خواندنی

5 ویژگی درباره اسب که نمی دانستید / نژاد اسب و خصوصیات اسب

اسب از جمله حیوانات گیاهخوار و چهار پا می باشد که در اصطبل ها و مزرعه ها زندگی می کند. اسب نژاد های مختلفی دارد و دارای ۳۰۰ نژاد می باشد. این حیوان نجیب در اندازه و رنگ های مختلفی وجود دارند و مهارت های مختلفی نیز دارند، امروزه از اسب ‎برای درمان معلولان نیز استفاده می شود و همچنین از آن ها نیز به عنوان اسب پلیس استفاده می گردد. در این مقاله از کارمادیو هر چه بیشتر به توضیح در مورد اسب ها و ویژگی های آن ها خواهیم پرداخت.

نژاد اسب ها

بیشتر از ۳۰۰ نژاد مختلف اسب در جهان موجود می باشد و اسب های سنگین به سبب کارهای سخت و سنگین پرورش یافتند. بقیه نژاد ها هم برای سوارکاری و کار های کشاورزی، برای ورزش و بعضی ها نیز فقط برای زیبایی به عنوان حیوان خانگی پرورش داده می شوند. از نژاد هایی که در ایران محبوبیت دارند می ‌توان اسب کرد، اسب خزری، اسب اصیل ایرانی و اسب دره شور ترکمن که از اصیل ترین نژاد می باشد و … را می ‌توان نام برد.

رنگ های اسب ها

رنگ های اسب ها

اسب ها دارای رنگ های متفاوتی هستند که عبارت اند:

  • رنگ خیلج که رنگی قهوه ای متمایل به قهوه‌ای روشن تا قهوه ای تیره می باشد.
  • رنگ شاه بلوط که رنگی متمایل به رنگ قرمز بدون رنگ سیاه می باشد.
  • رنگ سیاه که این رنگ سیاه کاملا تیره و سیاه می باشد و رنگی بسیار جذاب برای اسب می باشد.
  • رنگ ترشک رنگی به نوع شاه بلوط متمایل به قرمز می باشد.

خصوصیات اسب

اسب ها ۲۰۵ استخوان دارند و هم به شکل ایستاده و هم به صورت دراز کش توانایی خوابیدن دارند چون به شکل ایستاده ماندن در پاها این امکان را به اسب ها می دهند تا عضلات خود را به استراحت بدون شل شدن و همچنین افتادن در آورند و به استراحت بپردازند. اسب ها این توانایی را دارند در روز چهار تا پانزده ساعت به شکل ایستاده استراحت کنند و بین چند دقیقه و تا چند ساعت می توانند دراز بکشند.

اسب ها در بین پستانداران یکی از بزرگترین چشم ها را دارند و قطر چشمان این حیوان در حدود ۵۱ میلیمتر است و به دلیل قرار گرفتن چشم ها در دو طرف سر آن ها توانایی دیدن ۳۶۰ درجه را دارند. اسب با این شکل قرار گیری چشم ها در دو طرف صورت دید محیطی خیلی خوبی دارند.

از دیگر ویژگی اسب ها این حیوانات قدرتمند سرعت خوب دویدن آن ها می باشد سرعت اسب ها به ۵۰ کیلومتر در ساعت نیز می رسد و همچنین در مسابقات نیز تا ۹۰ کلیومتر در ساعت نیز می ‌توانند بدوند.

اسب ها به شکل های متفاوتی می توانند حرکت کنند که به این حرکت اسب ها یورتمه می گویند. این حیوان در حالت طبیعی، قدم بر می ‌دارند و همچنین پس از به دنیا آمدن بسیار زود توانایی دویدن کسب می کند. کره های آن می توانند تا دو ساعت بعد از متولد شدن بایستند.

خوراک و طول عمر متوسط اسب ها

تعداد بسیاری از کسانی که در زمینه پرورش اسب فعالیت دارند اعتقاد دارند که کره هایی که سریع بر پاهای خودش می ایستد توانایی این را دارد که پس از حدود ۲۴ ساعت یورتمه بدوند، اسب ها فقط از راه بینی تنفس می کنند.

تعداد اسب های روی کره زمین در حدود ۶۰ میلیون تخمین زده می شود، آمار سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل نشان دهنده این است که در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ جمعیت اسب ها در حدود یک میلیون کم شده است.

خوراک و طول عمر متوسط اسب ها

خوراک اکثر اسب ها یونجه و علف می باشد و به نخود و لوبیا هم علاقه دارند و از این خوراکی ها نیز تغذیه می کنند و میوه هایی مانند سیب، هویج را نیز دوست دارند و توانایی خوردن این‌میوه ها را نیز دارند.

اسب باید در کل شبانه روز به آب برای آشامیدن دسترسی داشته باشد و هر اسب به شکل متوسط ۴۰ لیتر آب در روز مصرف می کند.

اسب ها باید در مقابل باد و باران و طوفان در شرایط مناسبی باشند و سر پناه خوبی داشته باشند و لازم است به طور مرتب کسانی که از اسب نگه داری می کنند تحرک و تمرین روزانه را برای اسب فراهم کنند.

همچنین برای سلامت مو و پوست این حیوانات نیاز است بطور مرتب بر روی موهای آن ها برس کشیده شود و این کار برای سلامت پوست و رشد موهای اسب که زیبایی اسب محسوب می شود ضروری می باشد.

افرادی که کارشان پرورش است است باید این نکته را رعایت کنند که اصطبل اسب باید از نور کافی بر خورد دار باشد و محل نگه داری آن باید طوری باشد تا به بدنش آسیب وارد نشود و جای کافی برای دراز کشیدن و ایستادن آن و کمی حرکت را داشته باشد.

باید اصطبل ها طوری طراحی شوند تا اسب ها هم دیگر را ببیند و در کل مدت تنها نباشند. طول عمر متوسط اسب های اهلی نیز بستگی به شرایط محیطی، روش نگهداری و نژاد آن ها دارد اما به طور معمول یک اسب بین ۲۵ تا ۳۰ سال می تواند عمر کند ولی گونه های خاصی نیز وجود دارد تا ۴۰ سال و نیز بیشتر می توانند زنده بمانند.

تولید مثل اسب ها

تولید مثل اسب ها

دوره باروری اسب به ۳۴۰ روز یا به صورت متوسط ۳۲۰ تا ۳۷۰ روز می رسد و حاصل آن معمولا یک کره اسب می باشد، لازم به ذکر است که اسب ها خیلی کم دو قلو به دنیا می آوردند.

سخن پایانی

اسب جز حیوانات پستاندار می باشد و حیوانی است که توسط انسان ها تربيت شده است و در روند زندگی انسان ها تاثیر بسزایی داشته و پیش از صنعتی شدن زندگی انسان در حمل و نقل و کشاورزی به انسان کمک بسیاری کرده است. امروزه نیز اسب ها این حیوانات نجیب هنوز جز حیوانات پر طرفدار می باشند.

4.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا