سفر و گردشگری

10 جاذبه دیدنی اصفهان که حتما باید ببینید + عکس

اصفهان یکی از تاریخی ‌ترین شهرهای ایران به حساب می آید که زیبایی ‌های بناهای تاریخی و معماری آن ‌ها نگاه همگان را به خود جذب می کند. در سفر به جاذبه های دیدنی اصفهان دیدنی ‌های تاریخی آن را هرگز فراموش نکنید. با ما در کارمادیو همراه باشید.

۱ – میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان با ویژگی ‌های منحصر به‌ فردی که دارد، بی ‌شک یکی از مهم‌ ترین جاهای دیدنی اصفهان به شمار آید. میدان نقشه جهان در گذشته با نام «میدان شاه» شناخته می‌ شد که پس از انقلاب نام آن به «میدان امام» تغییر پیدا کرد.

میدان نقش جهان از جاهای دیدنی اصفهان که قدمتش به دوران صفویه می‌ رسد، در گذشته محلی برای برگزاری جشن ‌ها و بازی چوگان بود، در سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت و جزو اولین آثار ایرانی بود که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

2- پل خواجوی اصفهان

پل خواجوی اصفهان

پل خواجو به دستور شاه عباس دوم در دوران صفوی روی زاینده‌رود ساخته شد. این پل، یک پل عادی نبود، بخشی از این پل به عنوان محلی برای اقامت شاه ساخته شده بود و هم ‌زمان مانند سد، امکان تنظیم جریان آب را در زمان گذشته به عهده داشت.

پل خواجو، پلی با ۱۳۳ متر طول، ۱۲ متر عرض و ۵/۷ متر معبر است که دارای نام های مختلفی است. اما دلیل اصلی این نام ‌گذاری این است که در محله خواجو قرار گرفته است. در معماری پل خواجوی اصفهان اصل تقارن و تناسب به گونه ‌ای دقیق رعایت شده که آن را به یکی از جاذبه‌ های گردشگری اصفهان تبدیل کرده است.

قدم زدن روی پل خواجوی اصفهان هنگام غروب آفتاب یا در شب که چراغانی می ‌شود تجربه‌ آرامش ‌بخشی است که باید حتما در اصفهان تجربه کنید.

3- کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو

یکی از جاهای دیدنی اصفهان کاخ عالی قاپو است که نباید به سادگی از کنارش گذشت. پیشنهاد ما این است که قبل از بازدید از این بنای تاریخی حتما مطالعه کوتاهی درباره ویژگی ‌های آن داشته باشید، برای اینکه احتمال دارد در نگاه اول و بدون اطلاع قبلی جزئیات و شگفتی‌ های این بنای تاریخی را نبینید.

کاخ عالی قاپو یک ساختمان شش طبقه است که ارتفاع  آن به 48 متر می رسد و طبقات آن با تعدادی راه ‌پله مارپیچی به هم راه پیدا می ‌کنند. این بنا در دوران صفوی، به دستور شاه عباس اول در میدان امام ساخته شد و طی سال ‌های بعد در دوران شاه عباس دوم و شاه سلیمان تکمیل شد.

نکته جالب درباره این جاذبه یعنی عالی قاپو این است که تعداد طبقات این بنا از جهت‌ های مختلف متفاوت است. یعنی وقتی شما از روبه‌رو به آن نگاه کنید دو طبقه، وقتی از کنار به آن نگاه می‌کنید سه طبقه و از پشت این کاخ پنج طبقه می‌بینید، اما در واقعیت عالی قاپو شش طبقه است.

کاخ عالی قاپو از اماکن دیدنی اصفهان است که در دوران گذشته به قصر دولت ‌خانه معروف بود، یک ایوان بسیار جذاب بزرگ با ۱۸ ستون چوبی دارد که در گذشته محل تماشای مسابقات و مراسم‌ های صفویان توسط پادشاهان بود.

درست است که حالا هیچ خبری از مسابقات و مراسم‌ های با شکوه در میدان نقش‌ جهان نیست، اما بازدیدکنندگان کاخ عالی قاپو می ‌توانند این فرصت را غنیمت شمارند و از ایوان منظره زیبای میدان نقش‌ جهان را در افق نظاره کنند.

از جذابیت ‌های کاخ عالی قاپو، معماری و تزیینات چشم ‌نواز هر طبقه است که با گچ‌ بری ‌ها و نقاشی‌ های خاص نقاش بزرگ ایرانی، رضا عباسی، به چشم می ‌آید. اتاق صوت یکی از طبقات این کاخ است که به‌ سادگی نباید از کنار آن عبور کرد.

اتاق صورت یا اتاق موسیقی در عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان به حساب می آید. ساختار این اتاق و گچ‌ بری ‌های آن به ‌گونه ‌ای است که صدا به ‌صورت آکوستیک بدون انعکاس در تمام کاخ پخش می شود  و محلی برای نواختن موسیقی توسط هنرمندان بوده است.

4- سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان

سی‌وسه پل از جاذبه های دیدنی اصفهان است که در گذشته به‌ عنوان یکی از پل‌های درجه اول جهان محسوب می شد. سی و سه پل در قرن یازدهم به دستور شاه عباس صفوی توسط الله وردی خان روی زاینده رود ساخته شد. نام ‌های دیگر این مکان پل الله‌ وردی ‌خان و پل جلفا است.

سی و سه پل از جاذبه های دیدنی اصفهان با ۲۹۵ متر طول، ۱۴متر عرض و ۳۳ دهانه، طولانی ‌ترین پل زاینده رود و نماد شاخص اصفهان است که در گذشته مکانی برای برگزاری مراسم ‌هایی مثل خاج ‌شویان، جشن نوروز  یا جشن آب ‌پاشان بوده است. درست است که گذر زمان باعث شده این پل تخریب شود اما هنوز هم زیباست و برای جهانگردان جذابیت خاص خود را دارد.

اگر به اصفهان سفر کردید، حتما روی سی و سه پل کمی توقف کنید و از چشم ‌انداز زاینده ‌رود نهایت لذت را ببرید. البته غافل نشویدکه سی و سه پل در طول شب هم با آن نورپردازی جذاب، حرفی برای گفتن به همه دارد.

5- کاخ چهلستون اصفهان با بیست ستون

کاخ چهلستون اصفهان با بیست ستون

کاخ چهلستون از مراکز تفریحی اصفهان است که در دوران صفوی به دستور شاه عباس اول ساخته شد و در دوران شاه عباس دوم تکمیل شد. باغ محصوری به ابعاد ۲۲۵ متر در ۲۷۵ متر که در میان آن یک عمارت و یک استخر بزرگ ساخته شده است.

در میان جاذبه های دیدنی اصفهان کاخ چهلستون به‌ علت معماری ایرانی  و فرنگی، باغ ایرانی سرسبز و زیبایش توجه بیشتری به خود جلب کرده و علاوه بر اینکه نامش در لیست آثار ملی ثبت شده، در میراث جهانی یونسکو هم جای گرفته است.

کاخ چهلستون اصفهان دارای ۲۰ ستون چوبی است. دلیل این نام‌گذاری، انعکاس نمای بیرونی عمارت در آب استخر است که باعث شده تعداد ستون ‌ها دو برابر دیده شود. انعکاس کوشک در طول روز و شب در آب، تجربه‌ای است که شما نباید آن را از دست بدهید.

از ورودی، باغ، استخر و نمای بیرونی کاخ چهلستون که بگذریم، تازه به فضای داخلی آن می‌ رسیم که برای تعریف از آن فرصت بسیار کم است.

معماری داخلی این عمارت هم مانند فضای بیرونی کاخ زبانزد خاص و عام است. در تالار اصلی کاخ چهلستون شش تابلوی نقاشی مهم جای گرفته که با استفاده از رنگ‌های طبیعی از وقایع مهم تاریخی آن دوره نقاشی شده است.

یک بخش از این کاخ به ‌عنوان موزه در نظر گرفته شده است که در آن کتب و دست ‌نوشته ‌های دوران صفوی، نسخ خطی و نگارگری و اشیای مهم اصفهان قدیم نگهداری می ‌شود و کیف بازدید از این جاذبه گردشگری اصفهان را برای همه تکمیل می ‌کند.

6- کاخ هشت بهشت، ملقب به زیباترین کاخ عالم

کاخ هشت بهشت، ملقب به زیباترین کاخ عالم

کاخ هشت ‌بهشت اصفهان یکی از زیباترین بناهای تاریخی و مهم‌ ترین جاذبه های دیدنی اصفهان به حساب آید که در دوره صفویه و به سبک معماری اصفهانی ساخته شده است.

این کاخ، یک بنای هشت ‌ضلعی دو طبقه، درست وسط باغی سرسبز است که به خاطر معماری با شکوه نمای بیرونی و فضای داخلی، در گذشته لقب زیباترین کاخ عالم را به خود اختصاص داده است.

این کاخ در گذشته با نام ‌های هشت به هشت و هشت در بهشت نیز شناخته می‌ شد. هر کدام از طبقات این کاخ پر از اتاقهای تو در تو با تزئینات هنرمندانه ای است که هر بازدیدکننده ‌ای را انگشت ‌به‌ دهان می ‌گذارد.

اتاق ‌های طبقه اول با گچ ‌بری ‌ها و نقاشی ‌های دیدنی خود یک ‌جور شما را شگفت زده می کند و اتاق‌ های طبقه دوم با ترکیب دلنشین رواق‌ ها، پنجره ‌ها و طاق ‌های دیدنی خود یک جور دیگر.

7- کلیسای وانک از جاهای دیدنی اصفهان

کلیسای وانک از جاهای دیدنی اصفهان

تجربه بازدید از کلیسای وانک در بین اماکن دیدنی اصفهان کمی متفاوت و شبیه دیدن یک کلیسای قدیم و اصیل در ایتالیا می باشد. این کلیسا در زمان شاه عباس دوم برای استقرار ارامنه اصفهان در محله جلفا ساخته شد. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است.

چه مسیحی باشید، چه مسلمان، کلیسای وانک برای شما فضایی سراسر معنوی، مذهبی و آرامش‌ بخش است. کلیسای وانک اصفهان از جمله جاذبه های دیدنی اصفهان است که نباید در بازدید از آن غفلت کرد.

این کلیسا هنوز هم مرکز عبادت و اعمال مذهبی مسیحیان اصفهان به شمار می آید و درهای آن جهت بازدید به روی همه باز است. این کلیسا از چند بخش مختلف از جمله موزه، چاپخانه، کتابخانه و موزه مردم‌ شناسی ارامنه تشکیل شده است.

در موزه ‌ها اشیای تاریخی، زیورآلات، منسوجات، تابلوها و نسخ خطی برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته شده است. یکی از جذابیت ‌های موزه، تار مویی است که جمله ‌ای از تاروت روی آن نوشته شده و فقط با میکروسکوپ قابل دیدن است.

کلیسای وانک دارای دو گنبد است که به ‌خاطر ترکیب معماری ارمنی- اسلامی، مانند گنبد مساجد کاملا گرد است و همین موضوع علت تفاوت بارز کلیسای وانک با بقیه کلیساها شده است. سقف و دیوارهای کلیسا پوشیده  شده از نقاشی‌ های تصاویر انجیل با مضامین مسیحی است که در بی ‌نقص‌ ترین حالت ممکن با رنگ روغن و طلاکاری شده به تصویر کشیده شده‌ است.

8- منارجنبان از جاذبه های دیدنی اصفهان

منارجنبان از جاذبه های دیدنی اصفهان

یکی از جاهای دیدنی اطراف اصفهان منارجنبان است که آرامگاه عارفی به نام عمو عبدالله کارلادانی در آن قرار گرفته است. این بنا دارای دو مناره، یک ایوان و بخشی به‌ نام چله ‌خانه (محلی برای چله ‌نشینی عارفان) است.

علت اصلی نام‌گذاری این بنا این است که کافی است یکی از مناره‌ های این بنا به حرکت در بیاید تا مناره‌ دیگر هم به جنب ‌و جوش بیفتد.

مناره‌های دیگری هم در شهرهای مختلفی همچون یزد وجود دارد که قابلیت تکان‌خوردن دارند، اما منارجنبان اصفهان با بقیه فرق دارد. زمانی‌که مناره‌ ها حرکت می ‌کنند، لرزش در تمامی بنا احساس می‌ شود در حالی‌ که در بقیه بناهای مشابه اینگونه نیست.

هنگام ورود به ساختمان منارجنبان، کاشی‌ های لاجوردی آن که به شکل‌ های فیروزه ‌ای رنگ هستند به پیشواز شما می‌آیند تا نمادی از معماری اسلام در دوره مغول باشند. منارجنبان یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان با دو مناره به ارتفاع ۱۷ متر و عرض ۹ متر است که از طریق درگاه کوچک و پلکان‌ های مارپیچی می‌توان به بالای مناره‌ ها راه پیدا کرد.

9- خیابان چهارباغ عباسی، خیابان عاشقانه اصفهان

خیابان چهارباغ عباسی، خیابان عاشقانه اصفهان

یکی از معروف ‌ترین چهار باغ ‌های ایران و از جاهای دیدنی اصفهان خیابان چهار باغ عباسی است. این خیابان، یکی از خیابان‌ های اصلی اصفهان به حساب می آید که در دو قسمت چهار باغ بالا و چهار باغ پایین از زاینده ‌رود تا میدان شهدا ادامه پیدا می ‌کند.

این خیابان که در دوران صفوی ساخته شده، سرشار از درخت ‌های قد بلند و زیبایی است که با برگ‌ های خود بر سر عابران سقف سرسبزی ساخته ‌اند. این خیابان در هر فصلی از سال، زیبایی منحصر به فرد خودش را دارد.

 

10- آتشکده تاریخی اصفهان

آتشکده تاریخی اصفهان

آتشکده اصفهان یا کوه آتشگاه از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان به حساب می آید که به ‌لحاظ قرار گرفتنش بالای کوه، مناسب هر بازدید‌کننده‌ ای نیست. آتشکده اصفهان بنای کهن تاریخی است که طبق شواهد مربوط به دوران ساسانیان می باشد. این آتشکده بالای کوهی به همین نام ساخته شده و بخش‌ های زیادی از آن در گذر زمان تخریب شده است.

کوه آتشگاه از جاهای دیدنی اصفهان اتاقی خشتی با هشت گوشه است که در هر گوشه پنجره ‌ای رو به بیرون در نظر گرفته شده است. موبدان زرتشتی آتش جاویدان را در این اتاق قرار ‌دادند. حالا از این پنجره ها می ‌توانید تمام شهر را زیر پای خود نظاره کنید. ابهت چشم‌گیر این بنا از کیلومترها فاصله، درست بالای کوه آتشکده به چشم می ‌آید.

 

کلام آخر

جاهای دیدنی اصفهان را تا جایی که می ‌شد به‌ صورت کوتاه به شما عزیزان معرفی کردیم و تلاش کردیم این مقاله راهنمای قبل از سفر به اصفهان برای گردشگران باشد که به سوالات شما جواب پاسخ دهد. اگر شما عزیزان قصد سفر دارید این ‌بار مقصد را اصفهان زیبا تعیین کنید. شما عزیزان همچنین می توانید با مطالعه مقاله معرفی کامل آبشار بیشه لرستان، همراه با عکس و مسیر دسترسی ها اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا