گل و گیاه

7 دلیل سوختن و خشک شدن نوک برگ گیاه پتوس را بشناسید

پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی هست که نگهداری از آن به مراتب ساده‌تر از گیاهان دیگر است. فرقی ندارد خانه بزرگ و نورگیر دارید یا یک فضای کوچک و کم‌نور، در هر صورت می‌توانید از این گیاه آپارتمانی نگهداری کنید. جالب است بدانید به جز اینکه نگهداری گیاه ساده است، آلاینده‌های شیمیایی را هم تصفیه می‌کند پس استفاده از آن برای یک خانه می‌تواند مزیت‌های زیادی داشته باشد. اما یکی از بزرگ‌ترین نگرانی افراد زرد شدن یا خشک شدن نوک برگ پتوس است. در این مطلب از کارمادیو قصد داریم در خصوص علت سوختگی و خشک شدن نوک برگ پتوس صحبت کنیم؛ پس برای شناخت دلایل با ما همراه باشید.

7 علت سوختن و خشک شدن برگ گیاه پتوس:

علت سوختن برگ پتوس مثل دیگر بیماری پتوس، به شرایط محیط نگهداریش بستگی دارد که در ادامه با جزئیات این مسائل بیشتر آشنا می‌شوید. شما می توانید مقاله روش نگهداری گیاه پتوس را در کارمادیو مطالعه کنید.

1. تابش نور مستقیم و شدید نور خورشید

نوری که پتوس نیاز دارد در حد زیاد است اما نباید به حالت مستقیم بر گیاه بتابد. نور شدید و مستقیم خورشید همان‌طور که باعث سوختگی در بدن ما انسان‌ها می‌شود، می‌تواند علت سوختن برگ پتوس باشد. اگر پتوس را جایی گذاشته‌اید که نور زیادی بر آن می‌تابد آن را با فاصله از نور قرار دهید و چک کنید که نور از پرده و به صورت غیرمستقیم به گیاه بتابد.

به علاوه غبارپاشی برگ‌ها هم زیر نور مستقیم خورشید باعث سوختن نوک برگ پتوس می‌شود. این سوختن این‌طور است که نور مستقیم خورشید به قطره‌های آب برخورد می‌کنند و مثل یک ذره‌بین باعث سوختن برگ پتوس می‌شوند. بهتر است برای تامین رطوبت این گیاه از جزیره (سینی دارای سنگ‌ریزه و آب) استفاده کنید و آبیاری گیاه را دور از تابش مستقیم نور خورشید انجام دهید تا برگ‌های پتوس سالم بمانند و دچار سوختگی نشوند.

علت سوختن برگ پتوس چیز عجیب و غریبی نیست؛ هر چه را برای این گیاه مهیا کرده‌اید یک بار دیگر چک کنید تا علت این مشکل را بفهمید.

2. تغذیه بیش از حد گیاه با کود

تغذیه پتوس با کود مفید است و به رشدش کمک می‌کند اما نه هر زمان و با هر مقدار که شما دلتان بخواهد. اگر پتوس را غیر از فصل رشد با مقدار زیاد کود تغذیه می‌کنید و برگ‌های این گیاه حالت سوخته پیدا کرده؛ بدانید که عاملش استفاده بی‌رویه از کود و شورشدن خاک است. ضرر کود بیش از حد را می‌توانید با شست‌و‌شو یا تعویض خاک جبران و درمان کنید.

3. درمان مشکلات پتوس با سم و آفت‌کش بی‌رویه

زمانی که پتوس شما در اثر حمله یک آفت یا مبتلاشدن به یک بیماری آسیب می‌بیند، معمولا یکی از راه‌های درمان این است که از سم یا آفت‌کش استفاده کنید. استفاده بجا و مناسب از سموم برای درمان مشکلات پتوس مفید است اما اگر مقدار آن از حد استاندارد خارج شود، دیگر درمان نیست و دلیل سوختن نوک برگ گیاه پتوس می‌شود.

گیاه پتوس

برای جلوگیری از سوختن نوک برگ پتوس در اثر سموم باید این مواد را با تشخیص و نظر کارشناس گیاه‌پزشک استفاده کنید و برای درمان سوختگی باید خاک گیاه را بشویید یا کلا عوض کنید.

4. وضعیت نامناسب زهکش خاک و گلدان گیاه

اگر زهکش خاک و گلدان پتوس نامناسب باشد یعنی به گونه‌ای نباشد که آب اضافی آبیاری به راحتی تخلیه شود، رطوبت و خیسی زیاد خاک علت سوختن برگهای پتوس می‌شود.

5. بیماری قارچی؛ یک علت سوختن برگ پتوس

گاهی سوختن برگهای پتوس به دلیل بیماری قارچی اتفاق می‌افتد. معمولا سوختن برگ های پتوس در اثر بیماری قارچی با بروز لکه‌های آبکی و نرم تیره‌رنگ هم همراه است. برای درمان سوختن برگ پتوس ناشی از بیماری قارچی باید از قارچ‌کش موثر با نظر کارشناس استفاده کنید و مطمئن شوید که زهکش خاک و گلدان گیاه مناسب است.

یک علت سوختن برگ پتوس آلودگی گیاه به بیماری قارچی است. بیماری قارچی باعث سوختن برگ های پتوس می‌شود.

6. کمبود رطوبت و سوختن برگ پتوس

پتوس رطوبت بالا را دوست دارد و از خشکی محیط بیزار است. اگر محیط نگهداری پتوس خشک باشد، شاهد سوختن نوک برگ پتوس خواهید بود. برای اینکه رطوبت کافی به پتوس برسد باید هر چند وقت یک‌بار برای مدتی این گیاه را روی ظرفی کم‌عمق که داخلش سنگ‌ریزه و آب است، بگذارید.

7. نزدیکی گیاه به وسایل سرمایشی و گرمایشی

یک علت سوختن نوک برگ پتوس نزدیکی این گیاه به وسایل سرمایشی و گرمایشی است پس اگر به سلامت برگ‌های پتوستان اهمیت می‌دهید، این گیاه را از وسایلی مثل بخاری، شوفاژ، کولر و اسپلیت دور نگه دارید.

جمع بندی

برای پیداکردن علت سوختن برگ پتوس به شرایط محیط نگهداری گیاه توجه کنید. ببینید نور، دما، کود و رطوبتش چقدر است یا سم و کودی برای این گیاه بی‌رویه مصرف نشده است. برای مثال گاهی کمبود رطوبت محیط باعث سوختن نوک برگ پتوس می‌شود. هر چقدر زودتر دلیل سوختن برگ های پتوس را بفهمید احتمال درمان این مشکل بیشتر می‌شود.

 

4.1/5 - (77 امتیاز)

نوشته های مشابه

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
الهام
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر خسته نباشید گل پتوس دارم همه این موارد ک گفتید رعایت شده ولی نوک برگاش زرد میشه لطفاً چکار کنم بیشتر نشه؟؟

دکمه بازگشت به بالا