سبک زندگی

بهترین روش پاکسازی پوست صورت و مراقبت از روزنه های پوست

کل پوست با منافذ بسیار کوچکی پوشیده شده است که وظیفه تنفس و دفع عرق، چربی و مواد زائد را از بدن بر عهده دارند. اگر منافذ پوست مسدود شود، منجر به تشکیل جوش های سرسیاه یا در موارد شدیدتر، آکنه می شود.

چگونه روزنه‌های پوست صورت را پاکسازی و کوچک کنید؟

اگر منافذ پوست مسدود شود، چربی در آنها باقی می ماند و این منافذ بزرگ می شوند که منجر به تشکیل جوش های سرسیاه یا در موارد شدیدتر آکنه می شود. اندازه دهانه ها هم از نظر زیبایی و هم از نظر سلامت پوست مشکل ایجاد می کند و باید کاری کنیم که این دهانه ها کوچک و تمیز شوند. متخصصان پوست معتقدند هیچ راه قطعی و دائمی برای کوچک کردن منافذ پوست وجود ندارد، اما می‌توانید با تغییر در برنامه‌های مراقبت از پوست و درمان‌های خاص، وضعیت پوست خود را بهبود ببخشید. در این مقاله از کارمادیو با این روش ها بیشتر آشنا می شویم.

از رتینویید استفاده کنید

رتینویید شکلی از ویتامین آ است که فرآیند بازسازی سلول‌های پوستی را تسریع می‌کند و مانع از تجمع سلول‌های مرده در سطح پوست می‌شود. از آنجایی که این سلول‌ها باعث مسدود شدن روزنه‌های پوست می‌شوند، استفاده از رتینوئید مانع از بزرگ شدن و مسدود شدن روزنه‌ها می‌شود. علاوه بر این، تاثیر رتینوئید به عنوان جوان کننده پوست هم ثابت شده است، چون این ماده پوست را به ترشح کلاژن تحریک می‌کند که فواید زیادی دارد و یکی از این فواید صاف شدن پوست و کوچک شدن روزنه‌های آن است. البته در نظر داشته باشید که استفاده از رتینوئید می‌تواند عوارض جانبی هم در پی داشته باشد که اگر با تجویز پزشک و به روش صحیح استفاده شود پس از مدتی ادامه مصرف، پوست به آن عادت می‌کند و عوارض جانبی از بین می‌روند.

پاکسازی پوست صورت و مراقبت از روزنه های پوست

از ماسک برای رفع جوش‌های سرسیاه استفاده کنید

این روزهای فضای مجازی و صفحات تبلیغاتی در سایت‌های مختلف پر از کلیپ‌هایی است که مردم با استفاده از ماسک‌های مختلف جوش‌های سرسیاه و چربی‌های جمع شده در روزنه‌های پوست را خارج می‌کنند. البته تماشا کردن این کلیپ‌ها لذت بخش است اما فقط برای تبلیغات نیست و شما هم می‌توانید با کمک ماسک‌های مختلف از جمله ماسک ذغال، جوش‌های سرسیاه را خارج کنید و روزنه‌های پوست را بخصوص در قسمت بینی و اطراف آن تمیز و خالی کنید. در استفاده از این ماسک احتیاط کنید و ماسک را پس از خشک شدن با ملایمت جدا کنید، چون قرار است چربی‌های روزنه‌ها را بکنید و نه پوست و مویتان را! البته اگر از درمان رتینوئید استفاده می‌کنید یا مبتلا به رزاسه یا پسوریازیس این روش را فراموش کنید چون شرایط پوست شما را بدتر خواهد کرد.

روزنه‌های پوست را تمیز کنید

روش‌های دیگری هم برای تمیز و خالی کردن روزنه‌های پوستی وجود دارد که بهتر است توسط متخصص پوست و در کلینیک‌ها انجام شود. در این روش‌ها به صورت مکانیکی روزنه‌های پوستی خالی و تمیز می‌شوند. این درمان‌ها باید دقیق و صحیح انجام شوند در غیر این صورت ممکن است عوارضی مثل التهاب و زخم درپی داشته باشند، به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند که این کار را در منزل (فشار دادن و بیرون آوردن چربی) انجام ندهید و حتما از متخصصان زیبایی و پزشک پوست برای این کار کمک بگیرید. البته این روش‌ها اثر موقتی دارند و روزنه‌های پوست پس از مدتی دوباره پر می‌شوند به همین دلیل این درمان هر چند وقت یکبار باید تکرار شود.

از اسید سالیسیلیک استفاده کنید

بتاهیدروکسی اسید یا همان اسید سالیسیلیک یک اسید چربی دوست است یعنی چربی را در خود حل می‌کند پس بهترین درمان برای حل کردن چربی اضافی پوست و سبوم جمع شده در روزنه‌های پوست است و اتصال بین این چربی‌ها و سلول‌های مرده پوست را می‌شکند و لایه برداری را به شکل مفید و موثر روی پوست انجام می‌دهد. پس برای شستن و پاک کردن صورت از یک شوینده ملایم که حاوی اسید سالیسیلیک باشد استفاده کنید و آن را در برنامه روزانه مراقبت از پوست خود قرار دهید تا روزنه‌های پوستی شما پاک و کوچک شوند و از ایجاد آکنه و جوش سرسیاه جلوگیری شود.

به روش مکانیکی لایه برداری کنید

اگر از روش‌هایی که در این مقاله بیان شد نتیجه نگرفتید می‌توانید درمان‌های جدی‌تری را دنبال کنید. روش‌هایی مثل میکرودرم ابریژن و یا لیزر لایه برداری پوست به روش مکانیکی و ملایم، لایه آسیب دیده رویی پوست را جدا سازی می‌کند و کمک می‌کند تا روزنه‌های پوست کوچک‌تر دیده شوند. البته این درمان‌ها گران هستند و اگر امکان انجام آن‌ها را ندارید می‌توانید لایه برداری مکانیکی را با کمک اسکراب در منزل هم انجام دهید. البته اگر پوست حساسی دارید بهتر است از همان اسید سالیسیلیک استفاده کنید چون لایه برداری مکانیکی و اسکراب روی پوست حساس، عوارضی به دنبال دارد که ممکن است شرایط پوست را بدتر کند.

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا