سبک زندگی

گیاه آگلونما نخشید : آبیاری، خاک، کود، نور، دفع آفات

گیاه آگلونما یا نخشید یکی از زیباترین و مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی است که با داشتن برگ‌هایی به رنگ سبز، قرمز و صورتی علاوه‌بر تصفه هوای محیط منظره‌ای زیبا و مدرن را در خانه شما خلق می‌کند.
مراقبت از این گیاه که از انواع مختلفی برخوردار است، بسیار آسان است . اگرچه برخی از انواع این گیاه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند اما سایر انواع آن نیز دارای زیبایی خیره کننده ای هستند. با کارمادیو همراه باشید و درباره این گیاه بیشتر بدانید.

آگلونما هوای خانه را تصفیه می‌کند

گیاهان آپارتمانی منبع آرامش ذهن هستند. تحقیقات نشان داده است که تنها پنج دقیقه رسیدگی به گیاهان می‌تواند بخش قابل توجهی از استرس و نگرانی شما را کاهش بدهد. آگلونما این گیاه زیبا سال‌هاست که در بخش‌هایی از آسیا به عنوان گیاه آپارتمانی خوش‌یمن نگهداری می‌شود. نگهداری از آگلونما در منزل حس آرامش، امید و زنده بودن را در شما ایجاد می‌کند. براساس مطالعات ناسا مشخص شده است که گیاه آگلونما توانایی بالایی در از بین بردن ذرات مضر موجود در هوا مانند بنزن و فرمالدئید دارد. این گیاه با تصفیه هوای خانه به بهبود خواب و سلامت دستگاه تنفسی شما کمک بسیاری می‌کند.

نور و دما آگلونما نخشید

نور و دما آگلونما نخشید

گونه های تیره تر گیاهان نخشید که نیازمند نور کمتری هستند، برای نگهداری در دفاتر کاری از محبوبیت بالایی برخوردارند و انواع مختلف این گیاه نیازمند نور کم و غیر مستقیم آفتاب هستند و حتی در زیر نور چراغ های فلور سنت نیز توانایی رشد کردن دارند اما بهتر است از قرار دادن این گیاهان در نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

اگر مایل به پرورش این گیاه در باغ خود هستید، بهتر است این گیاه را در مناطقی گرم تر که دارای سایه و نور کمتری هستند، پرورش دهید.

این گیاهان نیازمند دمای 18 تا 29 درجه سانتی گراد هستند و مناسب مناطق سرد نمی ‎باشند و بنابراین از نگهداری این گیاه در مناطقی که دارای دمای کمتر از 15 درجه سانتی گراد هستند، خودداری کنید.

آب و رطوبت گل آگلونما نخشید

گیاهان نخشید، در شرایط کم آبی از مقاومت بالایی برخوردارند اما نباید برای مدت طولانی بدون آب بمانند و در حالت نرمال، اجازه ندهید خشکی خاک به بیش از 25 تا 30 درصد برسد.

این گیاه به طور طبیعی قادر به تامین کردن رطوبت مورد نیاز خود از هوای اطراف خود می ‎باشد اما برای آسان تر کردن این روند بهتر است گاهی اوقات برگ های گیاه خود را با اسپری مرطوب کنید.

از قرار دادن گیاه نخشید در زیر فن های تهویه هوا و یا بخاری خودداری کنید زیرا این امر موجب خشک شدن گیاه و از بین رفتن رطوبت مورد نیاز آن خواهد شد.

خاک گل آگلونما

خاک گیاه نخشید همیشه باید دارای مقداری رطوبت باشد و البته باید دقت کنید که آبیاری بیش از حد این گیاه نیز موجب آسیب رسیدن به ریشه های آن می ‎شود و باید بعد از آبیاری آن، آب اضافی از سوراخ های موجود در انتهای گلدان، خارج شود .

بهتر است برای مراقبت بهتر از گیاه نخشید خود از خاک حاوی نیتروژن و غنی از مواد معدنی استفاده کنید و همچنین لازم به ذکر است خاک این گیاه باید نرم باشد تا هوا به راحتی درون آن جریان پیدا کند.

خاک ملایم اسیدی در دامنه PH 5.5 تا 6.5 برای پرورش بهتر این گیاه، توصیه می ‎شود.

کود گیاه نخشید

این گیاه نیازمند کود نمکی حاوی ازت می‎باشد. این امر به رشد بهتر و بارور شدن گیاه کمک فراوانی می ‎کند و بهتر است کود دهی به این گیاه در طول فصل های بهار و تابستان به صورت ماهانه و در طول فصل های پاییز و زمستان به صورت یک ماه در میان انجام شود.

عوض کردن خاک و گلدان آگلونما نخشید

خاک گیاه نخشید را باید هر دو سال یک بار تعویض کنید که این امر نه تنها به دلیل بهرمندی گیاه از خاک غنی صورت می ‎پذیرد، بلکه برای انتقال گیاه به گلدانی بزرگ تر و یا تکثیر آن نیز مفید است.

اندازه گلدان باید متناسب با اندازه گیاه باشد و ریشه گیاه نخشید نیازمند وجود محیطی باز برای متراکم شدن است اما قرار دادن گیاه درون خاک بسیار زیاد موجب افزایش رطوبت مورد نیاز آن می ‎شود و این امر برای سلامت گیاه مضر است و بنابراین گلدان را با توجه به اندازه گیاه خود انتخاب کنید.

هرس کردن آگلونما نخشید

این گیاهان رنگارنگ معمولا نیازمند انجام هرس نیستند و این امر معمولا با توجه به نیاز شما انجام خواهد شد که با جدا کردن برگ های تیره و زرد شده گیاه، قادر به هرس گیاه نخشید خود خواهید بود. از جدا کردن شاخه های سالم از گیاه خودداری کنید؛ زیرا این امر موجب آسیب رسیدن به ساقه و برگ گیاه نخشید شما خواهد شد.

از آنجایی که گل های گیاهان نخشید از زیبایی خاصی برخوردار نیستند، در صورت تمایل بهتر است هنگام جوانه زدن، از گیاه مورد نظر جدا شوند که این امر موجب جلوگیری از پخش شدن گرده ها در هوای منزل و یا دفاتر کار می ‎شود.

مشکلات در حین رشد chinese evergreen

یکی از مشکلات رایج نگهداری از گیاهان نخشید زرد شدن برگ های آن است که این امر معمولا به دلیل کمبود آب و یا آبیاری بیش از حد گیاه بروز پیدا می ‎کند و از مرطوب نگه داشتن بیش از حد و یا کمتر از میزان مورد نیاز گیاه، خودداری کنید.

درصورتی که زردی برگ های گیاه با وجود حفظ شرایط بهینه برای گیاه مورد نظر اتفاق بیفتد، این احتمال وجود دارد که گیاه شما از کمبود مس رنج ببرد و این موضوع به شدت در زرد شدن برگ گیاهان دخیل است و در کل خاک گیاه باید به طور مرتب از مواد مغذی بارور شود.

به وجود آمدن لکه های قهوه ای بر روی برگ های سبز گیاه نیز ممکن است به دلیل تجمع نمک ، کلر، مواد معدنی و یا فلوراید حاصل از آبیاری گیاه با آب شیر اتفاق بیفتد که برای رفع این مشکل بهتر است از این پس گیاه خود را با آب مقطر آبیاری کنید تا رسوبات معدنی موجود درون خاک گیاه از بین بروند و همچنین می ‎توانید خاک گیاه خود را تعویض کنید.

مشکلات در حین رشد chinese evergreen آگلونما نخشید

آفات chinese evergreen

شایع ترین آفات حشرات هستند که این موجودات، شیره موجود درون برگ گیاهان را تخلیه کرده و به آن ها آسیب می ‎رسانند.

حمله کنه های عنکبوتی و شته ها به این گیاهان به ندرت اتفاق می ‎افتد. این موجودات نیز علاقه مند به تغذیه از شیره موجود در برگ های این گیاه هستند و به ساقه و برگ های گیاه آسیب می‎رسانند.

برای برطرف کردن مشکلات فوق، استفاده از صابون های ارگانیک حشره کش توصیه می‎شود. ای صابون، باید در هنگام غروب و یا زمانی که گیاه کمتر در معرض نور قرار دارد مورد استفاده قرار گیرد تا از سوراخ شدن شاخ و برگ های گیاه جلوگیری شود.

بیماری های آگلونما

برگ های گیاهان نخشید مستعد بروز لکه های آنتراکنوز و میروتیسم هستند که هر دو آن ها قارچ می ‎باشند. این موارد می ‎تواند سبب تغییر رنگ، ایجاد لکه های قهوه ای و یا سوراخ شدن برگ های گیاه شوند و به مرور آسیب های شدیدتری به آن وارد کنند.

برای برطرف کردن این مشکل نیز استفاده از قارچ کش مایع توصیه می ‎شود که این محصول باید در هنگام غروب و یا شب مورد استفاده قرار گیرد و همچنین لازم است که مس مورد نیاز برای گیاه خود را تامین کنید.

در صورتی که ریشه گیاه شما آسیب دیده باشد، معمولا به طور مرتب مورد حمله آفات و بیماری های مختلف قرار خواهد گرفت و بنابراین بهتر است از آبیاری بیش از حد گیاه نخشید خود خودداری کنید.

روش‌های تکثیر گیاه آگلونما

تکثیر گیاه نخشید بسیار آسان است و برای انجام این کار کافیست که گیاه خود را به آرامی از خاک دربیاورید تا آسیبی به ریشه های آن وارد نشود و قسمتی از ساقه و ریشه را با استفاده از چاقو استریل جدا کرده و به گلدان دیگری انتقال دهید. گیاه آگلونما را می‌توان با ۴ روش مختلف تکثیر کرد. ۱. تکثیر با قلمه ساقه ۲. تکثیر با بذر ۳. جداسازی پاجوش ۴. تکثیر با استفاده از کشت بافت.

روش‌های تکثیر گیاه آگلونما نخشید - کارمادیو

۱. تکثیر آگلونما با قلمه ساقه

ریشه‌دار کردن قلمه‌هایی که از ساقه‌ها گرفته می‌شود، راحت‌ترین شیوه تکثیر گیاه آگلونماست. این روش تکثیر برای افراد مبتدی توصیه می‌شود. برای این کار به دنبال ساقه‌های جدید با حداقل ۵ برگ یا ساقه‌های قدیمی با چند گره بدون برگ بگردید. برای اطمینان از سلامت گیاه حتما از تیغ یا چاقوی تمیز و ضد عفونی شده استفاده کنید. قلمه‌ها را می‌توان در آب یا با کاشت مستقیم در خاک ریشه‌دار کرد. برای ریشه زدن قلمه در آب بهتر است از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید. سپس قلمه‌ها را در مخلوط خاک کوکوپیت یا پیت ماس و پرلیت بکارید. بستر کشت را در محیطی با دمای اتاق و نور غیرمستقیم قرار بدهید. جوانه‌ها ممکن است پس از ۲۵ تا ۴۵ روز ظاهر شوند.

۲. تکثیر آگلونما با بذر

برای تکثیر گیاه آگلونما باید بذر تازه تهیه کنید. پس از تهیه بذر آن‌ها را برای مدت ۲۴ ساعت در آب اسیدی (آب قلیایی نباشد) قرار بدهید. پس از آن به مخلوط خاک کوکوپیت و پرلیت برای کاشت بذر‌ها نیاز دارید. بذر‌های گیاه آگلونما را روی بستر کشت پخش کنید و با لایه نازکی از خاک بپوشانید. بستر کشت را همیشه مرطوب نگه دارید و آن را در دمای متوسط اتاق نگهداری کنید. بذر‌ها ممکن است پس از ۶۰ روز جوانه بزنند.

۳. تکثیر آگلونما با جداسازی پاجوش

همه گیاهان آگلونما پس از مدتی شروع به رویش پاجوش می‌کنند. پاجوش‌ها گیاهچه‌های کوچکی هستند که به قسمتی از ساقه گیاه مادر متصل‌اند. اگر گیاهتان پاجوش دارد، اجازه بدهید که خوب رشد کنند. زمانی که پاجوش‌ها به ۱۰ سانتی‌متر رسیدند، آن‌ها را با چاقوی تیز و تمیز از گیاه مادر جدا کنید. این کار حتما باید در زمان تعویض گلدان گیاه اصلی انجام شود. پاجوش ریشه‌دار را در گلدانی مجزا و با خاکی مغذی بکارید و خاک را تا مدتی مرطوب نگه دارید. در این روش گیاه جدید با موفقیت و به‌سرعت به عمل می‌آید.

۴. تکثیر آگلونما با کشت بافت

این روش تکثیر نیازمند شرایط خاص گلخانه‌ای و مهارت بالایی است. روش تکثیر کشت بافت این امکان را ایجاد می‌کند که در زمانی کوتاه به تعداد بسیار زیادی گیاه آگلونما دست یابیم. به همین دلیل برای تولید تجاری و انبوه از این روش استفاده می‌کنند. در روش کشت بافت با استفاده از قسمت کوچک ساقه، ریشه یا برگ نهال جدید تولید می‌شود. این روش تکثیر در محیطی آزمایشگاهی اتفاق می‌افتد و در محیط خانه امکان‌پذیر نیست.

برخی سوالات رایج و متداول

آیا نخشید قرمز رنگ برای حیوانات اهلی و یا انسان ها سمی است؟

بله مصرف برگ های این گیاه برای انسان ها و حیوانات اهلی مانند سگ ها، گربه ها و اسب ها سمی است و بنابراین بهتر است کودکان و حیوانات را از این گیاه دور نگه دارید و در صورت بروز هرگونه مسمومیت سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مضرات گل آگلونما

علاوه بر این شیره موجود درون برگ های این گیاه موجب ایجاد حساسیت های پوستی در افراد می ‎شود.

1/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا