خواندنی

12 علت کار نکردن یخچال سامسونگ + راه حل

ممکن است شما هم بعد از مدتی متوجه از کار افتادن یخچال سامسونگ خود شوید که این از کار افتادگی دلایل گوناگونی مانند خرابی ترموفیوز، گرفتگی لوله دیفراست، نقص فنی سنسور، مشکل فنی دمپر هوا، خرابی کلید درب و … دارد. در این مقاله از کارمادیو تصمیم داریم تا علت از کار افتادن یخچال سامسونگ را برای شما بررسی کنیم بنابراین تا اتمام مقاله همراه ما باشید‌.

دلایل کار نکردن یخچال سامسونگ

کار نکردن یخچال سامسونگ دلایل مختلفی دارد که ما در ادامه این مطلب هر کدام را برای شما توضیح خواهیم داد.

۱- کار کردن یخچال سامسونگ به صورت یکسره

در اکثر موارد علت از کار افتادن یخچال سامسونگ یکسره کار کردن آن است‌ که‌ این مشکل در اثر نشت گاز، خرابی ترموستات یا نقص فنی سنسور بوجود می آید و می تواند سبب ایجاد سرمایش بیش از حد و منجمد شدن خوراکی ها و غذاهای موجود در یخچال شود.

۲- خراب شدن لاستیک دور درب یخچال سامسونگ

یکی دیگر از دلایل کار نکردن یخچال سامسونگ، خرابی لاستیک دور درب یخچال است که باعث هدر رفتن سرما می شود و طول عمر کمپرسور یخچال را کاهش می دهد و مصرف برق را افزایش می دهد.

۳- خنک نکردن یخچال سامسونگ

اگر یخچال سامسونگ در قسمت فریزر یا در قسمت یخچال به خوبی خنک نکند، پس یخچال شما به افت برودت دچار شده است. دلیل خنک نکردن یخچال می تواند به علت های مختلفی از جمله خرابی کمپرسور، خرابی فن، وجود برفک در اواپراتور، خرابی دمپر هوا و مواردی از این قبیل باشد.

۴- قطع بودن برق

در بعضی موارد علت کار نکردن یخچال سامسونگ فقط قطع بودن برق است. سعی کنید در اولین قدم برای بررسی کار نکردن یخچال سامسونگ برق یخچال را بررسی کنید و در صورت روشن نشدن یخچال ابتدا پریز برق و سپس دوچرخه ها را مورد بررسی قرار دهید.

۵- نقص فنی در برد یخچال سامسونگ

برد یخچال سامسونگ به عنوان مغز یخچال کمک می کند که در صورت بروز هر نوع مشکل فنی در ساختار برد، یخچال سامسونگ شما قادر به عملکرد درست و هوای خنک نخواهد بود. بنابراین زمانی که یخچال سامسونگ شما کار نکرد حتما برد آن را مورد بررسی قرار دهید.

چگونگی بررسی برد یخچال سامسونگ

برای بررسی برد یخچال سامسونگ ابتدا آن را از پریز برق بکشید سپس بر روی برد الکترونیکی یخچال سامسونگ یک فیوز کوچک از جنس شیشه وجود دارد، آن را پیدا کنید و با استفاده از یک اهم متر آن را بررسی کنید در صورتی که اهم متر سوختن فیوز را نشان دهد شما باید برد یخچال را با کمک یک تکنسین تعویض کنید چرا که این قطعه قابل تعمیر نیست.

۶- نشتی در یخچال سامسونگ

یکی از علت های رایج نشتی یخچال سامسونگ آب دادن یخچال از طریق فیلتر، جمع شدن آب در زیر جا میوه ای یخچال سامسونگ و جمع شدن آب زیر درب یخچال می باشد. علت نشتی در یخچال سامسونگ به محل نشتی آن بستگی دارد و علت نشتی ممکن است به دلیل این باشد که شلنگ به صورت صحیح به آب یخچال وصل نشده است یا فیلتر آن به طور درست نصب نشده است.

رفع مشکل یخچال سامسونگ

۷- یخچال کار نمی کند ولی چراغ آن روشن است

در بعضی موارد ممکن است شما متوجه کار نکردن یخچال سامسونگ خود شوید ولی چراغ یخچال روشن است دلیل اصلی این موضوع خراب شدن فن اپراتور است ولی نیاز به تعویض ندارد و شما می توانید با کمک یک تعمیر کار ماهر به تعمیر آن بپردازید.

۸- کثیف شدن کندانسور

یکی از قطعاتی که تاثیر بسیار زیادی در خنک کردن یخچال سامسونگ دارد، کندانسور است. اگر کندانسور به علت گرد و غبار و آلودگی مسدود شود، عملکرد آن دچار مشکل می شود. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که در صورت از کار افتادن یخچال سامسونگ شما به تمیز کردن کندانسور که در پشت دستگاه نصب شده است با استفاده از دستمال تمیز پارچه ای و جاروبرقی بپردازید.

۹- سوختن کمپرسور یخچال سامسونگ

سوختن کمپرسور یخچال یکی از دلایل اصلی از کار افتادن یخچال سامسونگ است. یکی از مهم‌ترین نشانه های سوختن کمپرسور یخچال استارت یخچال و سپس خاموش شدن آن است آیت بدان معناست که زمانی که یخچال را به پریز برق وصل می کنید در ابتدا روشن خواهد شد و پس از چنین ثانیه خاموش می شود.

۱۰- علت بوی نامطبوع در قسمت فریزر یخچال سامسونگ

در برخی مواقع ممکن است شما متوجه بوی نامطبوع در قسمت فریزر یخچال سامسونگ شوید علت آن خرابی ذغال بوگیر در قسمت فریزر یخچال سامسونگ است. البته از دیگر عوامل بوی نامطبوع می توان به مواد غذایی مانند ترشیجات و همچنین غذاهایی که برای مدتی طولانی در یخچال هستند اشاره کرد.

برای برطرف کردن بوی نامطبوع یخچال کافی است درون یخچال سامسونگ را با استفاده ازوانیل و جوش شیرین شستشو دهید و سپس دو الی سه قطعه زغال در یخچال قرار دهید تا بوی نامطبوع یخچال رفع شود.

۱۱- خراب شدن ترموستات یخچال سامسونگ

برای کنترل دما در یخچال سامسونگ از ترموستات استفاده می شود. بنابراین اگر ترموستات نقص فنی پیدا کند با روشن نشدن کمپرسور و از همه مهم‌تر با کار نکردن یخچال سامسونگ مواجه می شوید.

بررسی ترموستات یخچال سامسونگ

اگر به خراب بودن ترموستات یخچال سامسونگ خود شک دارید برای مطمئن شدن ابتدا عملکرد فن ها را مورد بررسی قرار دهید در صورتی که فن ها از کار افتاده باشند یعنی مشکل اصلی از ترموستات یخچال است.

جهت بررسی ترموستات کافی است با کمک مولتی متر، ترموستات را به طور کامل از جای خود در آورید و سپس اتصالات آن را به صورت کامل قطع کنید. در صورت تنظیم بودن آن دمای سرد باید بر روی مدار بسته باشد و بین ترموستات جریان برقرار شود، در غیر اینصورت ترموستات یخچال سامسونگ با نقص فنی روبرو شده است.

۱۲- نقص فنی در رله استارت یخچال سامسونگ علت کار نکردن آن است

وظیفه رله استارت انتقال جریان الکتریکی به مستقیم به موتور یخچال است. بنابراین اگر رله استارت دچار نقص فنی شود موتور قادر نخواهد بود برق دریافت کند و شروع به کار کردن کند.

بررسی رله استارت یخچال سامسونگ

اگر صدای کلیک کردن یا تق تق به طور مداوم و با صدای بلند از یخچال سامسونگ شنیدید علت آن خراب شدن رله استارت است. یکی دیگر از راه های تشخیص نقص فنی در رله استارت، کار نکردن کمپرسور و فعالیت ثابت فنی یخچال به طور همزمان است.

لازم به ذکر است که رله استارت یکی از اصلی ترین و مهم ترین قطعات در یخچال است و در صورت خرابی حتما باید آن را تعویض کنید چرا که این قطعه قابل تعمیر نیست‌.

سخن پایانی

در این مقاله از کارمادیو علت کار نکردن یخچال سامسونگ را به صورت کلی برای شما بررسی کردیم بعضی از این مشکلات مثل کثیف شدن کندانسور علت کار نکردن یخچال سامسونگ است که به علت بی توجهی مصرف کننده اتفاق می افتد. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که جهت پیشگیری از این معایب هر چند وقت یکبار یخچال سامسونگ خود را بوسیله یو تکنسین تعمیرات بررسی کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا