سبک زندگی

6 ترفند خانگی پاک کردن لکه خون قدیمی و خشک شده از لباس

مواجه شدن با لکه‌ های خون روی لباس ها برای اکثر افراد چالشی بزرگ است. مخصوصا اگر با گذشت زمان لکه خون خشک شود، پاکسازی آن دشوار تر خواهد بود. این لکه‌ ها اغلب باعث می‌ شوند که شستشو و پاک کردن لباس با استرس و دشواری زیادی همراه باشد.

با داشتن اطلاعات کافی در مورد شوینده‌ های مناسب می‌ توانید بدون آسیب رساندن به لباس، این لکه‌ ها را به راحتی از بین ببرید. در این مطلب از کارمادیو به توضیح روش‌ های مختلف و موثر برای پاک کردن لکه‌ های خون خشک شده از روی لباس‌ ها می‌ پردازیم. با ما همراه باشید.

از بین بردن لکه خون خشک شده، قدیمی و مانده از لباس

پاک کردن خون خشک شده از روی لباس‌ها با استفاده از شوینده‌های مناسب و مخصوص امکان‌پذیر است. در ادامه راه‌هایی را برای راحت پاک کردن لکه خون خشک شده از روی پارچه و لباس به شما توضیح خواهیم داد.

1. آبلیمو

ترکیب آبلیمو و آب برای پاک‌ کردن خون خشک شده از لباس یکی از روش ‌های موثر است. برای انجام این کار ابتدا محلولی از آبلیمو و آب با نسبت های مساوی تهیه کنید. سپس لباس مورد نظر را در آن قرار داده و اجازه دهید حدود نیم ساعت بماند. سپس لباس را با آب سرد بشویید. در صورت لزوم، این مراحل را تکرار کنید تا لکه کاملاً پاک شود.

2. محلول سرکه سفید

برای پاک کردن خون خشک شده از لباس با استفاده از سرکه، ابتدا سرکه را با توجه به غلظتش با مقداری آب ترکیب کنید. سپس این محلول را مستقیماً بر روی لکه خون بریزید و به مدت پانزده الی سی دقیقه بگذازید بماند. سپس لباس را با آب سرد بشویید. در استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید نیز برای این کار بسیار موثر است و به راحتی لکه خون را از بین می برد.

3. جوش شیرین

برای پاک‌ کردن خون خشک شده از لباس با استفاده از جوش شیرین، ابتدا یک قاشق چای‌ خوری از جوش شیرین را در یک فنجان آب گرم حل کنید. سپس لباس را در این محلول قرار داده و حدود نیم ساعت بخیسانید. با یک وسیله مانند کاردک خون باقیمانده را پاک کنید. سپس لباس را با آب سرد بشویید و با مایع شوینده معمولی شستشو دهید. این مراحل را تکرار کنید تا لکه خون کاملاً از بین برود. برای اثر بخشی بهتر می توانید از سرکه به جای آب استفاده کنید.

4. آمونیاک

استفاده از آمونیاک برای پاک کردن خون خشک شده از لباس یکی از موثر ترین و راحت ترین روش هاست. نصف قاشق چای خوری و یک قاشق آمونیاک را در یک لیتر آب گرم حل کنید و لباس را در این محلول قرار دهید. به آرامی لباس را به هم بمالید و پس از گذشت پانزده دقیقه، لباس را با آب سرد و مایع شوینده شستشو دهید.

5. نوشابه

شاید برایتان عجیب باشد اما استفاده از نوشابه برای از بین بردن لکه خون خشک شده از روی لباس راهی بسیار آسان و کاربردی است. نوشابه را مستقیماً بر روی لکه بریزید و اجازه دهید بماند. پس از اینکه خون در نوشابه حل شد، لباس را با آب ولرم بشویید. بهتر است برای انجام این کار از نوشابه بی رنگ استفاده کنید.

6. شوینده های آنزیم دار

استفاده از شوینده‌ های آنزیمی می‌ تواند روش بسیار خوبی برای پاک‌ کردن لکه ‌های خون خشک شده از لباس باشند. این شوینده‌ ها معمولاً حاوی آنزیم‌ هایی هستند که به تجزیه رسوبات آلی مانند خون کمک می‌ کنند. ابتدا لباس را با آب سرد شستشو دهید و لباس را همزمان بمالید تا لکه خون کمرنگ تر شود.

شوینده را در مقداری آب حل کنید. لباس را برای چند ساعت در محلول قرار دهید و سپس با آب سرد آبکشی کنید. دقت کنید این روش را برای لباس های پشمی و ابریشمی استفاده نکنید.

نکات تکمیلی در پاک کردن لکه خون

نکات تکمیلی در پاک کردن لکه خون

هنگامی که قصد پاکسازی لکه خون خشک شده را دارید، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

به موقع عمل کنید: پس از اینکه لباس شما دچار لکه شد، هر چه زودتر کار پاکسازی را شروع کنید. این کار باعث‌ می شود لکه خون راحت تر و بهتر پاک خواهد شد.

آب داغ: هرگز از آب داغ برای پاک کردن لکه خون استفاده نکنید. گرما ممکن است لکه خون را تثبیت کند و پاک کردن آن سخت تر خواهد شد.

روش شستشو: لکه را از لبه های بیرونی به سمت داخل شستشو دهید تا امکان پخش شدن لکه کمتر شود.

تشک و ملحفه: برای از بین بردن لکه خون از روی تشک و ملحفه یک برس را به وایتکس یا شوینده آنزیم دار آغشته کنید و لکه ها را به وسیله آن پاک کنید.

آب و صابون: برای پاکسازی لباس های پنبه و کتان از آب و صابون استفاده کنید تا نتیجه بسیار خوبی بگیرید.

رعایت ترتیب مراحل: هر روش را مرحله به مرحله و با دقت انجام دهید و لکه را به آرامی پاک کنید تا از آسیب دیدگی به بافت لباس جلوگیری کنید.

خشک کردن: بهتر است پس از شستشو، لباس ها را جلوی نور طبیعی خورشید خشک کنید.

جمع بندی

در مطلب بالا تمامی روش‌ ها را برای پاک کردن لکه‌ های خون خشک شده از روی لباس توضیح دادیم. شما با رعایت این نکات می‌ توانید به آسانی لباس خود را تمیز کنید. در نهایت توصیه می‌ کنیم اگر لباستان دچار لکه خون شد، قبل از اینکه تثبیت و خشک شود، اقدام به پاکسازی آن کنید. در ادامه می توانید مقاله روش های پاک کردن لکه های سر سخت از روی لباس را مطالعه کنید تا بتوانید هر نوع لکه ای را از روی لباس پاک کنید.

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا