خواندنی

0 تا 100 انواع چربیگیر رستوران | گارانتی + قیمت

چربیگیر رستوران چیست؟ چربی گیر رستوران یکی از انواع چربی گیر و از جمله تجهیزات تصفیه فاضلاب است. با استفاده از آن می توان، چربی های رستوران و آشپزخانه را به دام انداخت و از جریان آب و فاضلاب حذف نمود. جنس بدنه چربی گیر های آشپزخانه می تواند پلی اتیلنی، فلزی و فایبرگلاس باشد. به علت خواص عالی پلی اتیلن و فایبرگلاس، این دو نوع چربی گیر رستوران بسیار پرکاربردتر از نوع فلزی آن هست. شرکت آب سازه به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات پلی اتیلن و مخازن فایبرگلاس، سازنده انواع چربی گیر پلی اتیلن و فایبر گلاس می باشد. در ادامه به کاربردها، مزایا انواع چربی گیر رستوران پرداخته ایم. همراه ما باشید تا با این محصول بیشتر آشنا شوید.

به صورت مختصر:

چربیگیر رستوران، دستگاهی است که وظیفه جداسازی چربی و روغن از فاضلاب آشپزخانه را بر عهده دارد. این دستگاه با به دام انداختن چربی‌ها، از ورود آنها به سیستم فاضلاب شهری جلوگیری می‌کند و مزایای متعددی برای رستوران شما به ارمغان می‌آورد.

اهمیت استفاده از چربی گیر رستوران

چربی و روغن و گریس یکی از مهمترین آلاینده ها در انواع پساب ها هستند. وظیفه اصلی چربی گیر رستوران جمع کردن چربی و روغن از پساب های رستوران می باشد. وجود چربي در فاضلاب سبب گرفتگي لوله هاي فاضلاب و نيز پر شدن چاه بعلت گرفتگي ديواره چاه مي شود. بنابراين حذف آن به مراتب هزينه هاي کمتري نسبت به باز کردن لوله ها و يا کندن چاه مجدد دارد.

چربی گیر رستوران می تواند با اختلاف چگالی بین روغن و آب، روغن و ذرات مشابه را از آب حذف کند. جداکننده روغن یا چربی گیر، آب را فیلتر کرده و روغن های موجود در آن را در یک مخزن کوچک جمع می کند تا به راحتی نگهداری شود. مخزن انباشت چربی میبایست به صورت مرتب بررسی شود، و چربی ها تخلیه گردد.

مزایای استفاده از چربیگیر رستوران:

 • سلامتی:

جلوگیری از ورود چربی و روغن به فاضلاب، از گرفتگی لوله‌ها و بوی نامطبوع فاضلاب جلوگیری می‌کند و محیطی سالم‌تر برای کارکنان و مشتریان شما فراهم می‌کند.

 • بهداشت:

چربی‌ها می‌توانند به رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها در فاضلاب منجر شوند. چربیگیر با جداسازی چربی‌ها، از این اتفاق جلوگیری می‌کند و به حفظ بهداشت محیط رستوران شما کمک می‌کند.

 • محیط زیست:

ورود چربی و روغن به فاضلاب شهری، می‌تواند به آلودگی آب‌ها و آسیب به محیط زیست منجر شود. چربیگیر با جلوگیری از ورود چربی‌ها به فاضلاب، به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

 • اقتصادی:

گرفتگی لوله‌ها، بوی نامطبوع فاضلاب و جریمه‌های مربوط به آلودگی محیط زیست، می‌توانند هزینه‌های هنگفتی برای رستوران شما به همراه داشته باشند. چربیگیر با جلوگیری از این مشکلات، به شما در صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند.

کاربرد چربی گیر رستوران

فاضلاب هایی مانند فاضلاب های خروجی آشپزخانه های صنعتی، رستوران ها، قالیشویی، کارواش، و تعمیرگاه های مرکزی و … دارای چنین آلاینده هایی هستند. چربی گیر در ابتدای لوله‌های خروجی از مراکز تولید فاضلاب چرب نصب می شود. دستگاه چربی گیر با خنک نمودن و کاهش سرعت چربی باعث به تله افتادن چربی ها شده و فرآیند تصفیه فاضلاب صورت می گیرد.

 • چربی گیر آشپزخانه صنعتی

 • چربیگیر فست فود

 • تالارها

 • شیرینی پزی ها

 • فودکورت ها

 • غذاهای آماده

 • گریس ترپ قصابی ها

چربیگیر رستوران پلی اتیلنی

انواع چربیگیر رستوران:

چربیگیرهای رستوران انواع مختلفی دارند. مانند چربیگیر زیر سینکی، چربیگیر صندوقی، چربیگیر دفنی و چربیگیر صنعتی تولید می‌شوند. انتخاب نوع چربیگیر مناسب، به ظرفیت رستوران و میزان فاضلاب تولیدی آن بستگی دارد.

نکاتی در انتخاب چربیگیر رستوران:

 • ظرفیت:

ظرفیت چربیگیر باید متناسب با میزان فاضلاب تولیدی رستوران باشد.

 • جنس:

چربیگیرها از جنس‌های مختلفی مانند استیل، فایبرگلاس و پلی اتیلن ساخته می‌شوند. هر کدام از این جنس‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

مزایای چربی گیر آشپزخانه

 • وزن کم به همراه قابلیت جابه جایی آسان حتی بعد از نصب و استفاده طولانی مدت

 • آب‌بندی کامل و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از چربی‌گیر

 • نصب سریع و آسان و عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت چربی‌گیر

 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب

 • حذف چربی مطابق با استانداردهای محیط زیست

 • امکان ذخیره لجن و چربی در محل

 • بازدهی بالا در حذف چربی و روغن

 • امکان حذف مواد معلق و ذرات قابل ته‌نشینی فاضلاب

 • جداره بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف چربی‌گیر

 • امکان دفن در زیرزمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به چربیگیر و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید

 • سهولت بهره‌برداری و تخلیه چربی و لجن از چربی‌گیر به سبب دارا بودن دریچه‌های بازدید و تخلیه چربی و لجن.

علاوه بر مزایایی که در بالا ذکر شد، استفاده از چربیگیر رستوران فواید دیگری نیز دارد:

 • افزایش عمر لوله‌ها: چربی و روغن می‌توانند به مرور زمان به لوله‌ها آسیب برسانند و باعث نشتی و گرفتگی لوله‌ها شوند. چربیگیر با جداسازی چربی‌ها، از این اتفاق جلوگیری می‌کند و عمر لوله‌ها را افزایش می‌دهد.

 • کاهش بوی نامطبوع: بوی نامطبوع فاضلاب یکی از مشکلات رایج در رستوران‌ها است. چربیگیر با جداسازی چربی‌ها، از ایجاد بوی نامطبوع فاضلاب جلوگیری می‌کند.

 • جلوگیری از جریمه‌های زیست محیطی: ورود چربی و روغن به فاضلاب شهری می‌تواند به آلودگی آب‌ها و آسیب به محیط زیست منجر شود. عدم استفاده از چربیگیر رستوران می‌تواند منجر به جریمه‌های سنگین از سوی سازمان‌های محیط زیستی شود.

چربی گیر رستوران فایبرگلاس و GRP

رایج ترین و موثرترین چربی گیرهای مورد استفاده چربی گیرهای فایبرگلاس و کامپوزیت (GRP) هستند. در آشپزخانه ها، رستوران ها، هتل ها و کترینگ ها قبل از ورود پساب به چاه جذبی یا اگوی شهری و یا تصفیه خانه های فاضلاب، از چربی گیر فایبرگلاس و کامپوزیت جهت جدا کردن چربی و روغن از فاضلاب استفاده می گردد. امروزه یکی از دغدغه ها و مشکلات رایج اشپزخانه ها و رستوران ها، هتل ها، صنایع تهیه و تولید غذا، تجمع روغن و چربی ها در اطراف چاه می باشد که به سرعت باعث مسدود شدن مسیر خروجی پساب و گرفتگی و پس زدن فاضلاب می شود.

امروزه چربی گیر فایبرگلاس و کامپوزیت کلیه مشکلات ناشی از روغن و چربی را تا حد قابل قبولی مرتفع کرده است و می تواند تمامی چربی ها و روغن ها را قبل از ورود به چاه و فاضلاب جدا کرده و همچنین بهره گیری از چربی گیر فایبرگلاس و یا کامپوزیت هزینه بسیار پایینی را نیز به همراه دارد و بسیار ساده و کارامد می باشد.اغلب چربی ها به علت وزن سبک نسبت به پساب فاضلاب بر روی سطح قرار می گیرند و همین امر سبب جداسازی و حذف راحت ان ها می گردد. چربی گیر فایبرگلاس و کاپوزیت بیش از 98 درصد روغن را از چاه فاضلاب حذف خواهد کرد.

مکانیسم عملکرد چربیگیر فایبرگلاس:

این چربی گیر شامل یک مخزن، به ظرفیت تولید فاضلاب روزانه رستوران می باشد. مکانیسم عملکرد دستگاه بر اساس زمان ماند 24 ساعته طراحی شده است. این مخزن به صورت دفنی بوده و برای دسترسی و تمیزکاری، دارای دو دریچه بازدید می باشد. این مخزن توسط صفحات جداگر داخلی به دو مخزن تقسیم داخلی تقسیم می شود. با ورود فاضلاب از قسمت بالای مخزن اول، مخزن پر شده و با افزایش فاضلاب ورودی، توسط فضای خالی میان جداگر، فاضلاب به قیمت دوم مخزن وارد می شود. آشغال ها و مواد سنگین فاضلاب آشپزخانه، وارد سبد آشغالگیر شده و به علت سنگین بودن و بالا بودن دانسیته نسبت به آب، در کف مخزن تجمع می یابد.

چربی های نا محلول فاضلاب به علت سبک بودن و دانسیته پایین، در بالای مخزن به دام افتاده و فیلم نازکی از چربی را در سطح بالایی مخزن اول ایجاد می نمایند. با افزایش کارکرد دستگاه، ضخامت لایه چربی افزایش یافته که باید توسط اوپراتور جمع آوری و تمیز گردد. نیمه دوم مخزن، ظرفیت نهایی مخزن را تشکیل می دهد که با افزایش دبی فاضلاب ورودی، کم کم پر می شود. فاضلاب ورودی در لحظه 0:00 در نهایت پس از 24 ساعت از دستگاه خارج شده و زمان ماند 24 ساعته تامین خواهد شد. نیمه دوم مخزن دارای پساب زلال و شفاف بوده که قابل تخلیه به شبکه فاضلاب شهری یا چاه جذبی می باشد. انتخاب و طراحی ظرفیت چربی گیر بر اساس ظرفیت پرس غذای رستوران، می باشد.

راه حلی پرسود برای رستوران ها

طراحی و نصب چربی گیر رستوران زیر سینکی

طراحی چربی گیر رستوران زیر سینکی، براساس شناور سازی روغن سبک وزن روی آب، همزمان با خنک کاری فاضلاب خروجی از مراکز می باشد. در چربی گیر آشپزخانه، ابتدا فاضلاب از آشغالگیرها (از جنس پلی اتیلن و فایبرگلاس) عبور کرده و مواد درشت از پساب جدا می شود. در طی این جریان ذرات چربی و روغن به دلیل وزن و چگالی کم روی سطح دستگاه چربی گیر قرار می گیرد. فاضلاب بعد از عبور از پکینگ مدیا که نقش بسزایی در بالا بردن سطح تماس آب دارند، عبور و فاضلاب بدون مواد روغنی و چربی از دستگاه خارج می گردد.

مهمترین مزایا چربی گیر زیر سینکی

سادگی نصب

کارایی نسبتا بالا

هزینه کمتر به چربیگیر موارد مشابه

ابعاد مناسب و کم بودن حجم فضای اشغال شده

چربیگیر رستوران، یک سرمایه‌گذاری پرسود

هزینه خرید و نصب چربیگیر رستوران در مقایسه با مزایایی که ارائه می‌دهد، بسیار ناچیز است. با استفاده از چربیگیر رستوران می‌توانید از سلامتی، بهداشت، محیط زیست و اقتصاد کسب و کار خود محافظت کنید.برای مشاوره و انتخاب چربیگیر مناسب با کسب و کار خود با شرکت آب سازه تماس بگیرید.

سخن پایانی:

استفاده از چربیگیر رستوران، یک ضرورت برای سلامتی، بهداشت، محیط زیست و اقتصاد رستوران شما است. با انتخاب و نصب چربیگیر مناسب، می‌توانید از مزایای متعدد آن بهره‌مند شوید.

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا