فیلم و سریالخواندنی

14 حقیقت جالب و عجیب که درباره فیلم رستگاری در شاوشنگ نمی دانستید

فیلم رستگاری در شاوشنگ فیلمی است که توانست نصف هزینه ساختش در نخستین اکران را بازگرداند. رازهایی درباره این فیلم وجود دارد که ذهن شما را متحیر می کند. در این مقاله از کارمادیو ما قصد داریم رازهایی مثل همین موضوع را با شما به اشتراک بگذاریم. بنابراین اگر در مورد این فیلم کنجکاو هستید تا اتمام مقاله ما را همراهی کنید.

حقایقی که درباره فیلم رستگاری در شاوشنگ The Shawshank Redemption نمی دانستید به شرح زیر است

1- پرتاب مداوم توپ در 9 ساعت

نخستین گفت و گوی رد و اندی که در حیاط زندان بود نزدیک به 9 ساعت زمان برد. شخصی که نقش رد را ایفا کرد مورگان فریمن بود که در حال پرتاب توپ به مدت 9 است که در این زمان بدون هیچ اعتراضی به کار خود ادامه میدهد. جالب اینجاست که روز بعد  فیلم برداری با دست باندپیچی شده حاضر می شود.

2- بازیگری که نام مستعار به جای نام واقعی اش ذکر شد

جالب‌تر اینجاست که بازیگری که در ابتدای فیلم به همراه اندی وارد زندان شد در تیتراژ پایانی فیلم با نام مستعار معرفی شد.

موقعی که زندانیان جدید داخل زندان شدند یکی از زندانیان تاب تحمل نداشت و زیر گریه زد و در نهایت توسط زندانبان کشته شد. بقیه زندانیان او را Fat ass نام بردند و در پایان تيتراژ هم او را با همین نام خطاب می کردند.

3- شخصیت واقعی رد

در رمانی که فیلم بر اساس آن ساخته شد رد شخصیت دیگری دارد. در واقع در رمان اصلی رد یک شخصیت میانسال و سفید پوست ایرلندی توصیف شده است؛ ولی کارگردان و عوامل فیلم علاقه چندانی به حضور مورگان فریمن در این نقش نداشتند و به همین خاطر فیلمنامه را بازنویسی کردند تا رد را یک شخصیت آمریکایی- آفریقایی تلقی کنند.

ناگفته نماند که کلینت ایستوود و پل نیومن هم برای ایفای این نقش تست داده اند.

4– مکالمه واقعی با کلاغ

وقتی که اندی به عنوان دستیار بروکس در کتابخانه انتخاب می شود به آنجا می رود هنگامی که کلاغ(جیک) را در حال قار قار  کردن میبینید در این حال کلاغ بروکس از رد میپرسد

“هی جیک بروکس کجاست؟” در این موقع تیم تیم رابینز طرز قار قار کردن کلاغ را برای ضبط این سکانس یاد می گیرند تا بتوانند دیالوگ خودشان را با آن تنظیم کنند.

این سکانس باید طوری به نظر می رسید که در حال گفت و گو با یکدیگر هستند. پس از ضبط این سکانس کارگردان، عوامل فیلم را بابت این کار بسیار حرفه ای تحسین کرد.

5- رستگاری در شاوشنگ براساس رمانی از استیون کینگ ساخته شده است

از رمان های کینگ اقتباس های بسیاری ساخته اند. این فیلم ها عمدتا از یک تم ترسناک ساخته شده‌اند. این موضوع برای شما غیر قابل تصور است که یک فیلم با موضوع زندان را از رمان استیون کینگ ساخته شده باشند که بدون هیچ عنصر ترسناکی باشد ولی فیلم رستگاری در شاوشنگ این چنین است.

اسم رمانی که که این فیلم از آن مشتق شده است رستگاری شاوشنگ و ریتا هایورث است.

6- درخت شاوشنگ

در آخر فیلم اندی یادداشتی را برای رد در زیر درختی قرار داد تا رد را به مکزیک هدایت کند به همین دلیل آن درخت به  درخت شاوشنگ معروف شد و تا حدودی می توان گفت یک جاذبه گردشگری است. خیلی از طرفداران فیلم رستگاری در شاوشنگ به سراغ درخت شاوشنگ می رفتند و با آن عکس یادگاری می گرفتند.

متاسفانه درخت شاوشنگ در سال 2011 قربانی صاعقه گردید و سوخته شد. البته آثار آن تا سال 2016 باقی مانده بود که آن هم بر اثر طوفان از بین رفت. در سال 2017 درخت را قطع کردند و وسایل گوناگونی را را با آن به عنوان یادگاری ساختند.

14 حقیقت جالب و عجیب که درباره فیلم رستگاری در شاوشنگ نمی دانستید

۷- حضور فریمن کوچک

دارابونت کارگردان فیلم رستگاری در شاوشنگ از پسر مورگان فریمن برای صحنه های جوانی استفاده کرده است. اگر به صحنه های جوانی رد دقت کرده باشید پسر آلفونسو پسر مورگان را می بینید که به یکدیگر شباهت دارند.

8- این فیلم در مین تصویربرداری نشده است

درست است که داستان در مین اتفاق افتاده است اما فیلمبرداری در مین انجام نگرفته است. بخش زیادی از فیلم رستگاری در شاوشنگ در منسفیلد و ایالت اوهایو ضبط شده است. صحنه های مکزیک نیز در سنت کروکس تصویربرداری شده اند.

9– برد پیت از فیلم کنار رفت

شخصی که قرار بود نقش تامی را در فیلم ایفا کند برد پیت جوان و شناخته نشده بود اما به به طور ناگهانی Thelma and Louise 9p منتشر شد و پیت تصمیم گرفت که برای فرصت های دیگری این فیلم را ترک کند. نقش تامی را گیل بیلاز به عنوان اولین فیلم خود در فیلم رستگاری در شاوشنگ ایفا کرد.

10- در این فیلم فقط دو زن حضور دارند

شاید  اصلا متوجه این موضوع نشده باشید اما در فیلم رستگاری در شاوشنگ فقط دو زن وجود دارند که به مدت خیلی کوتاهی حضور دارند. یکی از این دو زن دستیار اندی در بانک است و یکی دیگر که از بروکس به مدیر سوپر مارکت شکایت می کند.

11- رستگاری در شاوشنگ اولین همکاری دارابونت و کینگ نبود

دارابونت و کینگ برای اولین بار در سال 1983 همدیگر را ملاقات کردند. دارابونت تصمیم داشت از یک داستان کوتاه متعلق به استیون کینگ اقتباس کند. اسم آن داستان کوتاه “زن در  اتاق” بود. کینگ حق استفاده از داستان زن در اتاق بود را یک دلار به دارابونت فروخت. استیون کینگ با ساخت این داستان های کوتاه به تازه کاران کمک می کرد.

12- استیون کینگ هرگز چک دارابونت را نقد نکرد

دارابونت یک چک پنج هزار دلاری برای حق اقتباس از رمان به استیون کینگ داد، ولی کینگ هیچ وقت آن چک را نقد نکرد و آن چک را قاب گرفت. سپس چک را با یک یادداشت برای دارابونت پس فرستاد. در حقیقت این کار استیون کینگ حمایت از کارگردانان تازه کار بود. چرا که کینگ نیاز چندانی به پول نداشت.

ناگفته نماند که استیون کینگ قبلا هم یک رمان دیگر از خودش را تنها به قیمت یک دلار به دارابونت فروخته بود تا یک فیلم با آن بسازد.

13- استیون کینگ در تبلیغات حضور نداشت

یکی از مطرح ترین نویسندگان تاریخ استیون کینگ می باشد. تعداد زیادی از رمان های کینگ به فیلم های محبوب و پرفروش تبدیل شده اند. خیلی از فیلم ها با استفاده از نام استیون کینگ ساخته شدند اما در مورد فیلم رستگاری در شاوشنگ اینگونه نبود و عوامل فیلم تمام سعی و تلاش خود را کردند تا اسم استیون کینگ را دور از تبلیغات نگه دارند.

14- تام کروز نقش اندی را قبول نکرد و به جای او تیم رابینز این نقش را عهده دار شد

در فیلم رستگاری در شاوشنگ قرار بر این بود که تام کروز نقش اصلی این فیلم یعنی اندی را بازی کند، تام کروز مراحل زیادی را هم طی کرد ولی در آخر تصمیم گرفت به خاطر کم تجربگی اش در این فیلم حضور نداشته باشد. به همین خاطر در نهایت تیم رابینز این نقش را بازی کرد.

سخن پایانی

همه فیلم ها دارای رازهایی هستند که ما از آنها اطلاعی نداریم. در این مقاله از کار مادیو تعدادی از رازهای جذاب و جالب فیلم رستگاری در شاوشنگ را با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدوارم از این مقاله نهایت لذت را برده باشید. حال شما را به مطالعه مطالب مرتبط با این موضوع یعنی سریال مظنون دعوت می‌کنیم.

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا