کدنویسی کنید.

زبان شی گرا: پایتون از پارادایم برنامه نویسی شی گرا پشتیبانی می کند. این بدان معنی است که شما می توانید کلاس ها و اشیاء را برای نوشتن کد ساختاریافته برای برنامه خود تعریف کنید. این به درک بهتر کد و همچنین کد تمیز کمک می کند. کدگذارها می توانند با استفاده از مفاهیم OOP به راحتی از کلاس ها و عملکردها استفاده مجدد کنند. این روش خطوط کد را نیز کاهش می دهد.

زبان مستقل از پلتفرم: Python یک زبان برنامه نویسی قابل حمل و مستقل از پلتفرم است. می توانید همان کد پایتون را در ویندوز، لینوکس، یونیکس و غیره اجرا کنید.

کتابخانه‌های پایتون: پایتون طیف وسیعی از کتابخانه‌ها، از جمله انواع مختلف عملکردها را ارائه می‌کند. هنگام یافتن کتابخانه های داخلی برای همان عملکرد، نیازی به نوشتن کد از ابتدا نخواهید داشت. به عنوان مثال، OpenCV یک کتابخانه پایتون برای Computer Visions است و سلنیوم به طور گسترده برای اتوماسیون وب استفاده می شود.

محدودیت های پایتون

 • پایتون نسبتاً کندتر از سایر زبان های برنامه نویسی است. برنامه های پیچیده ممکن است زمان بیشتری نسبت به زمان معمولی برای اجرای یک کد داشته باشند.
 • نسخه های متعددی از پایتون وجود دارد و کد نوشته شده در یک نسخه ممکن است باعث ایجاد برخی خطاها در نسخه های دیگر شود، به خصوص هنگام استفاده از کتابخانه ها.

5. جاوا زبانی برای برنامه نویسی بک اند

زبان برنامه نویسی بک اند جاوا

JAVA یکی دیگر از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی بک اند است که به طور خاص از الگوی برنامه نویسی شی گرا پیروی می کند.

جاوا اغلب برای ساخت برنامه های بزرگ در سطح سازمانی استفاده می شود. این یکی از قدیمی ترین زبان ها است و همچنین دارای چندین ویژگی خارق العاده است.

ویژگی های جاوا

زبان شی گرا : JAVA به طور خاص بر روی رویکردهای شی گرا متمرکز است. این بدان معناست که در حین استفاده از جاوا نمی توانید بدون کلاس کار کنید. OOP به برنامه نویسان کمک می کند تا کدهای ساختاریافته و منظم بنویسند. درک و خوانایی کد از طریق برنامه نویسی شی گرا آسان تر می شود.

چند رشته ای: جاوا به برنامه نویسان اجازه می دهد تا کدی بنویسند که در آن چندین کار را می توان به طور همزمان اجرا کرد. زمانی که نیاز دارید با اجرای عملیات های مختلف به صورت موازی، برنامه ای را در زمان کمتری اجرا کنید، می تواند بسیار مفید باشد.

Secure: جاوا یک زبان برنامه نویسی بسیار امن در نظر گرفته می شود. از کلیدهای رمزگذاری عمومی برای احراز هویت استفاده می شود تا برای برنامه های حساس به داده ایمن تر شود.

محدودیت های جاوا

 • کد جاوا پیچیده است، به خصوص زمانی که یک برنامه بزرگ در آن توسعه داده شود.
 • جاوا به فضای حافظه قابل توجهی نیاز دارد که ممکن است بر عملکرد برنامه تأثیر بگذارد.

6. Rust (راست)

Rust یکی دیگر از معروف ترین و قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی است که در ابتدا در سال 2010 راه اندازی شد. این یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم است که شبیه به C++ است. ایمنی حافظه با استفاده از چک کننده برای اعتبارسنجی مراجع در Rust تضمین می شود.

ویژگی های Rust

پاک کردن پیام‌های خطا: پیام‌های خطا در Rust در مقایسه با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی واضح‌تر هستند. پیام های خطای قالب بندی شده نمایش داده می شوند و مشکلات املایی نیز پیشنهاد می شود.

عملکرد سریع و بالا:Rust نسبتا کارآمد است و عملکرد بالاتری نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی مانند Python و Ruby و غیره ارائه می دهد. می توانید برنامه های پیچیده با عملکردهای مختلف بنویسید تا در زمان کمتری اجرا شوند.

محدودیت های Rust

 • در زبان برنامه نویسی Rust جمع آوری زباله وجود ندارد.
 • Rust یک زبان تفسیری نیست. به همین دلیل است که برای کامپایل کردن کل کد قبل از اجرا به یک کامپایلر نیاز دارد. کامپایلر قبل از اجرای کد زمان بیشتری نسبت به سایر زبان ها می گیرد.

7. Solidity

Solidity یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی بک اند است که برای نوشتن برنامه های کاربردی پیچیده استفاده می شود. این زبان برنامه نویسی سطح بالایی است که مبتنی بر قرارداد است. این زبان سمت سرور به صورت ایستا تایپ شده است که از وراثت برای اجرای سناریوهای واقعی پشتیبانی می کند.

اگرچه Solidity برای برنامه نویسان مبتدی بسیار آسان به نظر می رسد، اما به گفته متخصصان، برای افرادی که تازه در حال آموزش این زبان هستند چالش برانگیز است. اگر مایل به توسعه بلاک چین یا برنامه های کاربردی قراردادی هستید، باید این زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید.

ویژگی های Solidity

وراثت: شما می توانید وراثت را با استفاده از solidity برای اجرای سناریوهای واقعی پیاده سازی کنید. سناریوهای واقعی در برنامه های کاربردی نیاز به وراثت دارند تا به شکلی ساختاریافته پیاده سازی شوند. ساختار کد برای درک یکپارچه می شود.

String & Hash Types: زبان solidity به برنامه نویسان اجازه می دهد که رشته را به هش تبدیل کنند و بالعکس. توابع داخلی برای این تبدیل وجود دارد.

محدودیت های solidity

 • Solidityانواع داده های ثابت را برای متغیرها فراهم می کند. این بدان معنی است که شما باید قبل از ذخیره سازی یک متغیر برای یک نوع داده خاص اعلام کنید. شما نمی توانید از آن متغیر برای هر نوع داده دیگری استفاده مجدد کنید.

8. Go

Go یک زبان برنامه نویسی با ارزش دیگر است که در سال 2008 توسعه یافت. این یک زبان برنامه نویسی استاتیک تایپ شده است. علاوه بر این، Go یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده است که از نظر نحوی شبیه به C است. ویژگی های مفیدی را فراهم می کند.

ویژگی های Go

برنامه نویسی شی گرا:Go از برنامه نویسی شی گرا پشتیبانی می کند که در آن می توانید کد خود را به صورت ساختاریافته با استفاده از کلاس ها و ارث بری طراحی کنید. شما می توانید کلاس ها و اشیاء را برای اجرای برنامه کاربردی ایجاد کنید. این کد را با قابلیت استفاده مجدد کاهش می دهد و همچنین درک بهتری از کد ایجاد می کند.

پشتیبانی آزمایشی:ویژگی پشتیبانی آزمایشی می‌تواند برای برنامه‌نویسان در شناسایی مشکلات و رفع آن‌ها مفید باشد. زبان برنامه نویسی Go ویژگی تست واحد را در خود زبان فراهم می کند. توسعه برنامه های کاربردی بزرگ با این ویژگی شگفت انگیز زبان برنامه نویسی Go موثرتر و آسان تر می شود.

Go محدودیت ها

 • Go یک زبان برنامه نویسی جوان است، بنابراین هنوز در حال توسعه است. تمام زمینه های پارادایم های برنامه نویسی هنوز در این زبان برنامه نویسی پوشش داده نشده است.
 • زبان Go مدیریت دستی حافظه را در اختیار کاربران قرار نمی دهد. این بدان معنی است که شما نمی توانید به صورت دستی حافظه ای را که ممکن است باعث جمع آوری زباله های سربار شود، مدیریت کرده و به آن دسترسی داشته باشید.
 • رسیدگی به خطاهای زبان برنامه نویسی Go چندان عالی نیست، که ممکن است مشکلاتی را برای برنامه نویسان و کاربران برنامه ایجاد کند.

9.Kotlin

Kotlin یک زبان برنامه نویسی بسیار شناخته شده است، به خصوص برای توسعه برنامه های اندروید. کاتلین زبانی است که می تواند با جاوا کار کند. این نشان می دهد که می توانید از این زبان برنامه نویسی در برنامه های از قبل ساخته شده در جاوا استفاده کنید.

ویژگی های کاتلین

قابلیت همکاری جاوا: جاوا پرکاربردترین زبان برنامه نویسی برای برنامه های اندروید است. اگر Kotlin را یاد گرفته‌اید و پروژه‌ای را به صورت نیمه ساخته در جاوا دریافت کرده‌اید، می‌توانید از Kotlin در جاوا برای گسترش قابلیت‌های آن برنامه استفاده کنید.

توابع برنامه افزودنی:Kotlin به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بدون تغییر کد منبع، برنامه های افزودنی را به کلاس ها اضافه کنند. برنامه نویسان می توانند عملکردهای خود را به راحتی در کلاس ها اضافه کنند، که می تواند به آنها کمک کند برنامه را به راحتی و به طور موثر کدنویسی کنند.

کارایی: کارایی این زبان برنامه نویسی در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی نسبتاً بالاست. می‌توانید برنامه‌های پیچیده‌ای بنویسید که در زمان کمتری اجرا شوند، که باعث افزایش قابلیت اطمینان استفاده از برنامه می‌شود.

محدودیت های کاتلین

 • Kotlin یک زبان برنامه نویسی جدید است، بنابراین توسعه دهندگان کمتری برای این زبان در دسترس هستند. اگر برنامه خود را در Kotlin توسعه داده اید، سپس می خواهید توسعه دهنده را تغییر دهید، ممکن است به دلیل جامعه توسعه دهندگان کوچک، توسعه دهنده جدیدی پیدا نکنید.
 • همچنین رفع مشکلات با Kotlin دشوار است.

10.NodeJS

NodeJS یکی از معروف ترین محیط های جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی بک اندBackend است. کد جاوا اسکریپت را در سمت سرور اجرا می کند.

زبان برنامه نویسی بک اند NodeJS

این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا کد پشتیبان را در جاوا اسکریپت بنویسند. خوشبختانه، این زبان برنامه نویسی منبع باز نیز است که دارای ویژگی های چند پلتفرمی است.

طبق W3Techs، حدود 1.3٪ از وب سایت ها از NodeJS برای برنامه نویسی سمت سرور خود استفاده می کنند. لینکدین، اوبر، نتفلیکس، ناسا و نتفل یکس شرکت‌های پیشرو هستند که ادعا می‌کنند از NodeJS برای عملکردهای بک اند خود استفاده می‌کنند.

ویژگی های NodeJS

برنامه نویسی شی گرا:NodeJS زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت پشتیبان است که از پارادایم برنامه نویسی شی گرا پشتیبانی می کند. به این معنی است که می توانید برنامه ها را با استفاده از کلاس ها و ارث بری پیاده سازی کنید. کیفیت کد و درک برنامه را بهبود می بخشد. NodeJS همچنین خطوط کد را از طریق قابلیت استفاده مجدد کاهش می دهد.

کارآمد:NodeJS نسبتا سریعتر است، به خصوص به عنوان یک زبان برنامه نویسی بک اند. می‌توانید برنامه‌های پیچیده‌ای بنویسید که در زمان کمتری اجرا می‌شوند تا استفاده مطمئن از برنامه را فراهم کنند. به طور گسترده ای برای برنامه های کاربردی وب استفاده می شود. بنابراین، پاسخ سریعتر باعث بهبود تجربه کاربر می شود.

محدودیت های NodeJS

NodeJS از برنامه نویسی چند رشته ای پشتیبانی نمی کند. متأسفانه، شما می توانید وظایف خود را در چندین رشته اجرا کنید، که ممکن است در سطوح مختلف برنامه ها مورد نیاز باشد. علاوه بر این، ممکن است عملکرد برنامه را تحت تاثیر قرار دهد زیرا شما از یک رشته در سراسر برنامه استفاده می کنید.

نتیجه

این مقاله یکی از برترین زبان های برنامه نویسی بک اند یا سمت سرور را با نمای کلی، ویژگی های اصلی و محدودیت های آن ها ارائه می دهد. در واقع، این راهنما گزینه های برتر را به اشتراک می گذارد، اما در مورد مناسب ترین زبان به نیازهای پروژه شما بستگی دارد. در سایت نظرکده می توانید تجربه استفاده از زبان های مختلف را بخوانید.

امیدوارم زبان برنامه نویسی بک اند مناسب و سازگار را برای پروژه خود انتخاب کنید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا