سبک زندگیخواندنی

5 نشانه مهم که می گوید در حمام شما قارچ و کپک وجود دارد

قارچ و کپک به راحتی در حمام رشد می کنند چرا که فضا هایی که بخار، رطوبت و آب دارند مکان ایده آلی برای رشد قارچ و کپک هستند. قارچ و کپک می توانند در مکان هایی همچون اتاق زیر شیروانی، طاقچه پنجره و حمام رشد کنند.

قرار گرفتن در معرض قارچ و کپک باعث بوجود آمدن مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی، آسم و تشدید آلرژی می شود. اگر رطوبت خانه به بالای پنجاه درصد برسد باعث بوجود آمدن قارچ و کپک می شود که در این صورت باید آن را به سرعت از بین ببرید. در این مقاله از کارمادیو نشانه ‌های بوجود آمدن قارچ و کپک و همچنین روش از بین بردن آنها برای شما با توضیحات ذکر می کنیم بنابراین تا اتمام مقاله همراه ما باشید.

این نشانه ها می گوید در حمام شما قارچ و کپک وجود دارد

موارد زیر نشان می دهد که در حمام خانه شما قارچ و کپک وجود دارد.

5 نشانه مهم که می گوید در حمام شما قارچ و کپک وجود دارد

1- زمین حمام نرم و لزج شده است

اگر با پای برهنه وارد حمام شدید و متوجه زمین لیز و لزج شدید این مورد طبیعی نیست و علامت از وجود کپک در حمام شما است و بدین معنا است که کپک ریشه زده است. در این صورت باید کف زمین حمام و درزها را مورد بررسی قرار دهید و از وجود کپک پاکسازی کنید.

2- مورچه در حمام شما وجود دارد

مشاهده مورچه در حمام و خزیدن آنها در سقف، درزها و اطراف حمام، نشان دهنده  قارچ در حمام شما است. کپک باعث از بین رفتن چوب و دیوارهای خشک می شود که با و ایجاد شکاف راه مورچه ها و دیگر حشرات را به حمام باز می کند. برای از بین بردن مورچه ها فقط به مقداری آب و سرکه نیاز دارید مشکل اصلی از بین بردن کپک است که در این صورت اگر نتوانستید کپک را از بین ببرید باید از متخصص کمک بگیرید.

3- بوی کپک به مشام می رسد

با وجود آنکه محل رشد کپک بیشتر زیر اشیا است احتمال دارد که در مراحل اولیه شما اصلا علائم کپک را نبینید و فقط بوی کهنگی و خاک به مشامتان برسد. به عنوان مثال یک نشتی کوچک در دوش حمام ممکن است شرایط رطوبت را فراهم آورد و فضا را برای رشد کپک مهیا کند.

در صورتی که دوش حمام شما بوی خاک و کهنگی می دهد مقدار کمی جوش شیرین و سرکه روی مجاری دوش بریزید و با یک ظرف آب جوشیده مجاری دوش را آبکشی نمایید. اگر با این کار بوی کپک از بین نرفت حتما یک لوله کش را خبر کنید تا لوله‌های حمام شما را به خوبی بررسی کند.

4- دیوار های حمام آسیب دیده اند

دیوار های حمام آسیب دیده اند

کپک به دیوار های حمام آسیب وارد می کند و آسیب به دیوار هم باعث رشد بیشتر کپک ها می شود چرا که خرابی دیوار موجب می شود آب به این مناطق ورود کند و مکان را برای رشد کپک ها فراهم کند اگر متوجه برآمدگی دیوار، تغییر رنگ دیوار و ریزش گچ شدید این ها همه نشان از یک مشکل جدی است و حتما باید از یک متخصص کمک بگیرید.

اولین کاری که برای جلوگیری از ریشه دواندن کپک باید انجام دهید این است که مشکل رطوبت را حل کنید و در مرحله بعد کپک را پاکسازی و ریشه کن کنید. در صورتی که خودتان قصد انجام این کار را داشتید ابتدا اقدامات احتیاطی و همچنین استفاده از دستکش، ماسک و محافظ چشم را فراموش نکنید.

5- لکه های رنگی روی دوش ظاهر می‌شود

وجود قارچ و کپک از دیرباز یک مشکل اساسی بوده است چرا که به سختی می توان آنها را روی درها، سقف و دیوارهای حمام مشاهده کرد. پیش تر هم ذکر کردیم که محل رشد کپک معمولا در زیر اشیا است و اگر روی شیشه و کاشی کپک پیدا کردید در این صورت بدانید که این کپک ها از مدت ها پیش شروع به رشد و تکثیر کرده اند.

کپک ها معمولا توده های قهوه ای، سیاه و خاکستری دیده می شوند البته گاهی اوقات هم در رنگ های سفید، آبی و سبز ظاهر می شوند.

برای از بین بردن کپک ها می توانید این نواحی را با موادی مثل جوش شیرین، هیدروژن پراکسید، پاک کننده های شیمیایی، آمونیاک و سرکه سفید پاکسازی کنید. البته برای انجام این کارها حتما تهویه مناسب را فراهم کنید و حین کار حتما از دستکش استفاده کنید زیرا کپک سیاه به شدت مضر می باشد.

 

سخن پایانی

در این مقاله از کارمادیو نشانه‌ های وجود کپک و قارچ در حمام را برای شما با ذکر توضیحات بیان کردیم در پایان شما را به مطالعه مقاله ای تحت عنوان 8 روش جرم گیری ماشین لباسشویی دعوت می کنیم تا با مطالعه آن بتوانید از ماشین لباسشویی خود مراقبت کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا