سرگرمی

گوریل چیست؟ انواع گوریل را بهتر بشناسید

گوریل (به فرانسوی: Gorille) جانوری از بزرگ‌ترین راسته نخستی‌ها است. این جانوران خشکی‌زی هستند و در جنگل‌های آفریقا زیست می‌کنند. گوریل‌ها به دو گونه تقسیم شده‌اند و هر کدام از آن دو گونه خود به ۴ یا ۵ زیرگونه تقسیم شده‌است. «دی.ان.ای» گوریل‌ها ۹۵٪-۹۹٪ با «دی.ان.ای» انسان یکسان است و پس از دو گونه شامپانزه نزدیکترین خویشاوند گونه انسان است. در این مقاله از کارمادیو با این حیوان دوست داشتنی بیشتر آشنا می شوید.

گوریل از جمله حیواناتی است که جثه بزرگی دارد و انواع مختلفی دارد. این جانوران در خشکی زندگی میکنند و اکثرا در جنگل های آفریقا پیدا میشوند.

گوریل غربی

گوریل‌ها در جنگل‌های استوایی و نیمه استوایی زندگی می‌کنند و زیستگاهشان درصد کوچکی از آفریقا را شامل می‌شود و بیشتر گوریل‌ها در بلندی‌ها زندگی می‌کنند و زیستگاه گوریل‌های کوهستانی در کوه و جنگلهای مرتفع در ارتفاعات 2225 متری تا 4267 متری است

گوریل‌هایی که در سرزمین‌های پست در جنگلهای انبوه، مرداب‌ها و باتلاق‌های پایین‌تر از سطح دریا زندگی می‌کنند. گوریل‌ها جزو جانوران پنجه‌رو هستند یعنی روی دست و پاهای خود راه میروند

گوریل نر بالغ قدش میان 165 تا 175 سانتیمتر و وزنش میان 140 تا 204٫5 کیلوگرم می‌رسد مادهٔ بالغ نصف اندازه یک پشت نقره‌ای هستند و بلندی قامتشان به 140 سانتیمتر و وزنشان به 100 کیلوگرم می‌رسد. گه‌گاه گوریل نر بالغ از نظر قد به بالای 183 سانتیمتر و از لحاظ وزنی به 270 کیلوگرم می‌رسد که البته این در طبیعت یک رکورد محسوب می‌شود. به هر صورت گوریل‌های چاق در اسارت به وزن 270 کیلوگرم نیز می‌رسند اما این در اسارت رکوردی محسوب نمی‌شود

هر گاه یک نر جوان نافرمانی کند یا یک نر خارجی مشکل به وجود بیاورد پشت نقره‌ای غرّش می‌کند و مشتهایش را به سینه‌اش می‌کوبد، شاخه‌ها را می‌شکند، دندانهایش را نشان می‌دهد و به سمت جلو حمله می‌کند

گاهی یک نر جوان از طرف رهبر مسن عهده‌دار رهبری می‌شود

اگر رهبر به علت بیماری، جنگیدن یا شکار غیرقانونی از بین برود گروه از هم متلاشی می‌شود و اعضای گروه به سایر گروه‌ها می‌پیوندند

خیلی از موارد پیش می‌آید که یک نر دیگ با کشتن پشت نقره‌ای گروه، آن گروه را کاملاً تصرف کند و خطر بزرگی وجود دارد که نر غالب بچه‌های پشت نقره‌ای کشته شده را نیز از بین ببرد

گوریل‌ها حیواناتی گیاه‌خوار هستند و جزو حیواناتی می‌باشند که غذای خود را نیم خورده رها می‌کنند.

گوریل‌ها برگ و میوه و حتی گاهی حشرات کوچک را نیز می‌خورند.

گوریل بیشتر روز خود را به خوردن صرف می‌کند.

دندانهای نیش بزرگ و بلندش به او اجازه می‌دهد تا گیاهان سخت و محکم مانند ساقه بامبو را خرد کند و بخورد.

گوریل‌های زمینی اساساً از میوه تغذیه می‌کنند اما گوریل‌های کوهی از شاخ و برگ گیاهان و ساقه و ریشه آن‌ها تغذیه می‌کنند.

گوریل‌ها خویشاوندی نزدیکی با انسان می‌دارند و همچنین بسیار باهوش هستند.

حتی عده کمی از گوریل‌ها در اسارت نوعی زبان مستقل از زیر مجموعه زبانهای اشاره را فرا گرفتند.

رژیم غذایی گوریل

به طور کلی گوریل‌ها گیاه‌خوار هستند و معمولا از گیاهانی همچون کرفس، شاخ و برگ درختان، پوسته یا شیره درختان و همچنین میوه‌ها تغذیه می‌کنند. جالب است بدانید که گوریل‌ها با این که گیاه خوار هستند اما از حشرات و حیوانات کوچک هم تغذیه می‌کنند. یک گوریل نر بالغ می‌تواند روزانه حدود ۱۸ کیلوگرم غذا بخورد.

رژیم غذایی دقیق گوریل‌ها بستگی به مکان زندگی آن‌ها دارد. بخش اعظم غذای گوریل‌های زمین پست را میوه جات تشکیل می‌دهد؛ پس از آن درصد عمده غذای آن‌ها به گیاهان می‌رسد و در آخر حجم اندکی از غذای آن‌ها را کرم‌ها و موریانه‌ها تشکیل می‌دهند.

در مورد گوریل‌های کوهستانی، بخش اعظم غذای آن‌ها را گیاهان تشکیل می‌دهد، سپس در رتبه دوم میوه جات قرار دارند و در آخر حجم اندکی از غذای آن‌ها به مورچه، حلزون و کرم‌ها اختصاص می‌یابد.

عادات طبیعی گوریل ها

هر زمان از روز برای گوریل‌ها موقع انجام کار معینی است.
گوریل‌ها به صورت گروهی زندگی می‌کنند. یک گروه از گوریل‌ها می‌تواند بالغ بر پنجاه عضو داشته باشد از طرفی دیگر، گروه‌های دو یا سه نفره از گوریل‌ها نیز وجود دارد! گروه گوریل‌ها توسط یک گوریل نر که «پشت خاکستری» (Silverback) نامید می‌شود رهبری می‌شود که پشت کمر این گوریل نر خاکستری رنگ است.

هر زمان از روز برای گوریل‌ها موقع انجام کار معینی است. صبح‌ها و بعد از ظهرها هنگام غذا خوردن است. در میانه روز، گوریل‌ها چرت می‌زنند و استراحت می‌کنند یا با یکدیگر بازی می‌کنند و در هنگام شب، گوریل‌ها در تخت خواب‌هایی که خودشان از برگ‌ درختان درست کرده‌اند می‌خوابند.

وضعیت بقای گوریل

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از حیات وحش (IUCN)، گوریل‌ها(هم گوریل‌های کوهستانی و هم گوریل‌های زمین پست) را در لیست حیوانات در خطر انقراض قرار داده است. گوریل‌ها شکار می‌شوند و محل زندگی آن‌ها توسط انسان‌ها هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم نابود می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا نسل این حیوانات شدیدا رو به کاهش و حتی انقراض باشد.

طبق گزارشات این اتحادیه، نسل گوریل‌ها شدیدا رو به انقراض هست و هر دو گونه گوریل‌ها در خطر انقراض هستند. تخمین زده می‌شود که در کل کره زمین تنها حدود ۱۰۰,۰۰۰ گوریل از گونه گوریل‌های زمین پست زندگی می‌کنند.

تولید مثل

همانند انسان‌ها، گوریل‌ها هر ۹ ماه فرزند به دنیا می‌آورند و معمولا هر نوبت یک فرزند به دنیا می‌آورند. بچه‌های گوریل‌ها در ابتدای به دنیا آمدن حدود ۱/۸ کیلوگرم وزن دارند. تا زمانی که سن بچه گوریل‌ها بین ۴ ماه و ۲ یا ۳ سال است، بچه‌ها به منظور حمل و نقل، بر پشت مادرشان می‌نشینند.

حقایق درباره گوریل

دستان گوریل‌ها از پاهایشان بلندتر است!
دستان گوریل‌ها از پاهایشان بلندتر است! این ویژگی به گوریل‌ها اجازه می‌دهد تا بر روی چهار دست و پای خود راه بروند اما همچنان ظاهری ایستاده داشته باشند.
گوریل‌ها بسیار باهوش هستند. این نخستیان قادرند تا از ابزارهای ساده برای راحتی کارهایشان کمک بگیرند و حتی زبان اشاره مخصوص خود را فرا بگیرند.
تخت خواب گوریل‌ها، «لانه» (nest) نام دارد. معمولا گوریل‌های جوان‌تر و کوچک‌تر، لانه خود را بر بالای درختان می‌سازند و گوریل‌های بالغ لانه خود را بر روی زمین می‌سازند.
معمولا گوریل‌ها از آب چشمه‌ها یا رودخانه‌ها نمی‌نوشند. تمام آبی که گوریل‌ها برای بقای خود نیاز دارند توسط غذای روزانه‌شان و همچنین شبنم‌های صبحگاهی تامین می‌شود.

گوریل آفریقایی

محققان حيات وحش امروز اعلام كردند كه آن‌ها به تازگي 125 هزار گوريل در جنگل‌هاي آفريقا در جمهوري كنگو كشف كردند، اين كشف در سرشماري جديد حيوانات در اين منطقه صورت گرفته است و باعث افزايش چشمگير آمار حيوانات در اين منطقه شده است.
جامعه حفاظت از حيات وحش «Bronx Zoo» آمريكا اعلام كرده است كه اين گوريل‌ها در دو منطقه درشمال جمهوري كنگو به مساحت 18 هزار مايل، كشف شده‌اند.

گوریل آفریقایی
در سرشماري قبلي كه در دهه 80 انجام شد، تعداد گوريل‌هاي اين منطقه كم‌تر از 100 هزار گوريل بود و اين در حالي است كه كارشناسان سرشماري حيوانا معتقدند اين آمار در حدود 50 درصد بايد به علت بيماري و شكار كاهش يافته باشند.
بر اساس سرشماري جديد، آمار اين حيوانات بين 175 هزار تا 225 هزار گوريل گزارش شده است.

4.5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجید
10 ماه قبل

سلام دوستان گوریل ها نسبت به گونه ی خود معمولا توی 24 ساعت روز چند ساعت میخوابن ؟

دکمه بازگشت به بالا