خواندنیسبک زندگی

10 روش خانگی برنزه کردن پوست به صورت طبیعی و مصنوعی؛ بدون گرمازدگی و درد!

به گزارش کارمادیو، روش های خانگی برنزه کردن، انتخابی هوشمندانه برای شمایی‌ست که دوست ندارید از محصولات مصنوعی یا حتی دستگاه‌های برنزه‌کننده استفاده کنید. شک نداریم برای دستیابی به پوستِ کمی تیره و جذاب، برنزه‌کردن را انتخاب کرده‌اید. تابستان از راه رسیده و بهترین زمان برای آب‌تنی و برنزه‌کردن است.

این روزها پوست برنزه و درخشان بسیار جذاب به نظر می‌رسد. بسیاری از افراد فارغ از جنسیت و سن، به‌دنبال داشتن چنین پوستی هستند. اگر شما هم چنین دغدغه‌ای دارید و می‌خواهید با کم‌ترین هزینه پوستتان را برنزه کنید، جای درستی آمده‌اید. کارمادیو در کنار شماست تا شما را با روش های خانگی برنزه کردن آشنا کند.

برنزه‌ شدن در منزل

برنزه‌شدن طبیعی یا مصنوعی؟

امروزه انواع روش های خانگی برنزه کردن پدیدار شده‌اند. می‌توانید به کمک نور طبیعی خورشید پوستتان را برنزه کنید یا از روش‌های مصنوعی کمک بگیرید؛ هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب متعددی به همراه دارند. به همین دلیل، مهم است روش مناسب خودتان را انتخاب کنید.

1. حمام آفتاب؛ روش طبیعی برنزه‌ شدن

حمام آفتاب یا به زبانی ساده، قرارگرفتن زیر نور خورشید، اولین راه‌حلی ا‌ست که برای برنزه‌شدن می‌توان به آن فکر کرد. نور خورشید راه حلی اقتصادی ا‌ست؛ اما اگر مراقب نباشید، ممکن است باعث آسیب‌رسیدن به پوستتان شود. آفتاب، دوست شماره یک شما در برنزه‌شدن است. تنها با قرارگرفتن مدت‌زمانی نه‌چندان طولانی در خارج از خانه، می‌توانید پوستتان را برنزه کنید.

در اولین مرحله، باید زمانی زیر نور خورشید قرار بگیرید که میزان اشعه‌های ماوراءبنفش آن در شدت کم‌تری قرار دارد. البته، باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که بهتر است بدون استفاده از کرم یا روغن مناسب، زیر نور خورشید قرار نگیرید. به کمک چنین لوسیون‌هایی میزان آسیب‌های پوستی را می‌توانید به حداقل برسانید.

برنزه‌ شدن

2. حواستان به زمان باشد

گذراندن زمانی در خارج از خانه، به‌صورت روزانه می‌تواند به تیره‌شدن پوستتان کمک کند. علاوه‌بر این، نور خورشید می‌تواند در ثبات خلق‌وخو موثر واقع شود. زمانی‌ که نور خورشید با پوستتان در تماس است، سلول‌های پوستی ملانین تولید می‌کنند. هر چه ملانین بیشتری داشته باشید، پوستتان به همان اندازه تیره‌تر می‌شود.

تنها موردی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، استفاده از محصولات مراقبت پوستی با SPF مناسب است. SPF از آفتاب‌سوختگی جلوگیری می‌کند. این مورد را هم در نظر داشته باشید، حتی استفاده از محصولات مراقبت پوستی، محافظ صد درصدی در مقابل اشعه‌های خورشید نیست. بهتر است قبل از ساعت 11 صبح و بعد از 4 بعدازظهر در معرض نور خورشید قرار گیرید تا برنزه شوید.

3. بهترین محصولات مراقبت پوستی را انتخاب کنید

قبل از این‌که سراغ حمام آفتاب بروید و خودتان را برنزه کنید، نیاز است از محصولات مراقبتی خوب استفاده کنید. انتخاب بهترین و سازگارترین محصولات، علاوه‌بر محافظت از اشعه‌های مضر خورشید، به برنزه‌شدن پوستتان هم کمک می‌کند.

اگر در بین روش های خانگی برنزه کردن پوست، به‌دنبال ارزان‌ترین روش هستید، حمام آفتاب می‌تواند مناسب باشد. یادتان باشد حتما از روغن‌ها و کرم‌هایی استفاده کنید که خاصیت نرم‌کنندگی و محافظت خوب از پوست را هم به همراه دارند.

4. در انتخاب لوسیون دقت کنید

هنگام تهیه لوسیون برنزه‌کننده مناسب، باید مواردی مانند نوع پوست، نوع برنزه‌شدن و از همه مهم‌تر بودجه‌تان را در نظر بگیرید. اگر پوست حساسی دارید، باید از محصولی استفاده کنید که مخصوص پوست‌های خشک و حساس است. اگر در تلاش برای برنزه‌شدن طبیعی هستید، باید از برنزه‌کننده‌های حاوی لوسیون استفاده کنید.

در نهایت، هنگام انتخاب و خرید لوسیون برنزه‌کننده، بودجه‌تان را در نظر بگیرید. بازار طیف گسترده‌ای از محصولات را شامل می‌شود. بسیار مهم است محصولی را انتخاب کنید که از نظر اقتصادی هم راضی‌کننده شما باشد.

با در نظر گرفتن تمام این موارد، باید بتوانید لوسیون برنزه‌کننده مناسب با نیازهایتان را تهیه کنید. پس از تهیه محصول مورد نظر هم حتما مطابق با دستورالعمل‌های بسته‌بندی عمل کنید. زمان صرف‌شده برای یافتن مناسب‌ترین محصول، ارزش آن را دارد که شما را به استفاده‌ای درست از آن هم راهنمایی کند.

برنزه‌ کردن مصنوعی پوست

برنزه‌ کردن مصنوعی پوست

در نگاه اول، این روش ایمن‌تر از تیره‌کردن پوست در برابر خورشید به حساب می‌آید؛ زیرا به‌صورت مستقیم در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید قرار نمی‌گیرید. این روش انواع مختلفی، از جمله تخت‌های برنزه، قرص برنزه‌کننده، اسپری و سایر روش‌ها را شامل می‌شود. هر روش هم ویژگی‌های خاص خودش را دارد که به انتخاب خودتان می‌توانید هر کدام را استفاده کنید.

1. اسپری برنزه‌کننده پوست

استفاده از اسپری‌های تیره‌کننده پوست، یکی از روش های خانگی برنزه کردن پوست است. در این روش بدون قرارگیری در معرض نور خورشید، می‌توانید پوستی تیره و برنزه داشته باشید. در این روش، کافی‌ست ابتدا پوستتان را به‌صورت کامل پاکسازی کنید. پس از خشک‌شدن پوست، با کمک اسپری، پوستتان را در خانه برنزه کنید.

اسپری کمک می‌کند پوستتان به‌صورت یک‌دست و یکنواخت برنزه شود و جلوه زیبایی داشته باشد. البته، هنگام استفاده از این محصولات بهتر است مطابق با توضیحات روی بسته‌بندی‌شان پیش بروید. توجه به این مورد هم که ممکن است برخی اوقات اسپری ظاهری غیر طبیعی به پوستتان دهد، مهم است.

به‌صورت کلی، این اسپری‌ها به‌صورت غبار ریزی روی پوستتان قرار می‌گیرند. ماندگاری این روش دائمی نیست و تنها چند روز روی پوست می‌ماند. می‌توانید با آب و صابون آن را بشویید و پوستتان را به حالت طبیعی‌اش برگردانید.

2. قرص برنزه‌کننده

قرص‌های برنزه‌کننده به‌صورت خوراکی مصرف می‌شوند. این محصولات حاوی رنگدانه‌هایی هستند که سبب تیره‌شدن پوست می‌شوند. توجه داشته باشید این قرص‌ها مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیستند. به همین دلیل، می‌توانند عوارضی جدی، از جمله تهوع، اسهال و استفراغ را به همراه داشته باشند. مهم است اگر تصمیم به استفاده از چنین قرص‌هایی دارید، حتما با پزشک مشورت کنید.

3. کرم برنزه‌‌ کننده بدون نیاز به آفتاب

با این‌که حمام آفتاب بیشتر از سایر روش‌ها رایج است؛ اما استفاده از کرم هم به عنوان یکی از روش های خانگی برنزه کردن، انتخاب بسیاری از افراد است. در میان مدل‌های مختلف، این محصولات بدون نیاز به نور آفتاب رنگ پوستتان را تیره‌تر می‌کنند.

کرم برنزه‌کننده را به‌شکل مساوی روی تمام سطح پوستتان بزنید و ماساژ دهید تا جذب شود. اکثر مواقع این کرم‌ها علاوه‌بر داشتن خاصیت برنزه‌کنندگی، پوست را لطیف و نرم هم می‌کنند. در واقع به کمک این محصولات با یک تیر دو نشان می‌زنید.

4. برنزه‌کردن پوست با قهوه

روش های خانگی برنزه کردن، تنها به استفاده از کرم‌ها و مواد مصنوعی خلاصه نمی‌شوند. به کمک مواد طبیعی، همچون قهوه هم می‌توانید پوستتان را تیره‌تر کنید. برای به‌کارگیری این روش کافی‌ست مقداری قهوه را دم کنید و اجازه دهید کمی غلیظ و کاملا سرد شود.

قهوه غلیظ‌شده را با لوسیون یا کرم مخلوط کنید و روی پوستتان بزنید. هر چقدر قهوه غلیظ‌تر باشد، رنگ پوستتان هم تیره‌تر خواهد بود. البته، به‌جای استفاده از کرم و لوسیون، می‌توانید از ترکیب روغن زیتون و قهوه هم استفاده کنید. یک ترکیب طبیعی که رنگ جذاب‌تری به پوستتان می‌دهد.

توجه داشته باشید که پس از استفاده از قهوه، صبر کنید این ترکیب به‌خوبی روی پوستتان خشک شود. پس از این‌که مطمئن شدید به‌خوبی خشک شده است، می‌توانید لباس‌هایتان را به تن کنید.

5. برنزه‌ کردن پوست با کاکائو

مقداری پودر کاکائوی آسیاب‌شده را با لوسیون بدنتان مخلوط کنید. اجازه دهید این ترکیب حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوستتان بماند. پس از گذشت این مدت‌زمان، با آب ولرم ترکیب را بشویید. بدیهی‌ست افزایش مقدار کاکائو، اثرگذاری آن در برنزه‌کردن پوست را هم افزایش خواهد داد.

6. تخت‌های برنزه

تخت‌های برنزه‌کننده همانند نور خورشید شامل اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید هستند که می‌توانند مسبب ایجاد سرطان پوست باشند. علاوه‌بر این، این روش یکی از گران‌ترین شیوه‌ها برای برنزه‌شدن است. با این حال، اگر قصد استفاده از این محصولات را دارید، بهتر است دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط سازنده دستگاه را دنبال کنید.

البته این مورد را هم باید در نظر داشته باشید، این دستگاه‌ها گران‌اند و در هر خانه‌ای نمی‌توان آن‌ها را یافت. به همین دلیل، بهتر است از سایر روش‌ های خانگی برنزه کردن کمک بگیرید.

7. سولاریوم پوست

اگر هیچ‌کدام از روش های خانگی برنزه کردن پوست، شما را راضی نکرد، می‌توانید از سولاریوم استفاده کنید. درست است یک روش کاملا خانگی محسوب نمی‌شود؛ اما می‌تواند رضایت شما را جلب کند. این دستگاه هم به‌وسیله لامپ‌های اشعه ماوراءبنفش پوستتان را برنزه می‌کند.

انجام چند دوره سولاریوم می‌تواند شما را به رنگ پوست دلخواهتان برساند. اگرچه این روش کمی ساده به نظر می‌رسد؛ اما خطراتی را برای شما به همراه دارد. تقریبا می‌توان گفت باید آن را آخرین روش برنزه‌کردن در نظر بگیرید.

اشعه‌های ساطع‌شده از لامپ‌های این دستگاه باعث آسیب‌رسیدن به پوست و ترشح ملانین می‌شوند. این روش هم مانند حمام آفتاب خطراتی همچون افزایش چین‌وچروک، پیری زودرس پوست و پدیداری کک‌ومک را به همراه دارد؛ در بدترین حالت هم خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. با در نظر گرفتن چنین عوارضی می‌توان گفت سایر روش‌ها انتخاب بهتری خواهند بود.

خودتان را برای برنزه‌شدن آماده کنید!

هر کدام از روش‌های برنزه‌شدن را که انتخاب کنید، نیاز است آگاهانه تصمیم بگیرید. پوستتان بزرگ‌ترین عضو بدنتان و نیازمند مراقبت بیشتر است. روش های خانگی برنزه کردن پوست شاید مدت‌زمان بیشتری از شما بگیرند؛ اما بهترین انتخاب برای در امان ماندن از خطرات متعدد خواهند بود.

در این مقاله از کارمادیو انواع روش‌های برنزه‌کردن را معرفی کردیم. برخی روش‌ها تنها با موادی ساده و کم‌هزینه پوست شما را برنزه می‌کنند؛ اما برخی دیگر نیازمند هزینه بیشتری‌اند. اگر تاکنون هر یک از روش های خانگی برنزه کردن را که معرفی کردیم، امتحان کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربه‌تان را در بخش نظرات با ما و دوستانتان در میان بگذارید.

منبع: اسنپ مارکت

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا