خواندنی

کشتی سومو یا کشتی ژاپنی چیست؟

در سومو Sumo، دو نفر که چیزی جز ماواشی (لباس کمری) بر تن ندارند ، در یک دوهیو (حلقه دایره ای) رو به روی یکدیگر قرار می گیرند و هل می دهند، دست و پنجه نرم می کنند، سعی می کنند یکدیگر را پرتاب کنند. کسی که حریف خود را به زمین وادار کند یا او را از رینگ بیرون کند برنده است. با کارمادیو همراه باشید.
سومو یک رشته باستانی از ورزش کشتی است که در آن وزن، اندازه و قدرت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگرچه سرعت و یورش ناگهانی نیز مفید است.

ریکیشی، یک واژه ژاپنی است که به ورزشکار حرفه‌ای رشته ورزشی سومو اطلاق می‌شود. در سرتاسر جهان غرب، کشتی گیران سومو به دلیل جثه و لباس سنتی لباس زیر مانندشان شهرت پیدا کرده اند.

ماکوچی (به انگلیسی:Makuuchi) یا ماکونچی (به انگلیسی: Makunouchi) بالاترین رتبه در سومو است. این اسم به معنای واقعی کلمه به معنای «طناب افقی» است و بهترین سوموکاران این بخش در راس سلسله مراتب کشتی سومو قرار می‌گیرند که یوکوزانا نامیده می‌شوند.

سومو یا کشتی ژاپنی

سومو چیست؟

سومو (به ژاپنی: 相撲) یک رشته باستانی از ورزش کشتی است که در آن وزن، اندازه و قدرت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگرچه سرعت و یورش ناگهانی نیز مفید است. هدف شرکت‌کنندگان این است که حریف خود را از رینگ (به قطر ۴ متر و ۶۰ سانتی‌متر) بیرون انداخته یا او را وادار کنند تا یکی از اعضای بدن خود را بر زمین گذارد.

در سال ۱۹۹۴، انجمن سومو ژاپن ملزم شد که تمام کشتی گیران سومو حداقل ۱۷۳ سانتی‌متر (۵ فوت ۸ اینچ) داشته باشند. این ورزش، تاریخی به قدمت چند قرن دارد. اولین بار که از سومو در تاریخ یاد شده است به سال ۷۱۲ باز می گردد. که در آن یک مسابقه کشتی بین خدای تندر و خدای آب برگزار می شود.

قوانین کشتی سومو (کشتی ژاپنی)

 • پیوندی که آنها ایجاد می کنند شبیه هیچ چیز دیگری نیست. مگر اینکه یک کشتی گیر سومو ازدواج کند، آنها باید با حداکثر ۱۵ نفر دیگر در اصطبل زندگی کنند. اینجا با هم تمرین می کنند، هر وعده غذایی را با هم می خورند و در یک محل می خوابند. آنها ملزم به انجام مشاغلی هستند که به مرتبه ورزش آنها بستگی دارد.
 • رتبه های پایین ترین، با بیدار شدن از خواب برای پختن و سرو غذا برای پیشکسوت تر ها وظایف خود را انجام می دهند. آنها بعد از غذا ظرف ها را می شویند، آخرین غذا را در زمان شام دریافت می کنند و حتی باید تا پایان حمام دیگران بعد از تمرین صبر کنند. این وظایف با گذشت زمان کاهش می یابد و از طریق سیستم رتبه بندی حرکت می کنند.
 • در حالی که زندگی سختی است، اما پاداشی دارد که هیچ چیز دیگری ندارد. هم کشتی گیران و هم خود این ورزش هنوز در ژاپن مقدس تلقی می شود.
 • سومو تا حد زیادی توسط ژاپنی ها یک ورزش در نظر گرفته می شود، که یک ورزش ملی است.
  جدیدترین داده ها، از دسامبر ۲۰۲۲، نشان می دهد که حدود ۶۰۶ کشتی گیر فعال و حرفه ای سومو در ژاپن وجود دارد.
  این ورزشکاران در بین شش رنکینگ حرفه ای تقسیم شده اند. کشتی گیران بر اساس نتایج خود در تورنمنت ها در رده بندی صعود یا سقوط می کنند. در ژاپن، سالانه شش تورنمنت بزرگ برگزار می‌شود، این مسابقات به مدت ۱۵ روز برگزار می شود.
 • همچنین در ورزش حرفه ای هیچ تقسیم وزنی وجود ندارد، به این معنی که مردان اغلب وظیفه دارند با سایرین دو برابر اندازه خود رقابت کنند.
 • میانگین وزن در دسته های برتر بین ۱۲۵ کیلوگرم تا ۱۶۶ کیلوگرم است. بسیاری از کشتی گیران سومو در سنین بالاتر به دیابت مبتلا می شوند و به دلیل وزن زیاد مستعد حملات قلبی هستند.
 • کشتی گیران حرفه ای سومو زندگی دقیق و منظمی دارند. آنها از رانندگی با اتومبیل منع شده اند، به آنها دستور داده شده است که موهای خود را به اندازه ای بلند کنند که در یک پیچ جمع شود و باید در ملاء عام لباس سنتی بپوشند.
 • آنها معمولاً صبحانه نمی خورند و ناهار زیادی می خورند که پس از آن چرت می زند.

قویترین کشتی گیر سومو

قویترین کشتی گیر سومو

یوکوزونا هاکوهو، پرافتخارترین کشتی‌گیر رشته سومو، که به ققنوس سفید معروف بود و چند سال پیش از کشتی ژاپنی خداحافظی کرده است. هاکوهو که نام اصلی‌اش مونخباتین داوجارگال است اصالتی مغولستانی دارد. او پرافتخارترین کشتی‌گیر در دنیای حرفه‌ای سومو به حساب می‌آید و بیشترین رکورد ممکن را در این ورزش به نام خود ثبت کرده است. او بیشترین تعداد قهرمانی در جام امپراتور (45) و بیشترین تعداد پیروزی در این رشته (1187) را به دست آورده است.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا