خواندنی

9 ترفند برای تازه نگه داشتن سبزی خوردن که نمیدانستید

خوردن سبزی در کنار غذاهای لذیذ و خوشمزه یکی از عادت های رژیم غذایی ایرانیان است. سبزی در کنار غذا علاوه بر حفظ سلامتی بدن، سفره را رنگین و طعم غذا را دلچسب تر می کند‌. ولی یکی از مشکلاتی که اکثر شما همواره با آن مواجه می شوید این است که پس از پاک کردن و شستشوی سبزی ها، ظرف مدت زمان کوتاهی و به سرعت پلاسیده می شوند و قابل استفاده نخواهندبود.

ولی آشنایی با روش های تازه نگه داشتن سبزی خوردن به شما کمک می کند تا بتوانید سبزی ها را برای مدت زمان بیشتری تازه نگه دارید. در ادامه این مطلب از کارمادیو تصمیم داریم تا شما را با روش های تازه نگه داشتن سبزی خوردن آشنا کنیم بنابراین تا اتمام مقاله همراه ما باشید.

روش تازه نگه داشتن سبزی خوردن

سبزی خوردن شامل جعفری، ریحان، نعناع، تربچه، پیازچه، شاهی، تره و ترخون است که هر کدام طعم و خواص ویژه خود را دارد. در این قسمت روش های تازه نگه داشتن سبزی خوردن را برای شما بیان خواهیم کرد تا بتوانید برای مدت طولانی تری سبزی تازه استفاده کنید.

۱- پاک کردن و شستشوی مناسب سبزی

پس از تهیه سبزی خوردن هرچه سریع تر آن ها را پاک کنید چرا که وجود برگ های پلاسیده و زرد و همچنین وجود گل و لای در بین سبزی ها سبب می شود که زودتر خراب شوند. بعد از پاک کردن سبزی ها، آن ها را به مدت ربع ساعت درون یک ظرف پر از آب قرار دهید و مقداری سرکه یا نمک جهت ضدعفونی کردن به آن ها اضافه کنید. پس از گذشت این زمان سبزی ها را آبکش کنید و درون یک صافی قرار دهید تا آب سبزی ها به صورت کامل گرفته شود.

۲- گرفتن آب سبزی ها

یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب کندیدگی و پلاسیده شدن زود هنگام سبزی ها در یخچال می شود، وجود آب در سبزی است. بنابراین ضروری است که پس از آبکش کردن سبزی ها را روی یک پارچه تمیز نخی پهن کنید تا آب سبزی ها به صورت کامل جذب پارچه شود. هنگامی که سبزی ها روی پارچه هستند، بهتر است آن ها را زیر و رو کنید تا این روند هرچه سریعتر انجام شود.

۳- عدم شستشوی سبزی خوردن

یکی دیگر از روش های تازه نگه داشتن سبزی خوردن، این است که پس از پاک کردن آنها را بدون شستشو به یک کیسه پلاستیکی منتقل کنید و درون یخچال قرار دهید. با این کار از پلاسیدگی زود هنگام سبزی ها جلوگیری به عمل می آید. بنابراین می توانید هر زمانی که خواستید به اندازه نیاز خود، مقداری از سبزی ها را شستشو دهید و برای سرو آماده کنید.

۴- تازه نگه داشتن سبزی خوردن با جاذب اتیلن

یکی از مطمئن ترین روش ها برای تازه نگه داشتن سبزی خوردن جاذب اتیلن است که به صورت بسته های پودری کوچک در بازار وجود دارند. این بسته ها گاز اتیلن را به خود جذب می کنند. پودرهای اتیلن فاقد بو و رنگ هستند که برای نگه داشتن سبزی خوردن برای مدتی طولانی می توان استفاده کرد. جاذب اتیلن در واقع با گرفتن رطوبت اضافه سبزی مانع پلاسیدگی و کپک زدن آن ها می شود.

۵- قرار دادن سبزی خوردن درون کیسه پارچه

برای تازه نگه داشتن سبزی خوردن، شما می‌توانید سبزی ها را به یک کیسه پارچه ای تمیز منتقل کنید و آن ها را درون یک نایلون یا کیسه فریزر بگذارید.کیسه پارچه ای آب اضافی سبزی ها را به خود جذب می کند و نایلون یا کیسه فریزر از مانع هوای اضافه در سبزی ها می شود. با کمک این روش تا ۴ روز می توانید سبزی تازه در یخچال داشته باشید.

۶- قرار دادن ساقه سبزی خوردن درون آب

یکی دیگر از روش هایی که بسیار ساده هم هست، این است که پس از بین بردن گل و لای و جداسازی برگ های پلاسیده و زرد، ساقه سبزی ها را درون آب قرار دهید و سپس با استفاده از یک پلاستیک برگ سبزی ها را بپوشانید و دور پلاستیک را با کمک یک کش یا نخ ببندید.

سبزی خوردن

۷- قرار دادن سبزی خوردن درون کیسه پلاستیکی حاوی هوا

در این روش بعد از پاک کردن و شستشوی سبزی خوردن، آن ها را درون یک کیسه فریزر یا کیسه پلاستیکی قرار دهید و به گونه ای گره بزنید که مقداری هوا درون کیسه باقی بماند، این روش سبب تازه ماندن سبزی ها برای مدت بیشتری درون یخچال می شود.

۸- استفاده از دستمال کاغذی برای تازه نگه داشتن سبزی خوردن

برای استفاده از این روش یک ظرف پلاستیکی مناسب انتخاب کنید و داخل آن را با دستمال کاغذی به طور کامل بپوشانید و سپس سبزی خوردن را داخل آن بگذارید و روی سبزی ها را با دستمال کاغذی بپوشانید و در ادامه کار درب ظرف را ببندید و درون یخچال بگذارید، با این روش می توانید به مدت یک هفته سبزی خوردن درون یخچال داشته باشید.

۹- نگه داری سبزی خوردن در ظرف مناسب برای تازه نگه داشتن

اکثر افراد  پس از پاک کردن و شستشوی سبزی، آن ها را به صافی منتقل می کنند و رها می کنند در حالی که این روش اشتباه است و برای تازه نگه داشتن سبزی خوردن، طرف های آلومینیومی یا رویی بهترین گزینه هستند. با استفاده از این روش کافی است سبزی ها را درون یک ظرف آلومینیومی یا رویی قرار دهید و روی آن ها را با یک پارچه نخی کاملا تمیز بپوشانید.

جمع بندی

یکی از مهم‌ترین گروه های غذایی، سبزی ها هستند که مصرف روزانه آنها به علت دارا بودن املاح و ویتامین برای همه سنین توصیه می شود. پاک کردن و شستشوی سبزی ها و همچنین آبکش کردن و خشک کردن آن ها پیش از نگهداری در یخچال مهم‌ ترین نکته ای است که برای افزایش نگهداری سبزی خوردن باید به دقت رعایت شود. ما در این مقاله از کارمادیو شما را با چند روش ساده برای تازه نگه داشتن سبزی خوردن آشنا کردیم، استفاده از این چند ترفند به شما عزیزان کمک می کند تا برای مدت زمان بیشتری سبزی خوردن تازه درون یخچال داشته باشید.

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا