خودرو

10 علت صداهای غیرعادی خودرو + راهکار رفع آنها

صدای غیرعادی خودرو به دلایل مختلف و در شرایط متفاوتی روی می‌دهد. تعلل در تعمیر و رفع صدای غیرعادی خودرو، می‌تواند مشکل اتومبیلتان را دوچندان و هزینه تعمیر آن را بیشتر کند. در این مطلب از کارمادیو قصد داریم به 10 علت بروز صدای غیرعادی خودرو و راهکار رفع آنها بپردازیم.

1. صدایی شبیه جیغ در هنگام روشن‌شدن خودرو

در برخی مواقع ممکن است در هنگام روشن‌کردن خودرو، صدایی مشابه سوت یا جیغ بشنوید. اما بعد از گرم‌شدن خودرو، صدا قطع شود. این صدا با بررسی دو قطعه تسمه دینام و تنظیم‌کننده آن، مشخص می‌شود.

ابتدا مقداری آب، بادقت و مراقبت روی تسمه دینام بریزید. اگر بعدازاین کار، صدا قطع شد، عیب از تسمه دینام است و در صورت خرابی یا پوسیدگی آن را تعویض کنید. در غیر این صورت میزان شل یا سفت‌بودن تسمه دینام را بررسی و تنظیم‌کننده آن را به مقدار لازم تغییر دهید.

۲. صدای کلیک موقع استارت‌زدن خودرو

صدای کلیک موقع استارت‌زدن خودرو

چنانچه در هنگام استارت‌زدن، صدایی همچون صدای کلیک یا تیک شنیده شود و خودرو روشن نشود، حتماً باتری اتومبیل خوابیده است. برای رفع این مشکل، تمامی اتصالات باتری را بررسی کنید. در صورت نیاز به شارژ یا تعویض باتری، اقدامات لازم را انجام دهید.

۳. صدای تیک یا کلیک موقع دورزدن یا گاز دادن

چنانچه در هنگام دورزدن یا گاز دادن صدای کلیک بشنوید، ایراد از پلوس است. چنانچه فرمان را به راست بچرخانید و صدای کلیک شنیده می‌شود، عیب از میله سمت راست است و همین‌طور برعکس.

از دیگر علل این مشکل، شل‌شدن میله رابط چرخ و فرمان خودرو باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود، فوراً خودرو را به یک مکانیک نشان دهید. زیرا این مشکل بسیار خطرناک بوده و احتمال زیاد در هنگام رانندگی قادر به کنترل خودرو نخواهید بود.

۴. صدای تیک از موتور روشن

اگر در موقع روشن بودن موتور خودرو، صدای کلیک یا تیک بشنوید، احتمالاً این صدا از پیستون‌هاست. وقتی سطح روغن خودرو پایین بیاید، صدای پیستون بلند می‌شود. اما وقتی پیستون‌ها، چرب باشند، بسیار نرم و روان کار می‌کنند.

توصیه می‌شود ابتدا سطح روغن در مخزن مخصوص را بررسی کنید. چنانچه سطح روغن کافی بود و نیازی به تعویض روغن خودرو نبود، به تعمیرگاه مراجعه کنید.

۵. صدای تقه هنگام عبور از سرعت‌گیر

چنانچه هنگام عبور از سرعت‌گیر یا دست‌انداز، صدای تقه، ساییدگی یا صدایی شبیه بنگ شنیدید، عیب از بوش‌های دوسر یا میل موج‌گیر خودرو است. در چنین مواقعی، معمولاً در هنگام رانندگی احساس می‌کنید، سیستم تعلیق خودرو سست است و خودرو تعادل ندارد. پس باید به طور هم‌زمان، بوش‌های دوسر و میل موج‌گیر را تعویض نمایید.

۶. صدای غیرعادی در هنگام ترمزکردن

اگر موقع ترمزگرفتن، صدای غیرعادی از خودرو می‌شنوید، باید سریعاً آن را به تعمیرگاه ببرید. این مشکل از سایر مشکلات گفته شده تاکنون جدی‌تر است. چون ممکن است از لنت ترمز یا به‌طورکلی از سیستم ترمز خودرو باشد و خیلی خطرناک است.

توجه داشته باشید صدای ساییدگی در ترمزهای شدید، نشانه عملکرد صحیح و درست ABS خودرو است و جای نگرانی نیست.

۷. صدای یک یا چند کلیک

اگر هنگام استارت‌زدن، یک یا چند صدای کلیک بشنوید و به دنبال آن خودرو روشن نشود، باتری اتومبیل خوابیده است. در چنین مواقعی مطمئن شوید، باتری نیاز به تعویض دارد و دراسرع‌وقت، باتری را عوض کنید.

۸. صدای سوت از داخل کابین یا کاپوت خودرو

صدای سوت از داخل کابین یا کاپوت خودرو

گاهی از داخل کابین یا کاپوت خودرو، صدای سوت می‌شنوید. اگر صدا از داخل کابین یا همان داخل خودرو است، باید عایق‌بندی خودرو مورد بازبینی قرار بگیرد. اما چنانچه صدای سوت از زیر کاپوت خودرو بود، دلایل مختلفی را باید بررسی کنید. یکی از این دلایل شلنگ‌های سیستم خنک‌کننده موتور خودرو است. در چنین مواقعی شلنگ‌های خنک‌کننده موتور را بررسی و در صورت نیاز تعویض نمایید.

گاهی صدای سوت از زیر کاپوت، حتی در زمان خاموش بودن خودرو، شنیده می‌شود. در این‌گونه مواقع، درپوش رادیاتور را چک کنید تا اگر مشکلی در این بخش مشاهده نمودید، فوراً آن را عوض کنید.

۹. صدای زوزه‌کشیدن ماشین

رایج‌ترین علت شنیدن صدای زوزه از خودرو، خوردگی یا اصطلاحاً کچل شدن دنده‌برنجی است. از دیگر دلایل شنیده‌شدن صدای زوزه از خودرو، خرابی بلبرینگ، خرابی کراون ویل و پینیون و عیب در بوش دنده است. اگر نتوانستید علت اصلی را تشخیص دهید، به تعمیرگاه مکانیکی مراجعه و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

10.صدای انفجار از داخل اگزوز خودرو

صدای انفجار از داخل اگزوز خودرو

به گزارش کارمادیو، شنیدن صدای انفجار بلند از داخل خودرو، ممکن است به علت غنی‌شدن بیش از حد مخلوط سوخت و هوا باشد. همچنین عملکرد نادرست کاتالیزور اگزوز می‌تواند علت آن باشد. چنانچه همراه صدای انفجار، بوی دود اگزوز به مشامتان رسید، مطمئن شوید اگزوز خودرو مشکل پیدا کرده است. دراسرع‌وقت به تعمیرگاه مکانیک مراجعه کنید.

 

 

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا