سبک زندگی

چگونه مادر خوبی باشیم؟ 7 راه کار عملی

یکی از سخت ترین شغل ها در سراسر دنیا مادر بودن است. از ویژگی های یک مادر خوب می توان به درک بالا، صبوری، تواضع و شکیبایی و … اشاره کرد. ما در این مقاله از کارمادیو تصمیم داریم تا در مورد چگونه یک مادر خوب باشیم و ویژگی های یک مادر خوب با شما سخن بگوییم بنابراین تا پایان مقاله همراه ما باشید.

چگونه مادر خوبی باشیم؟

بیش از نیمی از رشد و تربیت فرزندان بر عهده‌ مادر است و بسیاری از مادران ممکن است در مورد انجام وظایف مادرانه و ویژگی‌های یک مادر خوب نگران باشند به همین دلیل در ادامه این مطلب به شما می آموزم که چگونه مادر خوبی باشیم.

۱- صبور بودن

اگر یک مادر صبور باشید در مقابل بهانه های بی جا و داد و فریادهای کودک از کوره در نمی روید و حرف هایی به زبان نمی آورید که پس از گفتن آنها پشیمان شوید. به ویژه اگر اول صبح باشد و قصد بیرون رفتن داشته باشید در این صورت روز بسیار بدی را سپری خواهید کرد به همین علت است که صبوری به عنوان کلید مادری شناخته شده است.

۲- قدرتمند بودن

مادر بودن برای قویترین مادران دنیا نیز عوارض روحی و احساسی به دنبال دارد. بنابراین قوی کردن نیروی درونیتان و تکیه گاه شدن برای فرزندتان از هرچیزی مهم تر می باشد. کودک شما به خودتان تکیه می کند تا خاطر جمع شود و بتواند بر ترس ها و استرس و اضطراب های درونی غلبه کند. کودک باید همیشه جای امنی برایش وجود داشته باشد تا آرامش بگیرد.

مادر خوب بودن

۳- حمایت از فرزند

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم یک مادر خوب و نمونه، حمایت از فرزندش است. یک مادر حمایتگر از سلیقه ها و علایق فرزندش به خوبی حمایت می کند تا بتواند آرزوهایش را دنبال کند. هر مادری باید به این نقطه از درک و فهم رسیده باشد که سبک زندگی فرزندش با سبک زندگی مادرش کاملا متفاوت است. هر بچه ای شخصیتی مستقل دارد و بازتابی از آرزوها و آمال مادرش نیست.

۴- کشف و شکوفایی استعداد فرزند توسط مادر

کشف و شکوفایی استعدادهای فرزند توسط مادر یکی از مهم‌ترین وظایف یک مادر نمونه است. این موضوع را می توانید با کمک یک شخص متخصص دنبال کنید تا استعدادهای فرزند خود را دریابید و سپس تمام تلاش خود را در جهت شکوفایی آن به کار بگیرید.

۵- شنونده خوبی برای فرزند خود باشید

یک مادر نمونه و خوب باید هم دل، هم زبان و دوست فرزند خود باشد. انسان ها در هر سنی اگر بدانند که مادرشان او را بهتر از هرکس دیگری می شنود، بسیار آرام خواهند شد. بنابراین شنونده خوبی برای فرزندتان باشید تا بتواند مشکلاتش را به راحتی با شما در میان بگذارد.

۶- احترام گذاشتن به فرزند خود

بی احترامی، ترسناک بودن، غرغرو بودن و هر رفتار بد دیگری با فرزندان اصلا کار سختی نیست. بنابراین به فرزند خود به عنوان یک شخصیت کاملاً مستقل احترام بگذارید نه شخصی که یک نسخه دیگر از خود شما است. فرزند شما یک شخصیت مستقل و فوق العاده است که خواسته ها، نیازها، سلایق و شخصیت او در حال شکل گیری است.

شما بدون تردید باید گاهی تذکر بدهید، برخورد کنید و همچنین تنبیه کنید ولی هیچگونه دلیلی برای بی احترامی با فرزند شما وجود ندارد.

۷- تواضع داشتن

ما معصوم نیستیم بنابراین نباید طوری رفتار کنیم که دیگران با خود فکر کنند که ما می خواهیم به آنها نشان دهیم هیچگونه خطایی از ما سر نزده است. بچه ها حتما باید بدانند که بزرگسالان هم ممکن است اشتباه کنند. هیچگاه سعی نکنید تا بر چیزی سرپوش بگذارید که مبادا کودک متوجه اشتباه من شود بلکه اجازه دهید آنها متوجه شوند شما نیز ممکن است اشتباه کنید.

شما نمی توانید از فرزندتان انتظار داشته باشید که به اشتباه خود اعتراف کند و پس از آن عذر خواهی کند ولی خودتان این کار را انجام ندهید بلکه شما باید از خودتان شروع کنید که چگونه اشتباه کرده اید‌. اگر فروتن و سخاوتمند باشید مطمئنا فرزند شما نیز اینگونه خواهد بود.

ویژگی‌ های یک مادر خوب

از دیگر ویژگی‌ های یک مادر خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • هیچگاه وارد حریم خصوصی فرزند خود نشوید.
  • دائما برای فرزند خود خط و نشان نکشید و او را از خطا کردن و اشتباه کردن نترسانید بلکه در برخی موارد به او اجازه دهید که خودش تصمیم گیری کند.
  • هرگز به فرزند خود ترس و استرس و اضطراب وارد نکنید بلکه دوست خوبی برای او باشید و اعتماد او را جلب کنید.
  • سفره درد و دل های خود را نزد فرزندتان باز نکنید و از سختی های زندگی پیش او گله نکنید چرا که فرزند شما احتمالا دغدغه‌های مربوط به خودش را دارد.
  • یک مادر نمونه و خوب دلسوز فرزندانش است ولی آنها را مجاب به دلسوزی نمی کند.
  • فرزند خود را دائما توبیخ و تنبیه نکنید زیرا تنبیه مدام فرزند شما را ترسو بار می آورد و بعدها این ترس را در جامعه بروز می دهد.
  • به فرزندان خود فرصت یادگیری بدهید و هر آنچه از شما طلب می کنند در دسترس آنها قرار ندهید، بلکه آنچه نیاز دارند به آنها بدهید.
  • مادران خوب و نمونه مراحلی طی می کنند که مورد علاقه فرزندشان نیست ولی این مادران می دانند که این موضوع موقتی است.

جمع بندی

مادر بودن یک سفر فردی سرشار از تجربه و احساس است. سرشار از شادی، اندوه، دلتنگی، خجالت، خستگی، ترس، نگرانی، عصبانیت و …. با پاسخ به این سوال که چگونه مادر خوبی باشیم و راهکارهای ذکر شده در این مقاله از کارمادیو می توانید مادر خوبی برای فرزندتان باشید. فرزند شما یک مادر کامل و بی نقص نمی خواهد بلکه یک مادر حامی، صبور و متواضع می طلبد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ۸ تکنیک ساده و کاربردی برای داشتن یک بچه مودب را نیز از سایت کارمادیو مطالعه کنید.

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا