خواندنی

6 کاربرد مهم پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب و جلوگیری از ورود آلاینده های مختلف به محیط زیست یکی از کارهای مهم برای بخش های صنعتی و شهری و مسکونی است. به همین دلیل در بسیاری از شهرها فاضلاب جمع آوری شده وارد تصفیه خانه های بزرگ شده و بعد از تصفیه بازچرخانی و استفاده مجدد از آنها امکان پذیر می شود. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی نمونه کوچک شده از تصفیه خانه های بزرگ است که برای محیط هایی که امکان اتصال به فاضلاب شهری را ندارند استفاده می شود. جلوگیری از آسیب به محیط زیست و فراهم شدن امکان بازچرخانی فاضلاب از جمله دلایلی هستند که منجر به کاربرد گسترده این پکیج ها شده اند.

کاربردهای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب تولید شده در ساختمان های مسکونی و شهرها مقدار بسیار کمی ترکیبات شیمیایی خطرناک دارد و بیشترین آلودگی آنها مواد آلی هستند. به همین دلیل با مجموعه ای از فرآیندهای تصفیه فیزیکی و بیولوژیکی می توان کیفیت آنها را تا حد مطلوبی بهبود داد. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مجموعه ای از این فرآیندها را به صورت خودکار در فضای بسته و بدون انتشار بوی بد انجام می دهد. این پکیج ها چند کاربرد مهم دارند که عبارتند از:

1- تصفیه فاضلاب خانگی

علیرغم اینکه بسیاری از ساختمان های مسکونی به فاضلاب شهری متصل هستند، اما این امکان در شهرک های نوپا هنوز وجود ندارد. به جای تخلیه مستقیم فاضلاب به چاه های جذبی می توان از پکیج تصفیه فاضلاب خانگی برای حذف ذرات جامد معلق، ذرات کلوئیدی و روغنی و مواد آلی و ضدعفونی فاضلاب استفاده کرد.

پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی دارای انواع مختلف فلزی و پلی اتیلنی هستند و از نظر نحوه نصب با هم کمی تفاوت دارند. برای محیط های مسکونی به منظور جلوگیری از اشغال فضای زیاد، بهتر است از مدل های پلی اتیلن استفاده شود. چون مدل های پلی اتیلنی را می توان به صورت دفنی اجرا کرد و روی زمین هیچ فضایی به آنها اختصاص داده نمی شود. اگر فضای کافی در اختیار دارید، مدل های فلزی نیز قابل استفاده هستند که طول عمر بالایی دارند.

2- تصفیه فاضلاب هتل

هتل های ساحلی و خارج از محدوده شهری با چالش عدم اتصال به فاضلاب شهری مواجه هستند. یکی از بهترین راهکارها برای حل این مساله، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی است. چون نوع فاضلاب تولیدی در هتل ها مشابه با منازل است و نیاز به تصفیه بیولوژیکی و فیزیکی برای آنها وجود دارد. برای تصفیه تمام انواع فاضلاب که ویژگی های مشابه با فاضلاب های شهری و خانگی داشته باشند می توان از این پکیج برای تصفیه آنها استفاده کرد.

در خریداری این نوع پکیج ابتدا باید بر اساس تعداد اتاق ها و طبقات هتل دبی فاضلاب با دقت بالایی محاسبه شود. سپس بر همین اساس و دیتای بدست آمده از آنالیز فاضلاب و نوع و مقدار آلاینده های موجود در آن در نهایت طراحی پکیج انجام شود. اغلب هتل ها مدل های توکار و دفنی پکیج تصفیه فاضلاب را ترجیح می دهند، چون فضای کمی را اشغال می کند.

تصفیه فاضلاب هتل

3- تصفیه فاضلاب ویلا

در باغ و ویلا فاضلاب تولیدی مشابه با مناطق مسکونی و از نوع انسانی است. تصفیه فاضلاب ویلا علاوه بر اینکه از ورود آلاینده ها به محیط زیست جلوگیری می کند، گزینه ای مناسب برای تامین آب مورد نیاز آبیاری باغ و فضای سبز نیز به شمار می رود.

بعد از طی مراحل تصفیه فیزیکی و بیولوژیکی، به فاضلاب مواد ضدعفونی کننده نیز تزریق می شود. به همین دلیل فاضلاب خروجی از آن بدون باکتری و پاتوژن ها بوده و برای آبیاری فضای سبز و باغ می توان از آن استفاده کرد. دقت داشته باشید که خروجی هیچ یک از انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب برای آشامیدنی کاربرد ندارد و تنها در بخش های صنعتی، کشاورزی و شستشوی سطوح می توان از آن استفاده کرد.

4- تصفیه فاضلاب خوابگاه

بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزشی در خارج از محدوده شهری قرار دارند و به همین دلیل در اتصال به فاضلاب شهری با محدودیت مواجه هستند. علاوه بر فاضلاب تولید شده در ساختمان های آموزشی، در خوابگاه ها نیز برای تخلیه فاضلاب در چاه چالش های زیادی وجود دارد. در چند سال اخیر برای حفظ سلامت محیط زیست تلاش می شود تا حد امکان از تخلیه فاضلاب در چاه های جذبی جلوگیری شود. چون مقدار زیادی از آلاینده ها جذب خاک شده و به مرور به سفره های آب زیرزمینی و آب های سطحی وارد می شوند.

برای خوابگاه ها می توان متناسب با ظرفیت آنها از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده کرد. با انتخاب و استفاده این تجهیزات می توان از آلودگی محیط زیست جلوگیری کرد. خروجی پکیج برای آبیاری فضای سبز اطراف خوابگاه و شستشوی سطوح و سالن ها نیز استفاده کرد.

5- تصفیه فاضلاب آشپزخانه و رستوران

رستوران ها و اشپزخانه های بزرگ در محدوده شهری و خارج از آن در اتصال به فاضلاب شهری محدودیت دارند. این قبیل کسب و کارها یا باید فاضلاب را در چاه جمع آوری و سپس با تانکر تخلیه کنند یا از پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده کنند. اگر فاضلاب ابتدا وارد پکیج تصفیه شود، بعد از حذف آلاینده های خطرناک می توان آنها را به فاضلاب شهری انتقال داد.

در فاضلاب تولید شده در رستوران و اشپزخانه ها مقدار زیادی ذرات روغنی و کلوئیدی، ذرات معلق جامد و همچنین دترجنت و مواد شوینده وجود دارد. به همین دلیل در کنار تصفیه فیزیکی و بیولوژیکی باید از مواد منعقدکننده نیز در آنها استفاده شود.

تصفیه فاضلاب آشپزخانه و رستوران

6- تصفیه فاضلاب مجتمع های اداری و تجاری

در ساختمان های اداری و تجاری با توجه به ظرفیت آنها روزانه مقدار زیادی فاضلاب تولید می شود که از نوع انسانی هستند. با قرار دادن پکیج تصفیه فاضلاب در این مجتمع ها می توان گام موثری در حفظ سلامت محیط زیست و بازچرخانی فاضلاب برداشت.

جمع بندی

در تمام ساختمان های مسکونی، هتل، ویلا، دانشگاه ها، خوابگاه و غیره مقدار زیادی آب مصرف شده و در نهایت به فاضلاب تبدیل می شوند. در این نوع فاضلاب مقدار زیادی باکتری، پاتوژن، ذرات روغنی و کلوئیدی و ذرات جامد معلق وجود دارد. به همین دلیل نیاز به اجرای فرآیندهای فیزیکی، بیولوژیکی و به مقدار جزئی تصفیه شیمیایی برای آنها وجود دارد. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یا انسانی یکی از پرکاربردترین انواع تجهیزات تصفیه فاضلاب است که چندین مرحله تصفیه را به صورت خودکار انجام می دهد. خروجی این پکیج ها امکان ورود مستقیم به طبیعت و محیط زیست و همچنین استفاده برای کشاورزی و باغبانی را دارند.

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا