گل و گیاه

راز رشد انفجاری گل پتوس برای بیشترین افزایش رشد

پتوس گیاهی زیبا، سرسخت و شگفت‌انگیز است که معمولا هر کسی از داشتنش احساس رضایت دارد. گیاه پتوس را به آسانی می‌توانید پرورش دهید و بزرگ کنید اما تقویت و رشد انفجاری گل پتوس را باید با دانستن یکسری از نکات انجام داد. تقویت پتوس نسخه عجیب و غریبی ندارد و در روش درست مراقبت از این گیاه نهفته است. ما در این مقاله از کارمادیو قصد داریم نوعی از مراقبت را به شما یاد دهیم تا باعث رشد انفجاری پتوس شود؛ پس معطل نکنید و همراه ما شوید.

چگونه گل پتوس را تقویت کنیم و باعث رشد انفجاری پتوس شویم؟

چگونه گل پتوس را تقویت کنیم و باعث رشد انفجاری پتوس شویم؟

اگر گیاهتان آن‌طور که انتظار دارید رشد نمی‌کند یا دوست دارید خیلی سرحال‌تر و پربارتر به رشدش ادامه دهد نکات مراقبتی زیر را آویزه گوشتان کنید.

۱. استفاده از خاک با زهکشی قوی

برای تقویت گل پتوس حتما آن را در گلدانی بکارید که خاکی با زهکشی قوی داشته باشد و محدوده PH آن بین ۶ تا ۶.۵ باشد. منظور از زهکشی قوی خاک این است که قدرت لازم برای خروج آب اضافی آبیاری را داشته باشد تا خاک غرقابی نشود و ریشه‌های گیاه پوسیده نشوند.

۲. تاباندن نور کافی و روشن خورشید

برای تقویت پتوس باید میزان تابش نور به گیاه کافی (در حد متوسط تا زیاد) باشد و از طریق فیلتری مثل پرده بر آن بتابد.

برای تقویت گل پتوس، گیاه را در شرایطی نگهداری کنید که با نیازهایش سازگار باشد تا پربارتر و سرحال‌تر برگ‌هایش را به نمایش بگذارد.

۳. دمای مناسب برای تقویت گل پتوس

اگر بتوانید دمایی در حد ۲۵ درجه سانتی‌گراد را برای محیط نگهداری پتوس فراهم کنید، یکی از شرایط مهم تقویت گل پتوس را رعایت کرده‌اید.

۴. آبیاری گیاه به وقت خشکی خاک

گیاه پتوس دوست دارد زمانی آبیاری شود که خاک آن حدود ۲ تا ۳ سانتی‌متر خشک شده باشد. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه پتوس و آبیاری کم باعث آسیب به برگ‌های این گیاه می‌شود.

آبیاری در زمان خشکی خاک باعث تقویت پتوس می‌شود.

۵. تغذیه گیاه با کود

کودهای متعادل که دارای مواد مغذی اصلی مثل نیتروژن، پتاسیم و فسفر باشند، درواقع تقویت کننده خانگی گل پتوس محسوب می‌شوند که در طول فصل رشد باید گیاه را با آن‌ها تغذیه کرد.

۶. درمان سریع آسیب‌های آفات

معمولا پتوس مورد حمله آفات و حشرات قرار نمی‌گیرد اما بعضی از آفات مثل کنه تارعنکبوتی، تریپس و شپشک آردآلود ممکن است این گیاه را آلوده کنند. درصورت مشاهده علائم حمله آفات روی پتوس مثل تغییر حالت و رنگ برگ‌ها، فورا دنبال درمان آن باشید تا گیاه بهتر بتواند رشد کند.

7. اهمیت به تعویض گلدان

نوع گلدان تاثیر زیادی بر رشد گیاه پتوس دارد چنانچه زمانی که گلدان گیاه کوچک باشد رشد گیاه بیشتر می‌گردد. زیرا زمانی که گلدان بزرگ‌تر باشد نیز انرژی پتوس بیشتر صرف ریشه زنی می‌شود و به همین سبب در بازه زمانی خاصی رشد گیاه تماما متوقف می‌گردد.

یکی از نکات دیگر برای رشد انفجاری پتوس نیز این است که وقتی ریشه‌های گیاه از زیر گلدان بیرون زدند باید به تعویض گلدان پرداخت. لذا به هنگام استفاده از گلدان جدید نیز دقت کنید که این گلدان تنها کمی از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد، بدین سبب می‌توان از عدم کاهش رشد گیاه خاطر جمع بود.

برای رشد انفجاری و سریع پتوس چه باید کرد؟

برای رشد انفجاری و سریع پتوس چه باید کرد؟

اگر دنبال رشد سریع پتوس هستید خوب است بدانید که هر گیاهی سرعت رشد مخصوص به خود را دارد و جلوانداختن روند رشد آن یک نوع دست‌کاری در خلقت طبیعی گیاه است. البته همیشه راه‌های سریع‌ترکردن رشد گیاهان آپارتمانی به ضرر گیاه نیستند و گاهی باعث بهتر رشدکردنش می‌شود. در ادامه ما آن دسته از راهکارهای رشد سریع پتوس را معرفی کرده‌ایم که باعث تقویت و سرحال‌شدن گیاهتان می‌شود.

۱. غبار روبی برگ‌های پتوس

یک راهکار رشد سریع پتوس این است که هر از گاهی برگ‌های این گیاه را با دستمالی مرطوب، تمیز کنید. شاید با خود بگویید که تمیزکردن برگ‌های پتوس به رشد سریع آن چه ارتباطی دارد! برایتان توضیح می‌دهیم. ببینید وقتی برگ‌های گیاه پتوس تمیز می‌شوند بهتر می‌توانند مواد مغذی موردنیاز خود را جذب کنند و با غبارروبی از خطر حمله آفاتی مثل کنه تارعنکبوتی در امان می‌مانند.

۲. تامین دمای مناسب

یک شرط دیگر برای رشد سریع پتوس این است که محدوده دمایی آن بین ۱۶ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد باشد چون پتوس در دمای پایین رشد مناسبی نخواهد داشت.

۳. رشد سریع پتوس در خاک با کوددهی استاندارد

برای رشد سریع پتوس در خاک این گیاه را با کودهایی مثل NPK تغذیه کنید تا تقویت شود و برگ‌ و شاخه‌هایش پربارتر به رشد خود ادامه دهند.

۴. دریافت نور کافی خورشید؛ یک راز رشد سریع پتوس

اگر می‌خواهید پتوس رشد انفجاری خود را تجربه کند، این گیاه را به مدت ۶ تا ۸ ساعت در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید. حواستان باشد که نور خورشید باید غیرمستقیم باشد و شدید نباشد وگرنه برگ‌های گیاه یا رنگ‌پریده می‌شوند یا می‌سوزند.

دریافت نور کافی باعث رشد انفجاری پتوس می‌شود.

۵. نحوه رشد سریع پتوس با آبیاری منظم

برای رشد سریع پتوس حتما به یک برنامه منظم آبیاری پایبند باشید. آبیاری را در حد نیاز گیاه انجام دهید؛ نه کمتر و نه بیشتر. آبیاری بیش از حد باعث پژمردگی و شل‌شدن برگ‌ها می‌شود و آبیاری کم برگ‌های پتوس را پیچ‌خورده و شل می‌کند.

۶. هرس گیاه پتوس

عملیات هرس‌کردن اگرچه در ظاهر حجم گیاهتان را کم می‌کند اما درواقع باعث می‌شود گیاه با انرژی بیشتر و سرعت بیشتر به رشدش ادامه دهد.

رشد انفجاری پتوس با آبیاری منظم، دریافت نور کافی، تمیزی برگ‌ها و کود مناسب میسر می‌شود. البته در این مسیر هرس‌کردن و تامین دمای استاندارد را فراموش نکنید.

چرا گیاه پتوس شما رشد نمی‌کند؟

چرا گیاه پتوس شما رشد نمی‌کند؟

گاهی تمام کارهای لازم برای رشد و تقویت گل پتوس را انجام می‌دهید اما باز هم این گیاه رشد کافی را ندارد. در چنین شرایطی احتمالا با حالتی غمگین با خود می‌گویید پتوسم رشد نمیکنه حالا چه کنم؟ غصه نخورید چون با چک‌کردن دلایل زیر در گیاهتان می‌توانید این مشکل را حل کنید.

  • آبیاری زیاد و کم
  • دمای بالا و پایین محیط یا نوسان دما
  • تغذیه افراطی گیاه با کود
  • کمبود مواد مغذی در خاک

کود تقویت کننده گل پتوس چیست؟

کود سه بیست و کودهای مایع و آهسته رهش برای تقویت رشد گل پتوس مناسب هستند. منظور از کودهای آهسته رهش کودهایی هستند که در آن‌ها به مرور و به آرامی مواد مغذی آزاد می‌شود. دقت داشته باشید که در مصرف کود زیاده‌روی نکنید تا گیاه نسوزد.

آیا پرپشت کردن پتوس با قرص آسپرین امکان‌پذیر است؟

بعضی از پرورش‌دهندگان گل‌و‌گیاه عقیده دارند که قرص اسپرین برای گل پتوس و تقویتش مفید است اما منابع علمی به صورت قطعی قرص اسپرین برای پتوس را مفید نمی‌دانند و گفته شده حتی استفاده نادرست آن باعث آسیب به گیاه می‌شود.

برای تقویت گل پتوس در آب باید چه کارهایی کرد؟

به طور کلی رشد پتوس در خاک نسبت به آب سریع‌تر است اما برای رشد سریع پتوس در آب باید نور زیاد و غیرمستقیم به گیاه تابیده شود. هم‌چنین از آبی استفاده کنید که دمای آن ولرم و بدون املاح و کلر باشد.

تقویت گل پتوس ابلق را با چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

کارهای لازم برای تقویت پتوس با نوع ابلق آن چندان تفاوتی ندارد و فقط بهتر است برای تقویت پتوس ابلق، نور زیادی به این گیاه برسانید تا حالت ابلقی برگ‌هایش حفظ شود.

آیا قرص ال دی برای رشد پتوس مناسب است؟

قرص ال دی برای گیاه پتوس به دلیل داشتن هورمون‌های موثر بر رشد گیاه تا حدی می‌تواند باعث تقویت گل پتوس شود اما فراهم‌کردن شرایط محیطی استاندارد بر استفاده از قرص اولویت دارد.

برای پرپشت‌کردن پتوس چه راهکارهایی وجود دارد؟

قلمه گرفتن از شاخه هایی که زیادی رشد کردند. شما می توانید قلمه بزنید و پس از ریشه دار شدن قلمه، آن را در داخل همین گلدان بکارید تا پر پشت تر شود.

پرپشت‌کردن گیاه پتوس

صحبت پایانی برای تقویت گل پتوس

به گزارش کارمادیو، پتوس آن‌قدر زیبا و ارزشمند است که بعد از مدتی نگهداری از آن دغدغه تقویتش را خواهید داشت. برای تقویت گل پتوس باید نور کافی، خاک با زهکشی قوی و کود متعادل را برای این گیاه فراهم کنید و آبیاری گیاه را حتما در زمان خشکی خاک انجام دهید. البته دمای مناسب محیط هم باعث تقویت پتوس می‌شود. اگر در فرایند رشد گیاهتان عجله دارید و می‌خواهید هر چه سریع‌تر شاهد رشد انفجاری پتوس باشید گیاهتان را هرس کنید، آبیاری آن را منظم انجام دهید و در طول فصل رشد، گیاه را با کودهای متعادل تغذیه کنید. رشدنکردن پتوس به دلایلی مثل آبیاری کم و زیاد، خاک ضعیف، افراط در کوددهی و نوسان دمای محیط اتفاق می‌افتد. هر چه زودتر دلیل رشدنکردن پتوس را بفهمید بهتر و موثرتر می‌توانید این مشکل را حل کنید.

4.2/5 - (131 امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
منصوره حسن‌زاده
9 ماه قبل

از اطلاعات مفیدتون ممنونم

دکمه بازگشت به بالا