سبک زندگی

ولاگ چیست و چطور ولاگر شویم؟

یکی از بهترین راه‌های برقراری ارتباط با مخاطبین قدیمی و پیدا کردن دنبال کنندگان جدید در سوشال مدیا، وبلاگ نویسی است. اما این روش برای کسانی جذاب است که اشتیاق زیاد و قریحه خوبی در نوشتن دارند. اگر شما جزو این دسته از افراد نیستید ولی تمایل دارید ارتباط مستمر و تنگاتنگی با مخاطبین خود داشته باشید، می‌توانید ولاگ ( vlog) تولید کنید. اگر به درستی نمی‌دانید ولاگ چیست؟ ولاگر کیست؟ و چطور می‌توان به کسب درآمد از ولاگ رسید این مطلب در کامادیو را تا انتها بخوانید تا در مورد تمام این موارد به شما اطلاعات بدهیم.

ولاگ چیست؟

ولاگ چیست و چطور ولاگر شویم؟

ولاگ مخفف ویدیو لاگ یا ویدیو بلاگ (video blog) است، یک سبک ژورنالیستی از ویدئو است که زندگی یک فرد را به تصویر می‌کشد درحالی‌که معمولاً توسط همان فرد روایت و ضبط می‌شود. مردم معمولاً ولاگ‌ را به یوتیوب مرتبط می‌کنند، اما مفهوم ولاگ برای مدت طولانی وجود داشته است. اولین بلاگ ویدئویی را می‌توان مربوط به اوایل دهه ۲۰۰۰ دانست؛ زمانی که آدام کنترس در ژانویه ۲۰۰۰ اولین ویدیو خود را در یک وبلاگ آپلود کرد. با تمام این اوصاف پدیدار شدن یوتیوب ایده ولاگری را ماندگار کرد.

تفاوت بین ولاگ و وبلاگ

تعریف رایجی از vlog به‌عنوان وبلاگ ویدیویی وجود دارد. خود کلمه «بلاگ» چند سال قبل از ولاگ به‌عنوان نسخه کوتاه‌شده «وبلاگ» ابداع شد. منطقی است که مردم تصور کنند که یک ولاگ یک نسخه ویدیویی از یک وبلاگ (که محتوای نوشته‌شده است) است، اما اغلب مردم معمولاً از این کلمه استفاده نمی‌کنند.

وبلاگ یک وب‌سایت یا صفحه وب است که به سبک غیررسمی یا محاوره‌ای نوشته شده و به‌طور منظم به‌روز می‌شود و معمولاً یک فرد یا گروه کوچک آن را اداره می‌کنند. وبلاگ‌ها می‌توانند درباره هر چیزی باشند. هر وب‌سایت شرکتی یک وبلاگ دارد که به ندرت شخصی است. اگر یک وبلاگ را به‌عنوان یک مجله شخصی برای نوشتن در مورد زندگی روزمره خود راه‌اندازی کرده‌اید، احتمالاً وبلاگ خود را به‌عنوان یک «وبلاگ شخصی» توصیف می‌کنید تا آن را از معنای عمومی کلمه بلاگ که امروزه استفاده می‌شود، متمایز کنید.

تفاوت بین یک ولاگ و یک ویدیو در وب

ولاگ چیزی بسیار خاص‌تر از یک ویدیو در وب است. ولاگ‌‌ها با ویدیوهای آنلاین متفاوت هستند زیرا آ‌ن‌ها حول ضبط زندگی افراد می‌چرخند. درحالیکه وبلاگ‌ها به سبک نوشتاری آنلاین تبدیل شده‌اند، مردم هنوز ولاگ‌ها را به‌عنوان ویدیوهای شخصی تعریف می‌کنند که شامل جزئیات بیشتری در مورد زندگی افراد می‌شود، حتی اگر ولاگ‌های آن‌ها بر یک علاقه خاص متمرکز باشد.

در ولاگ فیلمبردار و راوی فیلم یک نفر هستند؛ این یک عنصر مهم است که یک ولاگ را از یک ویدیو در مورد یک شخص خاص متمایز می‌کند.

ولاگر کیست؟

همان‌طورکه اشاره کردیم، یک ولاگ فقط یک وبلاگ به صورت ویدیویی است، اما ولاگری به نوعی متفاوت‌تر است. می‌توانید به دبی سفر کنید، در تمام طول روز یک سری ویدیو ضبط کنید و همه آن‌ها را به‌شکل یک ولاگ ویرایش کنید؛ اما آیا این کار شما را تبدیل به یک ولاگر کرده است؟ از نظر فنی بله، اما نه کاملاً.

ولاگ چیست و چطور vlogger ولاگر شویم؟

اصطلاح ولاگر (vlogger) ترکیبی از دو کلمه ویدیو و بلاگر است. یک ولاگ به‌سادگی یک وبلاگ است که در آن رسانه به جای کلمات نوشته‌شده یک ویدیو است. شخصی که ولاگ‌های مد را ایجاد می‌کند، لزوماً یک ولاگر در نظر گرفته نمی‌شود. اصطلاح ولاگر به معنای خاص‌تری تکامل یافته است.

امروزه ولاگر یک وبلاگنویس شخصی است که به‌طور منظم ویدیوهای جاسازی‌شده را علاوه بر متن و سایر محتواها یا به جای آن‌ها در وبلاگ خود پست می‌کند. برخی از ولاگرها ویدیوهایی را پست می‌کنند که خودشان را نشان می‌دهند یا به‌طور مستقل ضبط شده‌اند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است ویدیوهایی را در ژانر خاصی مانند طنز، علمی یا ورزشی پست کنند.

ولاگر کسی است که ویدیوهای شخصی ایجاد می‌کند که موضوع اصلی خود و زندگی خود را نشان می‌دهد. خود او این فیلم‌ها را می‌گیرد و معمولاً خود او کارهای ویرایشش را انجام می‌دهد. این نوع ویدیوها معمولاً براساس یک برنامه زمانی دقیق منتشر می‌شوند، حتی گاهی اوقات در هر روز هفته. آدام کنتراس به‌عنوان قدیمی‌‌ترین ولاگر فعال بیش از ۱۵ سال است که به‌طور معمول در کانال یوتیوب خود ولاگ آپلود می‌کند. ولاگ‌های او ممکن است شبیه ولاگ‌های ولاگرهای مدرن نباشند، اما با این وجود او در حال ولاگری است.

یک نفر می‌تواند یک بلاگ مد راه‌اندازی کند و در مورد آرایش و لباس بنویسد. به همین ترتیب آن شخص می‌تواند یک ولاگ مد داشته باشد که در آن روتین آرایش خود را آشکار کند و لباس‌های جدید را به نمایش بگذارد.

تفاوت بین ولاگر و یوتیوبر

ازآنجاکه ولاگ‌ها معمولاً در یوتیوب منتشر می‌شوند، عبارات ولاگر و یوتیوبر اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. یوتیوبر شخصی است که به‌طور فعال ویدیوها را در یوتیوب منتشر می‌کند. شما می‌توانید در هر حال و در مورد هر چیزی ویدیو تولید کنید، تا زمانی که به‌طور مداوم ویدیوها را در یوتیوب منتشر می‌کنید، همچنان یک یوتیوبر هستید.

ولاگر و یوتیوبر

فیلیپ دفرانکو یک یوتیوبر و مفسر خبری محبوب است که ویدیوهای خود را تولید می‌کند. اما ازآنجاکه ویدیوهای او شامل زندگی شخصی (یا عناصری از آن) نمی‌شود، نمی‌توان او را ولاگر دانست. ویدیوهای کانال محبوب یوتیوب Crash Course را برادران هنک و جان گرین اداره می‌کنند و در کانالشان به آموزش تاریخ و علم می‌پردازند. درحالی‌که آن‌ها هر دو یوتیوبر هستند، اگر در کانال دیگری به نام Vlog Brothers ویدیوهای مرتبط با زندگی خود را تولید نمی‌کردند، ولاگر محسوب نمی‌شدند.

ولاگ vlog چیست و چطور ولاگر شویم؟

آدام کنتراس، اولین ولاگر دنیا، بسیاری از اولین ولاگ‌های خود را قبل از اختراع یوتیوب منتشر کرد. یوتیوب فقط آپلود، میزبانی، اشتراک‌گذاری و کسب درآمد از ولاگ‌های آنلاین را راحت‌تر می‌کند، بنابراین اکثر ولاگرها ترجیح می‌دهند محتوای خود را در این پلتفرم منتشر کنند.

ولاگ‌های گری واینرچوک توسط یک فیلمبردار تمام وقت ضبط و ویرایش می‌شود. گری ولاگری است که ویدیوهای خود را ضبط یا ویرایش نمی‌کند، اما همچنان ویدیوهای خود را یک ولاگ می‌نامد.

زبان انگلیسی انعطاف‌پذیر و همیشه در حال تغییر است؛ بنابراین هر تعریفی از جمله همین تعریف برای ولاگ و ولاگر ممکن است در طول زمان تغییر کند.

چطور می‌توان ولاگر شد؟

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه یک ولاگ را راه‌اندازی کنید و ولاگر شوید، چند مرحله اولیه ضروری وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

انتخاب پلتفرم

اول از همه شما باید پلتفرمی را برای میزبانی ولاگ‌هایتان انتخاب کنید. طبیعتاً یوتیوب کاندیدای اصلی است؛ زیرا زادگاه ولاگری مدرنی است که ما می‌شناسیم و این موضوع به این زودی‌ها تغییر نخواهد کرد. بااین‌حال، ممکن است بخواهید پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام و تیک‌تاک را نیز در نظر داشته باشید. هر دو رقبای یوتیوب هستند و می‌خواهند در صحنه پلتفرم ویدیویی حضور داشته باشند. شاید بخواهید استراتژی خود را متنوع کنید و ترکیبی از پلتفرم‌های مرتبط را در تقویم محتوای خود در نظر بگیرید.

انتخاب سبک و موضوع

هنگامی که برای اولین بار یک ولاگ را راه اندازی می‌کنید، به چیزی نیاز دارید که شما را از جمعیت متمایز کند و مردم را به شما جذب کند. به همین دلیل است که باید یک موضوع اصلی انتخابی‌کنید که می‌تواند هر چیزی باشد که می‌خواهید: سفر، دوچرخه‌سواری در جاده، آشپزی در خانه، آرایش و غیره.

تنها توصیه ما این است که چیزی را انتخاب کنید که واقعاً به آن علاقه دارید و در آن خوب هستید. بدین‌ترتیب، فیلم‌برداری از ولاگ‌هایتان و یافتن سبک برایتان آسان‌تر خواهد بود. شور و شوق شما به‌طور طبیعی در ویدیوها می‌درخشد و به مخاطب دلیل بیشتری برای بازگشت و تماشای ولاگ‌های دیگرتان می‌دهد.

انتخاب تجهیزات مناسب ولاگری

نکته جالب در مورد ولاگری این است که برای انجام آن به تجهیزات فانتزی زیادی نیاز ندارید؛ در واقع شما ممکن است در حال حاضر همه چیز مورد نیاز خود را داشته باشید. اصلی‌ترین چیزی که به آن نیاز دارید یک دوربین است. همان‌طورکه احتمالاً در یوتیوب دیده‌اید، ولاگرها از تلفن‌های هوشمند گرفته تا دوربین‌های سینمایی عظیم برای ساخت ولاگ استفاده می‌کنند.

آیفون‌ها در بین ولاگرها محبوبیت خاصی دارند. آیفون‌ها به دلیل برخورداری از دوربین‌ باکیفیت و ویژگی‌های ویدیویی و ابزارهای ویرایش، عالی هستند. بسیاری از ولاگرها با آیفون شروع کردند؛ پس شما هم می‌توانید. حتی یک آیفون XR قدیمی‌تر نیز برای شروع خوب خواهد بود.

مورد بعدی که به آن نیاز خواهید داشت، چیزی برای نگه داشتن گوشی یا دوربین است. پایه‌ یا نگهدارنده‌ای که بتواند تلفن را نگه دارد و به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد.

درنهایت یک دوربین ولاگری باید تعادل مناسبی بین قیمت، کیفیت و وزن ایجاد کند. به یاد داشته باشید که شما مجبور هستید این وسیله را در تمام طول روز و به احتمال زیاد در ملاء‌عام با خود حمل کنید. بنابراین بهتر است یک دوربین سبک و کوچک انتخاب کنید؛ اما اطمینان حاصل کنید که دارای سطح خوبی از فوکوس خودکار، تثبیت‌کننده تصویر و همچنین صفحه‌نمایش بازشو است تا بتوانید هنگام فیلم‌برداری خود را ببینید.

فاکتورهای دیگری که باید در نظر بگیرید، تنظیم نور و صدای شما هستند. به‌عنوان مثال آیا به یک رینگ‌لایت نیاز دارید؟ ازآنجاکه صدا به اندازه کیفیت تصویر مهم است، باید از یک میکروفن باکیفیت استفاده کنید. به‌طور کلی اگر داستان خوبی داشته باشید، مخاطبان از کاهش جزئی کیفیت تصویر کوتاه می‌آیند، اما به محض اینکه صدا بد باشد، از تماشا دست می‌کشند.

پیروی از ساختار داستان سه پرده‌ای

ساختار سه‌ پرده‌ای به هر ویدیو یک چارچوب می‌دهد که هم برای شما و هم برای مخاطب مفید است. یک سرآغاز وجود دارد که در آن مشخص می‌کنید چه کاری انجام می‌دهید و مشکل یا چالش چیست، مواجهه جایی که به موضوع مورد نظر رسیدگی می‌کنید و فیصله جایی که همه چیز را جمع‌بندی و نتیجه‌گیری می‌کنید.

بررسی ولاگرهای موردپسندتان

اگر به‌دنبال چگونگی راه‌اندازی یک ولاگ موفق هستید، بهتر است کسانی را که قبل از شما این راه را رفته‌اند و این کار را انجام داده‌اند، مورد بررسی قرار دهید. از خودتان بپرسید چرا آن‌ها موفق هستند؟ چه چیزی را در مورد ویدیوهای آن‌ها دوست دارید؟ از چه وسیله‌ای استفاده می‌کنند؟

سپس سعی کنید پاسخ این سؤال‌ها را پیدا کنید. در‌حالی‌که منحصر‌به‌فرد بودن و واقعی بودن کلید نهایی ولاگری است، الهام گرفتن و ایده گرفتن از کسانی که تماشا می‌کنید، ضرری ندارد و حتی مفید است.

ویرایش ولاگ

چند ثانیه اول بسیار مهم است. بینندگان شما تعداد نامحدودی ویدیو برای تماشا دارند. اگر فوراً توجه آن‌ها را جلب نکنید، آ‌ن‌ها ادامه نخواهند داد. بنابراین در ابتدای هر ویرایش، مطمئن شوید که مستقیماً وارد عمل شده‌اید تا آنچه را که بیننده می‌خواهد، ارائه دهید. این کار به مخاطب دلیلی برای ادامه تماشا می‌دهد.

در طول ویرایش مطمئن شوید که ویدیوی شما به خوبی نشان‌دهنده برند شما باشد. از یادآوری اینکه با استفاده از موشن‌گرافیک به مخاطب یادآوری کنید لایک کنند و مشترک شوند، نترسید. وقتی نوبت به پایان ولاگ می‌رسد، به افراد دلیلی بدهید تا برای اطلاعات بیشتر بازگردند.

ولاگ ها اغلب بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشند. برای حفظ توجه مردم، باید ویرایش را سریع و روان انجام دهید. از جامپ کات‌ها و زوایای مختلف دوربین برای تازه و جالب نگه داشتن ویدیو استفاده کنید. به یاد داشته باشید ولاگ‌ها با فیلم‌های معمولی متفاوت هستند. آن‌ها باید با سرعت سریع حرکت کنند.

استفاده از موسیقی مجاز

انتخاب موسیقی مناسب برای ولاگ شما می‌تواند به برجسته شدن آن در میان جمعیت کمک کند. استفاده از موسیقی باکیفیت و بدون حق امتیاز برای ولاگ شما الزامی است. درنظر داشته باشید که برای انتشار ولاگ در پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب باید حق کپی رایت را رعایت کنید.

آپلود ولاگ

بسته به پلتفرمی که قرار است ولاگتان را در آن آپلود کنید، روند آپلود کمی متفاوت خواهد بود؛ اما چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر داشت.

شما درنهایت می‌خواهید مردم کلیک کنند تا ویدیوی شما را تماشا کنند؛ بنابراین باید در مورد عواملی مانند کلمات کلیدی، عنوان، تامبنیل و توضیحات ویدیوی خود برای هر پلتفرمی که قرار است استفاده کنید، فکر کنید.

ولاگ چیست و چطور ولاگر شویم؟

اگر برای کسب شهرت و درامد یا فقط برای سرگرمی به ساخت ولاگ فکر می‌کنید، با پیروی از راهنمای بالا می‌توانید قدم‌های اولیه خود را محک و درست بردارید. مهم‌ترین چیز این است که تمرین کنید و بدانید که این روند زمان می‌برد. وقتی به نحوه راه‌اندازی یک ولاگ و کسب درآمد فکر می‌کنید، باید بدانید که صبر زیادی لازم است. هیچ چیز یک شبه اتفاق نمی‌افتد و یادگیری در حین حرکت اتفاق می‌افتد

مراحل ساخت ولاگ

این که شما ولاگ خود را برای نشر در چه پلتفرمی انتخاب می‌کنید موضوع مهمی نیست. مهم‌تر از آن این است که:

۱- برای ولاگ خود یک موضوع مناسب انتخاب کنید و چیزی شبیه یک سناریو برای آن بنویسید.

۲- یک دوربین، وب کم یا گوشی موبایل با کیفیت داشته باشید.

۳- اگر امکان تهیه میکروفن را دارید حتماً یکی تهیه کنید.

۴- برای شروع فیلم برداری یک مکان خوب، ساکت و با پس زمینه نه چندان شلوغ انتخاب کنید.

۵- اگر می‌خواهید ولاگ خود را پیش از نشر ویرایش کنید، با یک ادیتور صحبت کنید یا مهارت این کار را بیاموزید.

۶- ولاگ خود را تولید کنید و مدام مخاطبین را رصد کنید. این که تمایل دارند محتوا با چه حجم و اندازه‌ای را ببیند؟ به چه موضوعاتی علاقه بیشتری دارند؟ کدام لحن را بیشتر می‌پسندند و … همگی از مواردی است که باید به طور منظم تحلیل شود و سیاست‌های جدید بر اساس این داده‌ها تدوین و اجرا شود.

۷- حالا دوربین را دست بگیرید و ولاگ خود را آغاز کنید.

چند ایده برای ساخت ولاگ

  • ولاگ روزانه ( ولاگ روزانه چیست؟ ولاگی که بر اساس اتفاقات روزمره توسط اینفلوئنسرها و ولاگرها ساخته می شود.)
  • ولاگ سفر ( ولاگ سفر چیست؟ ولاگی یک نفر در طی سفر و برای نشان دادن گزارش سفر خود می سازد را ولاگ سفر می گویند)
  • ولاگ تکنولوژی
  • ولاگ آموزشی
  • و …

سوالات متداول

ولاگ چیست؟

vlog اغلب یک ویدیوی شخصی است که توسط خود سوژه فیلم‌برداری می‌شود یکی از جنبه‌های مهم ولاگ‌ها، منظم بودن است؛ آپلود هفتگی یا حتی روزانه برای کانال‌های ولاگ‌ در یوتیوب معمول است. مانند وبلاگ‌نویسانی که وبلاگ می‌نویسند، معمولاً از یک ولاگر انتظار می‌رود که به‌طور معمول محتوای جدید منتشر کند.

چگونه می‌توان یک ولاگ راه‌اندازی کرد؟

تولید یک ولاگ مستقیماً از تلفن هوشمند یا هر دوربین دیگری که می‌تواند ویدیو ضبط کند، شروع می‌شود. ازآنجاکه یک ولاگ روی داستان یا علاقه شخصی شما متمرکز است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که شروع به ضبط و ارسال ویدیوهای مربوط به زندگی خود در اینترنت ازطریق یوتیوب یا هر سایت دیگری که ویدیوهای شما را میزبانی می‌کند و به اشتراک می‌گذارد، کنید.

سبک‌های مختلف ولاگ چیست؟

سبک‌های ولاگ انواع مختلفی از ویدیوهایی هستند که تأکید خاصی بر زندگی ولاگرها دارند. این تمرکز می‌تواند حول محور آموزش دیگران در مورد علاقه خاصی مانند مد، آرایش، آشپزی یا عکاسی باشد. همچنین تمرکز می‌تواند حول بخش خاصی از زندگی ولاگر مانند خانواده، معلولیت یا سفر باشد.

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا