خواندنی

خالق عروسک باربی کیست؟ / زندگینامه روث هندلر سازنده Barbie

عروسک باربی یکی از معروف ترین برندها و شخصیت های مورد علاقه ی دختربچه های سراسر دنیا است. همان طور که می بینید لباس ها، کلاه، کیف و کفش دختر بچه ها عمدتا با این تصویر پوشانده شده است. در واقع باربی عروسکی است که در شخصیت های متنوع ظاهر می شود و در سراسر جهان مورد توجه کودکان قرار گرفته است. روث هندلر Ruth Handler با یک پیشنهاد ساده به همسرش درباره ی ساخت این عروسک، توانست وضعیت مالی متوسط خانواده اش را به طور چشمگیری بهبود ببخشد. اخیرا فیلم سینمایی باربی نیز ساخته شده است که فیلم باربی جزو پرفروش ترین فیلم های سال ۲۰۲۳ می باشد. با کارمادیو همراه باشید.

دوران کودکی روث هندلر Ruth Handler خالق عروسک باربی

در زندگینامه روث هندلر این گونه آمده است که وی در چهارم نوامبر سال ۱۹۱۶ در کلرادو یکی از ایالات جنوب غربی آمریکا متولد شد.

خالق عروسک باربی کیست؟ / زندگینامه روث هندلر سازنده Barbie - کارمادیو

 

آغاز فعالیت حرفه ای Ruth Handler

همسر روث هندلر تصمیم گرفت با انواع جدیدی از پلاستیک وارد صنعت مبلمان شود. با شروع این کار روث نیز به عنوان مدیر فروش و ثبت قرارداد مشغول به کار شد. پس از گذشت چند سال، الیوت به کمک شریک خود «هارولد متسون» در یک گاراژ واقع در جنوب کالیفرنیا، کارگاه قاب سازی به راه انداختند و اسمش را با ترکیب متسون و الیوت، مَتِل (Mattel) گذاشتند.

زندگی خصوصی روث هندلر سازنده عروسک باربی

خالق عروسک باربی کیست؟ / زندگینامه روث هندلر سازنده Barbie

وی در سال ۱۹۳۸ با یکی از هم کلاسی های دبیرستانی اش به نام «الیوت هندلر» ازدواج کرد، و به اتفاق یکدیگر به لس آنجلس نقل مکان کردند.

حاصل ازدواج آن ها یک فرزند دختر به نام «باربارا» و یک پسر به نام «کنت» بود.

فرزندان روث هندلر - خالق عروسک های باربی

ساختن خانه های عروسکی

الیوت با استفاده از ضایعات قاب عکس ها که از جنس نوعی پلاستیک فشرده و خرده چوب بود، شروع به ساختن وسایل خانه عروسکی کرد. روث هندلر که آن زمان در «پارامونت پیکچرز» مشغول به کار بود، یک روز چمدانی پر از وسایل خانه عروسکی را به یک فروشگاه در بولیوارد در نزدیکی محل کارش، برد و موفق شد اولین سفارش را برای شوهرش بگیرد.

ساخت این خانه های عروسکی و وسایلش از ساخت قاب عکس درآمدش بیشتر بود. بنابراین تصمیم گرفتند روی این کار تمرکز کنند.

 

شکل گیری ایده ی عروسک باربی

ruth handler

روث هندلر Ruth Handler در سال ۱۹۵۶ ایده ی ساخت عروسک را از جایی می گیرد که دخترش باربارا علاقه ی زیادی به عروسک های کاغذی داشت، و آن ها را در نقش آدم های بزرگ سال بازی می داد. در آن زمان اغلب عروسک ها به شکل کودکان خردسال ساخته می شدند. عروسک های کاغذی زیاد مناسب نبودند و لباس ها به خوبی به آن ها نمی چسبید.

بنابراین روث هندلر تصمیم گرفت یک عروسک سه بعدی پلاستکی با بدن یک فرد بالغ بسازد و لباس های قشنگی بر تن آن کند. وقتی این پیشنهاد را با الیوت و هارولد مطرح کرد، آن ها قبول نکردند. زیرا بر این عقیده بودند که پدر و مادرها عروسک هایی که ظاهر مجللی داشته باشند، برای فرزندان خود نمی خرند.

آشنایی با عروسک لی لی

در تعطیلات همان سال خانواده هندلر به یک مسافرت اروپایی رفتند و روث با عروسکی آلمانی که «بایلدلی لی» نامیده می شد، مواجه شد که دقیقا شبیه آن ایده ای بود که در سرش داشت. عروسک لی لی اولین بار در سال ۱۹۵۵ در آلمان به فروش رفت.

 

این عروسک بر اساس یک شخصیت محبوب ظاهر شده در کمیک استریپ شکل گرفته بود. لی لی خانم خوش نامی بود که می دانست چه می خواهد. البته این عروسک خیلی مناسب بچه ها نبود و بیشتر یک کادو برای بزرگ سالان محسوب می شد. اما به تدریج توانست در بین کودکان محبوبیت پیدا کند، زیرا بچه ها از پوشاندن عروسک با قطعات جداگانه ای که کنارش بود، لذت می بردند.

عروسک لی لی نمونه ی همان طرحی بود که روث هندلر می خواست در کارگاه متل بسازد. به همین دلیل روث سه تا از این عروسک ها را از یک مغازه ی سوئیسی خرید. یکی از آن ها را به دخترش داد و دوتای دیگر را با خود به مَتِل برد.

خالق عروسک باربی کیست؟ / زندگینامه روث هندلر سازنده Barbie

پیاده سازی طرح عروسک باربی توسط روث هندلر

به گزارش کارمادیو، بعد از این که به کشور خودش بازگشت، طرحش را دوباره به همسرش داد و این بار الیوت قبول کرد که به صورت امتحانی چند نمونه تولید کند تا ببیند فروشش چطور است.

روث هندلر Ruth Handler عروسکش را با کمک مهندسی به نام جک رایان طراحی کرد و آن را به خاطر دخترش باربارا، «باربی» نام گذاری کرد.

این عروسک در ژاپن ساخته شد و برای اولین بار در تاریخ ۹ مارس ۱۹۵۹ در شهر نیویورک عرضه شد. اولین «باربی» لباس مشکی با خطوط راه راه سفید بر تن داشت و در سال اول حدود ۳۵۰ هزار نمونه از آن به فروش رفت، و خیلی سریع موفق شد در صف اول اسباب بازی دختران در غرب قرار گیرد.

خالق عروسک باربی کیست؟ / زندگینامه روث هندلر سازنده Barbie - ruth handler

هندلر عقیده داشت که باربی باید ظاهر بزرگ سالان را داشته باشد. شکل باربی بارها تغییر پیدا کرد و به روز شد. بعد از این که شخصیت میکی موس با انیمیشن دیزنی معرفی شد، کارگاه متل سرمایه گذاری زیادی در تبلیغات تلویزیونی کرد. تبلیغات تلویزیونی برای باربی انجام شد، و توانست شهرت و ثروت فراوانی را برای خانواده هندلر به ارمغان آورد.

کمپانی متل در سال ۱۹۶۱ عروسک «کن» که پسری با لباس های شیک و موهای قهوه ای بود، را تولید کرد. نام این عروسک برگرفته از اسم «کنت» پسر هندلر انتخاب شد.

در سال ۱۹۶۳ عروسک میچ، و در سال ۱۹۶۵ عروسک اسکیپر نیز ساخته شده و به جمع عروسک های باربی و کن اضافه شدند.

شرکت متل در سال ۱۹۶۴ با کسب امتیاز عروسک لی لی از آلمان تولید آن را متوقف کرد. هندلر از بیماری سرطان رنج می برد ولی همه ی تلاشش را برای مبارزه با این بیماری انجام داد. با این که هندلر از سمت خود در کارخانه ی باربی بازنشسته شده بود، اما همچنان ایده هایی برای بهبود روند کاری این کارخانه ارائه می داد.

در سال ۱۹۸۰ اولین باربی اسپانیایی و باربی سیاه پوست تولید شد. به این دلیل که کمپانی متل قصد داشت برای ایفای نقش تربیتی مناسب و پاسخگویی به تمام علایق و سلیقه ها در نقش های متنوع و گوناگون ظاهر شود. به همین منظور عروسک باربی با بیش از ۸۰ شغل مختلف از قبیل معلم، خلبان، پرستار، دامپزشک، سرباز، باستان شناس، راننده و … وارد بازار شد.

روث هندلر در دهه ی ۱۹۸۰ طرح باربی و راکرها را ارائه داد، به همین منظور در سال ۱۹۸۷ نویسندگی فیلم باربی و راکرها را به عهده گرفت.

باربی اولین عروسکی بود که استراتژی بازاریابی بر اساس تبلیغات تلویزیونی تجربه کرد. برآورد می شود که بیشتر از یک میلیارد عروسک باربی در بیش از ۱۵۰ کشور جهان فروخته شده و بنا بر ادعای شرکت متل هر دقیقه ۳ عروسک باربی به فروش می رسد.

این عروسک ابتدا تنها به قیمت سه دلار فروخته می شد، اما در حال حاضر هر عروسک باربی اصل ساخت کمپانی متل، تا حدود ۴۵۰۰ دلار ارزش دارد.

درگذشت روث هندلر

روث هندلر در تاریخ ۲۷ آوریل ۲۰۰۲ در سن ۸۵ سالگی در اثر بیماری سرطان از دنیا رفت. همسرش الیوت نیز ۹ سال بعد در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

قیمت عروسک باربی چه مقدار است؟

اولین نمونه از عروسک باربی با قیمت 3 دلار به فروش رسید، اما امروزه قیمت باربی اصل ساخت کمپانی متل چیزی حدود 4500 دلار است.

 

4.2/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا