سبک زندگی

11 ترفند گرم کردن خانه بدون استفاده زیاد از بخاری

با پایان یافتن فصل گرما همه شما باید عایق کاری خانه خود را شروع کنید و به چگونگی گرم نگه داشتن خانه در فصل زمستان فکر کنیم. سقف قیمت انرژی در فصول سرد سال از هر زمان دیگری مهم تر است و باید هر کاری را برای صرفه جویی در مصرف انرژی انجام دهید.

شما می توانید با چند کار ساده و در عین حال تاثیر گذار تغییراتی در خانه خود ایجاد کنید و ضمن داشتن فضایی گرم در هزینه ها صرفه جویی کنید. در این مقاله از کارمادیو شما را با چند تکنیک ساده و ارزان برای گرم نگه داشتن خانه در زمستان آشنا می کنیم بنابراین تا اتمام مقاله همراه ما باشید.

روش های ساده و ارزان برای گرم نگه داشتن خانه در زمستان

1. بستن درها و پنجره ها

بستن درها و پنجره ها

اگر تصمیم دارید هزینه های مربوط به مصرف انرژی را کاهش دهید و یا به عبارتی دیگر فضای خانه را گرم نگه دارید درها و پنجره ها را ببندید چرا که باز نگه داشتن درها و پنجره ها گرما سریعا از اتاق ها خارج می شود در این صورت امکان دارد سیستم گرمایشی را زودتر روشن کنید و انرژی بیشتری مصرف کنید.

2. بسته نگه داشتن پرده ها در شب

در اوج زمستان خورشید معمولا ساعت چهار عصر غروب می کند بنابراین برای استفاده از گرمای طبیعی پرده های خانه را تا حدود ساعت سه بعد از ظهر باز نگه دارید تا در طول روز گرمای رایگان وارد خانه شود، سپس قبل از غروب آفتاب پرده ها را ببندید.

باز نگه داشتن پرده ها و ورود نور طبیعی به منزل می تواند اتاق ها را گرم کند همانگونه که بسته نگه داشتن پرده ها به هنگام غروب آفتاب باعث حفظ گرما در طول شب می شود.

3. استفاده از لوازم نرم

استفاده از لوازم نرم جهت گرم نگه داشتن فضای خانه در زمستان می تواند در راستای هزینه گرمایشی شما صرفه جویی به عمل آورد. استفاده از لوازمی مثل روتختی، رومبلی و پتوهای ضخیم می توانند تاثیر گذار باشند و در شب های سرد زمستانی، شما را گرم نگه دارند.

4. توجه به فاصله استاندارد مبلمان یا تخت خواب ها نسبت به رادیاتورها

گاهی اوقات یک صندلی، تخت یا کاناپه ای که در فصل تابستان جابجا شده در زمستان نیز آنجا می ماند و جریان گرما به داخل اتاق را مسدود می کند. جابجایی تخت خواب، میز و مبلمان و نزدیک کردن آنها به رادیاتورها می تواند دمای اتاق را تحت تاثیر قرار دهد.

این یکی از ترفندهای گرم شدن خانه در فصل زمستان است اما باید طوری انجام شود که در عین بهره بردن از گرمای شوفاژ، فضای کافی برای گردش گرما وجود داشته باشد و دریچه های سیستم گرمایشی مسدود نشوند.

5. بستن دودکش های غیر ضروری

چنانچه در خانه دودکش دارید و از آن استفاده نمی کنید حتما آن را ببندید. دودکش های غیر ضروری گرما را مستقیما از خانه به بیرون می کشند. این یکی از بزرگترین مشکلات در راستای از دست دادن گرما می باشد.

6. روشن کردن شمع

روشن کردن شمع

درست است که شمع ها نمی توانند به تنهایی فضای اتاق را گرم کنند ولی علاوه بر گرم تر کردن محیط اطراف می توانند احساس آرامش بیشتری به اتاق ها بدهند. شمع ها را روی شومینه اتاق نشیمن یا روی میز قرار دهید. وقتی که روی مبل می خوابید اگر چند شمع در آن نزدیکی روشن باشند احساس آرامش و راحتی بیشتری خواهید داشت.

7. عایق سازی کف

پارکت های زیبا و صاف یا کف چوبی، فوق‌العاده به نظر می آیند ولی شکاف بین این تخته ها می توانند هوای سرد را وارد خانه کنند با عایق سازی این تخته ها می توانید از نفوذ هوای سرد به درون خانه جلوگیری کنید. اگر به دنبال راه حلی سریع برای عایق سازی کف خانه خود هستید آنرا فرش کنید تا خانه خود را فورا گرم شود.

8. عایق بندی زیر شیروانی

یک خانه بدون عایق حدودا یک چهارم گرمای خود را از دست می دهد از همین رو عایق بندی زیر شیروانی یک راه موثر و ساده جهت کاهش اتلاف گرما و هزینه گرمایشی به شمار می آید.

9. سیستم گرمایشی جدید و سالم

سیستم های گرمایشی معیوب و قدیمی به شدت بر میزان قبض مصرف انرژی می افزایند چرا که برای رسیدن دمای خانه به طور مطلوب باید مرتب کار کنند. توصیه ما به شما عزیزان این است که حداقل سالی یک بار سیستم گرمایشی خانه خود را سرویس ‌کنید تا مطمئن شوید که به صورت ایمن کار می کنند.

درست است این کار یک هزینه برای شما دارد اما مطمئنا به جلوگیری از هدر دادن انرژی در ماه های سرد سال به شما کمک می کند.

10. کاهش دفعات استفاده از شومینه

به همان میزانی که شومینه هوای گرم ایجاد می کند باز بودن دودکش یا دریچه باعث ورود هوای سرد به خانه می شود. کاهش تعداد دفعات استفاده از شومینه با روش های جایگزین گرم نگه داشتن خانه ترفند خوبی برای کاهش مصرف انرژی است.

11. استفاده از پرده های ضخیم در زمستان

استفاده از پرده های ضخیم در زمستان

استفاده از پرده های ضخیم در فصل زمستان گرمای درون خانه را به طور موثر حفظ می کند مخصوصا اگر پنجره های شما تک جداره است. چنانچه پرده های خانه شما زیاد ضخیم نیستند از آستر زیر پرده استفاده کنید.

کلام آخر

هزاران نکته کاربرد و ساده جهت گرم نگه داشتن خانه بدون هزینه یا با هزینه ناچیز در فصل زمستان وجود دارند که ما در این مقاله از کار مادیو بعضی از آنها را برای شما در این مطلب شرح دادیم تا به میزان اطلاعات شما در زمینه صرفه جویی در انرژی افزوده باشیم. حال شما را به مطالعه یکی دیگر از مقالات سایت کارمادیو یعنی 9 نکته جادویی برای جلوگیری از سرماخوردگی در پاییز و زمستان دعوت می‌کنیم.

 

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا