سفر و گردشگری

20 مورد از جاهای دیدنی گرگان که حتما باید ببینید

گرگان سرزمینی سرسبز و زیبا که در شمال شرقی ایران جای دارد و به قول شاعرها، هر چه خوبان دارند، گرگان یک ‌جا دارد. از کوه و جنگل بگیرید تا تالاب و بیایان و شوره ‌زار در این شهر زیبا دیده می‌شود. گرگان هم تاریخ دارد هم طبیعت و در ادامه این مقاله از کارمادیو به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

1. ناهارخوران

ناهارخوران در استان گرگان

یکی از معروف ‌ترین جاهای دیدنی استان گرگان و زیباترین جنگل ‌های ایران نهارخوران است. بیشتر برای مناطق گردشگری فصل بهار توصیه می‌ شود اما درباره نهارخوران اصلا چنین توصیه ای به شما نداریم. به این دلیل که ناهارخوران در تمام فصل ها و هر زمانی بی ‌اغراق بسیار زیبا و دیدنی است.

ناهارخوران دارای درختانی بلند و انبوه است. برای دیدن این مناظر زیبا باید به چهار کیلومتری جنوب شهر گرگان بروید و اصلا هم نگران مکانی برای نشستن و برپا کردن وسایل پیک ‌نیکتان نباشید چون در این منطقه زیبا آلاچیق ‌ها و امکانات گردشگری وجود دارد.

مساحت ناهارخوران حدود ۱۷۰ کیلومتر می باشد. اجازه دهید تا از تصویری رویایی درباره این جنگل برایتان بگوییم و بعد سراغ معرفی نقطه دیگری از گرگان برویم؛ جنگل‌های سرسبز انبوه را در نظر بگیرید که از میانشان رودی پرخروش و زیبا به نام زیارت می‌گذرد. برایتان جذاب نیست؟ اگر نه بگویید که به سلامتتان در زمینه تشخیص دیدنی ‌های بکر و جذاب شک خواهیم کرد.

2. آبشار زیارت

آبشار زیارت

گرگان شهر سرسبزی است که جنگل‌ های بسیار زیبایی دارد. پس بدیهی است که رودخانه ‌ها و چشمه‌ های طبیعی فراوانی در آن جای دارد. یکی از مکان های بسیار دیدنی گرگان آبشار زیارت است.

رفتن به آبشار زیارت در دل جنگل‌ های ناهارخوران می ‌تواند یکی از بهترین برنامه ‌های سفرتان به گرگان باشد. آبشار زیارت از انشعابات رودخانه خاصه ‌رود است و بسیاری از آبشار دوستان یا بهتر است بگوییم طبیعت دوستان در تابستان‌ ها و بهار از آن دیدن می کنند

3. النگدره

النگدره

النگدره یکی از دیدنی ترین نقاط گرگان است. این مکان زیبا و دیدنی در نزدیکی ناهارخوران است. فضای الگندره فضای جنگل و چشمه است و بعید است که از انتخاب چنین جای به این زیبایی که در تابستان هم دمایش خوشایند است، خوشتان نیاید.

النگدره هوای بسیار مطبوعی دارد. اگر تابستان به آنجا سر بزنید، حدود 10 درجه کاهش دما را به راحتی احساس خواهید کرد. در کنار پارک جنگلی زیبای الگندره رودخانه  قلاشی قرار دارد که سه چشمه در کنارش جای خوش کرده ‌اند.

4. دریاچه توشن

دریاچه توشن در نزدیکی النگدره قرار دارد که اگر نگوییم بی ‌نظیر است قطعا لقب کم ‌نظیر برایش بسیار مناسب خواهد بود. یکی از جاهای دیدنی گرگان دریاچه توشن است که با احاطه شدن با جنگلی سرسبز، تصویری بسیار رویایی شبیه کارت ‌پستال می‌سازد.

5. روستای زیارت: هم سیاحتی، هم زیارتی

یکی از روستاهای بسیار دیدنی اطراف گرگان بعد از محله ناهار خوران قرار دارد؛ روستایی به نام زیارت که شهرتش را مدیون امامزاده و چشمه آب گرمش می توان دانست. در این روستا جاذبه گردشگری دیگری هم وجود دارد و آن آبشار زیارت است؛ برای رسیدن به این آبشار باید چند کیلومتری را میان جاده‌ های خاکی طی کنید وقت رسیدن به این آبشار و تماشای زیباییش، خستگی راه حتما از تنتان بیرون می ‌رود.

6. کوه تاوَرنَراب

در قسمت شمالی روستای زیارت، رشته‌ کوهی قرار دارد که با جنگلی سبز پوشیده شده است.

اگر قصد سفر از داخل شهر به سمت تاورنراب را دارید، باید حدوداً ۱۰ کیلومتر را پشت سر بگذارید تا به مقصد برسید. جاده گرگان به سمت شاهرود هم از این کوه گذر می کند.

7. منطقه سردانسر

منطقه سردانسر در استان گرگان

برای رفتن به یکی دیگر از مکان های دیدنی گرگان باید از روستای زیارت به سمت نخود چشمه بروید تا با این منطقه دیدنی یعنی سردانسر روبه‌ رو شوید.

سردانسر، دشتی است بسیار وسیع و سر سبز که بیشتر به خواب ورویا شبیه هست تا واقعیت. اگر بدانید که سردانسر، دشتی است فراخ با اسب‌ هایی زیبا و سرکش و رها که در این طبیعت ناب جولان می‌دهند، حتما قبول خواهید کرد که همچنین تمجید و تعریفی بی ‌جا نبوده است. پس فراموش نکنید که سردانسر هم از یکی از جاهای دیدنی گرگان است که هرگز نباید از فهرست دیدنی ‌های این شهر زیبا از قلم بیفتد.

8. بازار نعل ‌بندان

بازار نعل ‌بندان از مکان های دیدنی داخل شهر گرگان است. بازار نعل بندان دقیقا ویژگی‌ های بازاری اصیل و شمالی را دارد. سبزیجات و میوه‌ های خوش ‌رنگ و تازه، ماهی ‌های متنوع که عطر و حس خاصی به این بازار می ‌دهند و فروش پارچه و ظرف ‌های مسی در نعل ‌بندان باعث حس و حال خوشایندی در این محیط محلی شده است.

در سفر به شهر گرگان حتما به این بازار هم سری بزنید و ضمن خرید کردن محصولات تازه آن، از قدم زدن دراین بازار لذت ببرید.

9. مسجد جامع گرگان

در دل بازار نعل بندان مسجدی قدیمی وجود دارد که بهتر است به آن هم حتما سر بزنید. این مسجد، مسجدی معمولی نیست. این مسجد طی سالیان دراز یعنی از دوران سلجوقیان تا حالا به حیات خود ادامه داده است.

این مسجد زیبا آجری است و در ساختش کاشی‌ های هفت ‌رنگی به کار رفته‌ است. مسجد جامع و نوشته ‌های خطوط کوفی روی مناره‌ هایش، حالت عرفانی خاصی به آن داده است. درب این مسجد چوبی و به زیبایی معرق‌ کاری شده است و  رنگ ‌ها و طرح ‌هایی هنرمندانه هم در معماری آن به چشم میخورد. بازدید از این مسجد برای دوستداران تاریخ و هنر و البته مذهب حتما جالب ‌توجه خواهد بود.

10. جنگل توسکستان – جاهای دیدنی گرگان

در40 کیلومتری جنوب شرقی گرگان جنگل توسکستان قرار دارد. هوای این جنگل خنک است. یعنی منظورمان این است که حتی در تابستان ‌هم اسیر رطوبت شرجی محیط نمی‌شوید. حتما متوجه ‌شده اید که در چنین شرایطی، زمستان ‌های سردی در جنگل توسکستان به وجود می ‌آید. پس باید در فصل تابستان و بهار برای دیدن آن برنامه‌ ریزی کنید.

11. خانه تقوی ها

در بسیاری از شهرهای ایرانی، خانه‌هایی بازمانده از دوران‌های قدیم وجود دارد. این خانه‌ها ارزش بسیار زیادی دارند و این بافت های قدیم باید در شهرهای مختلف ایرانی حفظ شوند. خانه های قدیمی هم از نظر فرهنگی و هم از نظر تاریخی، می ‌توانند راه ‌گشای مطالعات زیادی برای ما باشند.

یکی از این خانه ‌های قدیمی ارزشمند در گرگان خانه تقوی ها است که بسیار دیدنی است. قدمت این خانه به دوران قاجار می ‌رسد. فردی به نام میرزا محمد تقی تقوی صاحب این خانه زیبا بوده است.

خانه تقوی ها حدود دوهزار مترمربع است و ۱۰ حیاط اصلی و فرعی دارد. این خانه جذاب و زیبا دارای حوض ‌های بسیاری است و آن را به صورت عمارت کلاه‌ فرنگی ساخته‌ اند. منظور ما از عمارت کلاه فرنگی بناها و ساختمان‌ هایی است که در وسط محوطه زمین باغ یا حیاط می‌ سازند و معمولا حالت بنایی تزئینی دارد.

خانه تقوی ‌ها بسیار زیباست و اگر به گرگان سفر کردید فراموش نکنید به عنوان یکی از دیدنیهای گرگان حتما به آن سر بزنید.

12. کاخ موزه گرگان

کاخ موزه گرگان

از خوش آب و هواترین نقاط ایران استان گرگان است. پس به همین دلیل است که شاهان و درباریان در دوره‌ های مختلف همیشه به آن توجه ویژه ای داشته اند و کاخ‌ هایی برای خود در آن ساخته ‌اند. یکی از کاخ‌ های دوران پهلوی در گرگان، کاخی است که در حال حاضر با عنوان کاخ ‌موزه شناخته شده است. یکی از جاهای دیدنی گرگان کاخ موزه است که در آن اشیایی از دوران قبل از میلاد مسیح تا اوایل اسلام به نمایش گذاشته می شود. در سفرتان به گرگان حتما از این کاخ موزه دیدن کنید.

13. دیوار دفاعی گرگان

بعد از دیوار چین، دیوار دفاعی گرگان، بلندترین دیوار دفاعی دنیاست. البته این روزها بخش‌ های زیادی از این دیوار تخریب شده است ولی با این وجود هم می ‌توان به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرگان روی آن حساب کرد.

دیوار دفاعی گرگان به ثبت ملی رسیده و با نام ‌های مختلفی مانند سد اسکندر،‌ سد پیروز، سد انوشیروان، مار سرخ ساسانی و… هم شناخته می‌شود. این دیوار متعلق به دوره ساسانیان است. که از قدمتش حدود ۲۰۰۰ سال می‌گذرد.

این دیوار دفاعی از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان شروع می‌شود و تا کوه‌ هایی به نام گلیداغ در شمال شرقی استان گلستان ادامه پیدا می‌کند.

14. جنگل قرق

سفر به شمال بدون دیدن جنگل اصلا بی معنی است.  حتما در طول سفرهایتان به شمال از جنگل‌های مختلفی دیدن کرده‌ اید. اما بیشتر جنگل ‌ها به گونه‌ای نیستند که شما شاهد حیوانات مختلفی در آن باشید که جلوی شما در محیط تردد باشند.  جنگل قرق از این لحاظ با جنگل‌ های دیگر کاملا فرق دارد.

در این جنگل شما می ‌توانید شاهد رفت ‌و آمد گوزن‌ های زیبا و حیوانات دیگر باشید. برای رفتن به این جنگل و ملاقات با گوزن‌های قرمز که گونه ‌ای خاص از این حیوان هستند شما باید به ۲۵ کیلومتری جاده گرگان -مشهد بروید و از نزدیک قرق زیبا را ببینید.

15. تورنگ ‌تپه از دیدنی های گرگان

اگر به ۲۰ کیلومتری شمال شرق گرگان بروید، تپه ‌ای را می ‌بینید به نام تورنگ. آثار و اشیای قدیمی بسیاری از دوران پیش از میلاد مسیح در تورنگ تپه کشف شده است. اشیای کشف شده  نشان می‌ دهد عمر تپه به هزاره سوم قبل از میلاد می‌رسد. پس اگر به دنبال مکان های دیدنی گرگان هستید، هرگز سفر به تورنگ ‌تپه را از یاد نبرید. این تپه هم منظره طبیعی آن جذاب و زیباست و هم ارزش تاریخی و فرهنگی ‌اش. اشیایی که در حفر آن کشف شده شامل ظروف و سلاح ‌هایی از جنس ‌هایی مانند طلا، نقره و برنز است. اگر قصد دیدن تورنگ تپه را دارید به شما پیشنهاد می کنیم که در حوالی بهار به آن سر بزنید.

16. منطقه حفاظتی جهان ‌نما

منطقه بسیار زیبای حفاظت‌ شده جهان ‌نما سمت کوه‌ های جنوب گرگان قرار دارد. این جنگل ها از نوع جنگل ‌های هیرکانی هستند که به ثبت جهانی یونسکو رسیده‌ اند.

این منطقه از نظر محیط‌ زیستی ارزش بسیار زیادی دارد بدلیل اینکه گونه‌ های متنوع و کم‌ یابی از گیاهان و حیوانات در آن زندگی می‌کنند. این جنگل ها به شدت بکر و دست ‌نخورده هستند. شرایط منحصر بفرد این منطقه باعث شده تا محلی مناسب برای زندگی ببرها هم فراهم شود. ببر مازندران که منقرض شده اما هنوز امیدهایی وجود دارد که شاید در منطقه جهان ‌نما، در دل جنگل‌ های بکرش، ببر سکونت داشته باشد. وسعت منطقه جهان نما حدود ۴۰ هزار هکتار است و غاری به همین‌ اسم یعنی جهان ‌نما هم در آن وجود دارد.

17. آبشار لُوِه

آبشار لُوِه

یکی از مشکلات افراد مختلف برای بازدید آبشارهایی که در دل جنگل‌ها قرار دارند، مسیر دسترسی به آنهاست. که باید از مسیرهای خاکی جنگلی دشواری عبور کنند تا به حضور آبشارهای جنگلی شرفیاب شوند.

چنین چیزی برای همه افراد خوشایند نیست. یکی  آبشارهایی است که به راحتی می‌توان در مسیری ساده و صاف به آن رسید آبشار لوه است. این آبشار از صخره‌ هایی فرو می‌ریزد که طبقه ‌طبقه روی هم قرار گرفته ‌اند در کنار درختان بلند جنگلی، صحنه‌ای زیبا و به ‌یاد ماندنی به وجود می‌آورد.

18. مدرسه عمادیه در استان گرگان

قدمت مدرسه عمادیه به اواخر دوره تیموریان و اوایل دوره صفویه باز می ‌گردد که درای حیاط مرکزی و چهار ایوان است و معماری آن کاملا متقارن است. جالب است بدانید که این مدرسه در ابتدا به عنوان یک مرکز فرهنگی فعال بوده و با گذر زمان و حفظ کاربری خود به مدرسه تبدیل می ‌شود و امروزه نیز حوزه علمیه است.

در مدرسه یک حوض  فیروزه‌ ای در وسط حیاطش وجود دارد و دور تا دور آن را اتاق‌ های قدیمی پر کرده است. مدرسه عمادیه در تمامی ساعات قابل بازدید عموم نیست و برای تماشای آن باید حتما از قبل مطمئن شوید که کلاس درس طلاب در آنجا برگزار نشود.

19. دریاچه توشن گرگان یا سد خاکی توشن

دریاچه توشن گرگان یا سد خاکی توشن

یکی از جاهای دیدنی گرگان در زمستان دریاچه زیبای توشن گرگان است، که به دلیل رطوبت آن پیشنهاد نمی‌کنیم که در تابستان به آن سفر کنید. بهتر است برای تجربه‌ هوایی خنک و بدون رطوبت، در زمستان به آن سفر کنید. البته این سد را به دلیل درختان بزرگ و پوشش گیاهی متنوعش، از جاهای دیدنی گرگان در پاییز نیز می‌توان دانست. بدلیل اینکه برگ های رنگارنگ پاییزی در جای ‌جای دریاچه ریخته می‌شوند مناظر نفس‌گیری را به وجود می آورند. مسافران در این منطقه‌ی بسیار زیبا می ‌توانید چادر بزنند، عکاسی کنند یا حتی کمپینگ در طبیعت را تجربه کنند.

20. برکه باغ گلبن

نام روستایی در فاصله هفت کیلومتری شهر گرگان باغ گلبن است و همانند بسیاری دیگر از روستاهای دور و اطراف، از طبیعت بکر و جذابی بهره می‌برد. البته این برکه همیشه آب ندارد، بنابراین بهتر است قبل از سفر به این مکان بسیار زیبا در مورد آن اطلاعات کسب کنید.

کلام آخر درمورد جاهای دیدنی گرگان

جاهای دیدنی استان گرگان بسیار است. همان‌طور که می‌ بینید با شهر بسیار سبزی روبه‌رو هستید که از جنگل، دریا و رود کم  نمی‌آورد. تاریخ  و فرهنگ هم که در نقاط مختلفش خودنمایی می‌ کند. پس اگر سودای بستن چمدان‌ ها و راهی‌ شدن به سمت شمال در سرتان وجود دارد، این‌بار مقصد را گرگان زیبا تعیین کنید. شما عزیزان همچنین می توانید با مطالعه ۱۱ توصیه مهم برای طبیعت گردی و کمپینگ که باید بدانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

 

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا