سلامت

پرولاکتین چیست؟ + علائم پرولاکتین بالا و پایین

هورمون پرولاکتین یک هورمون پپتیدی است که توسط غده هیپوفیز تولید می ‌شود. نقش اصلی آن در تنظیم فعالیت غده‌های غده ‌ی ممکن ‌ساز (بروستات، سیستم تناسلی در زنان و مردان) و همچنین تولید شیر در زنان باردار است. پرولاکتین نقش مهمی در سیستم تنظیم تولید و تخصیص هورمون‌ ها در بدن دارد و اختلالات در سطح این هورمون می‌ تواند به مشکلات متنوعی منجر شود. افزایش غیرطبیعی پرولاکتین ممکن است باعث نا باروری، نقص‌ های تناسلی، یا مشکلات در تنظیم چربی بدن شود. همچنین در برخی از موارد، ترشح غیرطبیعی پرولاکتین می‌ تواند باعث تشکیل تومورهای غده هیپوفیزی گردد که می ‌تواند به مشکلات جدی در نظام عصبی مرتبط باعث گردد. با کارمادیو همراه باشید.

نحوه عملکرد پرولاکتین در بدن

هورمون پرولاکتین در بدن با تأثیر بر غده‌ها و بافت‌های مختلف عمل می ‌کند. پرولاکتین با تأثیر بر غده‌ های ممکن ‌ساز مثل تیروئید، غده ‌های جاری‌ ساز و غده‌ های کلیه، به تنظیم فعالیت آن‌ ها کمک می ‌کند. این هورمون تأثیرات مختلفی بر سطح هورمون ‌های تیروئیدی دارد و می ‌تواند فعالیت غده ‌های تیروئید را کاهش یا افزایش دهد.

پرولاکتین تأثیر مستقیمی بر تنظیم تولید شیر پس از زایمان دارد. این هورمون باعث تحریک پرولاکتین ‌ها در بافت‌ های سینه می ‌شود و تولید، آماده ‌سازی و آزاد سازی شیر از پستان‌ ها را تنظیم می ‌کند. پرولاکتین تأثیراتی بر روی سیستم تناسلی هر دو جنس دارد. در زنان، افزایش غیرطبیعی پرولاکتین می ‌تواند منجر به عدم تنظیم دوره ‌های قاعدگی، نا باروری، کاهش لیبیدو و یا خشکی مهبل شود. در مردان نیز، افزایش پرولاکتین می ‌تواند منجر به کاهش تولید هورمون ‌های تستوسترون و کاهش عملکرد جنسی گردد.

پرولاکتین می ‌تواند تأثیری بر برخی از احساسات و هیجانات افراد داشته باشد. برای مثال، در برخی موارد، افزایش پرولاکتین ممکن است به علت تأثیر بر دستگاه عصبی مرکزی، باعث افزایش استرس و اضطراب شود. این تأثیرات پرولاکتین در بدن نشان ‌دهنده اهمیت این هورمون در تنظیم و حفظ تعادل داخلی بدن می‌ باشد. اختلالات در سطح این هورمون می‌ تواند به مشکلات متنوعی منجر شود که درمان و کنترل مناسب آن ها می‌ تواند به بهبود وضعیت سلامت کمک کند.

عملکرد پرولاکتین در بانوان

عملکرد پرولاکتین در بانوان

پرولاکتین در بانوان نقش مهمی در تنظیم عملکرد سیستم تناسلی و تولید شیر پس از زایمان دارد. پرولاکتین با تحریک پرولاکتین ‌ها در بافت ‌های سینه، تولید و تخلیه شیر از پستان ‌ها را تنظیم می ‌کند. این فرآیند پس از زایمان اتفاق می ‌افتد و پرولاکتین به عنوان هورمون کلیدی در تشکیل و تخلیه شیر از پستان‌ ها در دوره شیردهی نقش مهمی دارد.

پرولاکتین با تأثیر بر غده هیپوفیز و سیستم تنظیم هورمون ‌ها در بدن، تأثیراتی بر دوره‌ های قاعدگی بانوان دارد. افزایش یا کاهش پرولاکتین می ‌تواند منجر به عدم تنظیم دوره‌ های قاعدگی خواهی شود.

افزایش غیرطبیعی پرولاکتین می ‌تواند یک عامل ناباروری در بانوان باشد. این افزایش می ‌تواند باعث اختلال در تخمک‌ گذاری، تخریب جنین، یا ایجاد مشکلات در تعامل بین رحم و جنین شود. میزان پرولاکتین نیز می ‌تواند تأثیری بر برخی از احساسات و هیجانات بانوان داشته باشد. افزایش پرولاکتین ممکن است باعث ایجاد اضطراب، تنش روحی، و حتی افسردگی شود.

تعادل مناسب پرولاکتین در بانوان بسیار مهم است، و اختلالات در سطح این هورمون می‌تواند به مشکلاتی مانند ناباروری، مشکلات تناسلی، و مشکلات مرتبط با شیردهی منجر شود. در صورت بروز مشکلات مرتبط با پرولاکتین، مشاوره پزشکی و انجام آزمایشات تشخیصی مورد نیاز است تا علت آن مشخص و درمان مناسب انجام شود.

علت پرولاکتین بالا و علائم آن

افزایش پرولاکتین، که به عنوان هایپرپرولاکتینمی شناخته می ‌شود، می ‌تواند به دلیل موارد مختلفی اتفاق بیفتد. علائم افزایش پرولاکتین نیز می‌ تواند با توجه به علت اصلی بودن متفاوت باشد. تومورهای غده هیپوفیز می ‌توانند باعث افزایش غیرطبیعی ترشح پرولاکتین شوند. این تومورها معمولا غیر خطرناک و خوش ‌خیم هستند، اما با افزایش حجم می ‌توانند به فشار بر دیگر نواحی مغز و باعث اختلالات عصبی شوند.

مصرف برخی داروها مثل داروهای ضد پارکینسون، ضد روان ‌پریشی و ضد تبارش، نیز می‌ تواند منجر به افزایش پرولاکتین شود. وضعیت ‌های استرس ‌زا و تنش روحی ممکن است باعث افزایش پرولاکتین شوند. در برخی افراد، سیستم تنظیم پرولاکتین به ‌طور طبیعی کار نمی‌ کند و این هورمون بدون دلیل آزاد می ‌شود که معمولا به عنوان هایپرپرولاکتینمی غیر توموری شناخته می ‌شود.

 • ناباروری یا مشکلات در تولید تخمک در بانوان
 • اختلالات در دوره قاعدگی و عدم تنظیم دوره ‌های قاعدگی
 • تغییرات در تولید شیر پس از زایمان
 • کاهش لیبیدو و مشکلات جنسی در زنان و مردان
 • سردرد، اختلالات دید، و چشم‌ های خشک
 • تغییرات در استخوان ‌ها و کاهش چگالی استخوانی
 • اختلالات در هورمون‌ های دیگر مثل هورمون ‌های تیروئیدی و هورمون‌ های جاری‌ ساز

اگر شما یا کسی در اطرافتان علائمی از افزایش پرولاکتین داشته باشید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. با انجام آزمایشات تشخیصی، علت افزایش پرولاکتین مشخص می ‌شود و نیاز به درمان و مداخله مناسب تعیین می‌ شود.

علت پرولاکتین پایین و علائم آن

افزایش پرولاکتین به هایپرپرولاکتینمی اشاره دارد، اما کاهش پرولاکتین به هیپوپرولاکتینمی معروف است. هیپوپرولاکتینمی ممکن است به دلیل موارد مختلفی اتفاق بیفتد و می ‌تواند مؤثر بر سیستم تناسلی و سایر عملکردهای بدن باشد. علت اصلی هیپوپرولاکتینمی ممکن است ضعیف شدن عملکرد غده هیپوفیز یا اختلال در آن باشد.

مصرف برخی داروها مثل داروهای کورتیکواستروئیدی، آنتی ‌دپرسان‌ ها، آنتی ‌استروژن ‌ها و برخی داروهای مصرفی مرتبط با سیستم تنظیم هورمون‌ ها می ‌تواند به کاهش پرولاکتین منجر شود. خونریزی ‌ها می ‌توانند به کاهش پرولاکتین منجر شوند زیرا پرولاکتین به عنوان هورمونی است که در پلاسما حضور دارد. تنش‌ ها و عوامل عصبی ممکن است به طور موقتی پرولاکتین را کاهش دهند.علائم هیپوپرولاکتینمی:

 • کاهش پرولاکتین می ‌تواند باعث اختلال در دوره‌ های قاعدگی شود.
 • کاهش پرولاکتین می ‌تواند تولید و تخلیه شیر پس از زایمان را تحت تأثیر قرار دهد.
 • کاهش پرولاکتین ممکن است باعث کاهش اشتیاق جنسی و اختلال در عملکرد جنسی شود.
 • کاهش لبیدو و کم‌ خواستگی جنسی
 • مشکلات در سیستم ایمنی بدن و آسیب به بافت ‌ها

در صورت داشتن علائم مشکوک به کاهش پرولاکتین یا هرگونه نگرانی، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. با انجام آزمایشات و تشخیص مشخص، علت کاهش پرولاکتین مشخص می‌ شود و نیاز به درمان و مداخله مناسب تعیین می ‌شود.

نحوه درمان پرولاکتین بالا و پایین

درمان پرولاکتین بالا و پایین بستگی به علت اصلی افزایش یا کاهش آن دارد. این علل ممکن است متفاوت باشند و بنابراین درمان نیز بر اساس تشخیص پزشک تعیین می ‌شود. به هر حال، به طور کلی درمان ‌های زیر می ‌توانند مورد استفاده قرار گیرند:

درمان پرولاکتین بالا

پزشک ممکن است داروهایی مانند آگونیست ‌های دوپامین تجویز کند. این داروها به تنظیم سطح پرولاکتین کمک می ‌کنند و می ‌توانند به کنترل تومورهای غده هیپوفیزی مرتبط با هایپرپرولاکتینمی کمک کنند. در صورت وجود تومورهای غده هیپوفیزی که باعث افزایش پرولاکتین می ‌شوند، بسته به اندازه و خصوصیات تومور، ممکن است نیاز به درمان جراحی، رادیوتراپی یا درمان ‌های دارویی دیگر باشد. در صورتی که استرس و تنش روحی به عنوان یکی از علل هایپرپرولاکتینمی تشخیص داده شود، کنترل عوامل استرس ‌زا و اعمال تغییرات در سبک زندگی ممکن است مفید باشد.

درمان پرولاکتین پایین

برای درمان هیپوپرولاکتینمی، ممکن است پزشک داروهایی مانند آگونیست ‌های دوپامین تجویز کند. این داروها به تنظیم سطح پرولاکتین کمک می ‌کنند. اگر هیپوپرولاکتینمی به علت خونریزی‌ ها، کم‌ خونی یا مصرف برخی داروها اتفاق افتاده است، درمان علت اصلی می‌ تواند به بازگشت پرولاکتین به سطح طبیعی کمک کند.

در هر صورت، برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، بهتر است با پزشک مراجعه کنید. پزشک با توجه به علت و شدت افزایش یا کاهش پرولاکتین، برنامه درمانی مناسب را تعیین خواهد کرد. همچنین، پیگیری دوره‌ های بازبینی و مراقبت ‌های پس از درمان نیز اهمیت دارد.

سخن پایانی

به گزارش کارمادیو، پرولاکتین هورمونی بسیار مهم است که نقش مهمی در تنظیم عملکرد غده‌ های ممکن ‌ساز و سیستم تناسلی در بدن انسان دارد. این هورمون نه تنها تأثیری در تولید شیر پس از زایمان دارد، بلکه در تنظیم دوره‌ های قاعدگی و عملکرد تخمک ‌گذاری نیز نقش دارد.افزایش یا کاهش پرولاکتین ممکن است باعث اختلالات جدی در سیستم تناسلی، تولید شیر پس از زایمان، و مشکلات ناباروری شود.

علاوه بر این، اختلالات پرولاکتین می ‌توانند تأثیرات نا مطلوبی بر روی عواطف و روحیه افراد داشته باشند. به همین دلیل، در صورت تشخیص افزایش یا کاهش غیر طبیعی پرولاکتین، مهم است تا به پزشک مراجعه کنید و تشخیص و درمان مناسب را از او بگیرید.

با توجه به پیشرفت علم پزشکی، امروزه درمان ‌های مؤثری برای کنترل پرولاکتین در دسترس هستند. نگهداری تعادل سطح پرولاکتین در بدن می ‌تواند به بهبود کیفیت زندگی و سلامتی کلی کمک کند. به یاد داشته باشید که همیشه به نظر پزشک خود احترام بگذارید و دستورات و مشاوره‌ های او را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

 

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا