سلامت

چرا بیشتر در فصل سرما دچار آنفولانزا می شویم؟

آنفلوانزا یا گریپ بیماری واگیردار است که توسط نوعی ویروس آران‌ای یا بیماری تی از خانواده ارتومیکسوویریده ایجاد می‌شود. بیماری آنفولانزا معمولاً از پاییز تا اوایل بهار مشاهده می­‌شود. آنفلوانزا همراه با عطسه، سرفه، احساس خستگی است. شدت این بیماری در میان افراد مختلف متفاوت است، اما به علت پاندمی کوید 19 باید در این ماه‌­ها بیش­تر مراقب خودمان باشیم. با کارمادیو همراه باشید.

در این مقاله به ۳ مورد از دلایلی که درفصل سرما بیشتر دچار آنفولانزا می شویم، خواهیم پرداخت.

1. هوای سرد سیستم دفاعی بدن را ضعیف می کند و کمبود نور خورشید سطح ویتامین D را کاهش می دهد که باعث آسیب پذیری بیشتر سیستم ایمنی بدن می شود.

2. علاوه بر این، زمانی که هوای سرد را استنشاق می کنیم، رگ های خونی بینی منقبض می شوند تا از اتلاف گرما جلوگیری شود. این می‌تواند از رسیدن گلبول‌های سفید خون (مبارزه‌کننده‌های میکروب‌ها) به غشاهای مخاطی و مبارزه با همه ویروس‌هایی که تنفس می‌کنیم، جلوگیری کند و به آنها اجازه دهد بدون مانع از سیستم دفاعی عبور کنند. (ممکن است تا حدی به همین دلیل باشد که وقتی با سر خیس از خانه خارج می شویم، مریض می شویم.)

3. اگرچه هوای بیرون ممکن است مرطوب به نظر برسد، اما خود هوا خشک است زیرا رطوبت خود را از دست می دهد (قانون ترمودینامیک). و شرایط خشک محیطی ایده آل برای انتشار ویروس آنفولانزا فراهم می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا