سبک زندگیخواندنی

9 نشانه که به شما می گوید هوش هیجانی بالایی دارید

برای سنجیدن سطح هوش هیجانی خود می توانید از تست هایی که وجود دارد کمک بگیرید. در این مقاله از کارمادیو برای اینکه متوجه شوید هوش هیجانی چیست نشانه ها ویژگی هایی که به گفته روانشناسان داشتن آنها به معنی بالا بودن سطح هوش هیجانی است را برای شما به همراه توضیحات ذکر می کنیم بنابراین تا اتمام مقاله همراه ما باشید.

 

 تعریف هوش هیجانی

توانایی شناسایی و مدیریت احساسات خود و احساسات دیگران در روانشناسی را هوش هیجانی می‌نامند  که امروزه به عنوان یکی از مؤلفه‌ های ذاتی موفقیت در افراد از آن یاد می‌ شود.

نشانه های وجود هوش هیجانی بالا در شما

اگر نشانه های زیر را دارید یعنی از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستید

وجود هوش هیجانی بالا

1- می توانید صبر کنید

مرور کردن گذشته یکی از بهترین کارهایی می باشد که افراد دارای هوش هیجانی بالا انجام می دهند به عنوان مثال برای اینکه گیج و یا نگران شوند که توانایی یک حرفه و یا شغل جدید را دارند یا خیر صبر می کنند.

مهلت دادن به خود برای تجزیه و تحلیل و آرام شدن موقعیت بهتر یک اقدام عاقلانه است که می تواند امکان اجتناب از درگیری درونی را به شما بدهد و به یک نظر و تصمیم درست دست پیدا کنید.

2- می توانید نسبت به دیگران همدلی نشان دهید

هرچقدر که توانایی ارتباط بیشتر با احساسات خودتان داشته باشید درک دیگران برایتان آسان تر خواهد بود. افراد دارای هوش هیجانی بالا توانایی حدس زدن موقعیت و شرایط گوناگون را دارند در نتیجه بجای اینکه احساسات دیگر افراد را نادیده بگیرند می توانند از آنان حمایت کنند.

یکی دیگر از علامت های هوش هیجانی بالا این است که برای شما اهمیت دارد که کارهایتان چه اثری بر دیگران می گذارد و تمام تلاش خود را می کنید تا به کسی صدمه ای وارد نکنید.

3- از تغییر استقبال می کنید

یکی دیگر از نشانه های هوش هیجانی بالا نداشتن ترس از تغییر است. این گونه افراد تصور ذهنی ثابتی از خودشان دارند که در موقعیت های گوناگون تحت تاثیر تغییرات قرار نمی گیرند. آنان چالش ها را فرصتی برای رشد و جز لاینفک زندگی می دانند.

ناگفته نماند که انسان ها در مقابل تغییرات مقاومت می کنند چرا که مغز افراد مايل است یک روند معمول و مکرر انجام دهد ولی کسانی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند توانایی غلبه کردن به این غریزه را دارند.

4- در کار اغلب عملکرد بهتری نسبت به دیگران دارید

افرادی در شغل خود موفق ترند که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند این ویژگی هم برای کارکنان و هم برای مدیران ضروری است و اگر توانایی ارتباط، مذاکره و رهبری موفقی داشته باشید نتایجی همانند مهندسی انسانی خواهد داشت.

همه ی آدم ها ترجیح می‌دهند با افرادی همکاری کنند که به آنها اعتماد دارند و از آنان خوششان بیاید.

5- افکار و احساساتتان را با قاطعیت بیان می کنید

اینکه بخواهید قاطع باشید یک چیز است و پرخاشگری چیز دیگری است اگر نیاز باشد از خودتان دفاع کنید این کار را به شکلی محترمانه و بدون ابراز نفرت و خشم انجام می دهید. کنترل احساسات منفی خود یکی از نشانه های برخورداری از هوش هیجانی بالا است.

این بدین معنی است که که شما احساساتتان را پنهان می کنید بلکه آنها را به گونه ای مودبانه ابراز می کنید تا حرف هایتان به صورتی بهتر شنیده شوند.

6- ازدواج موفقی دارید

کارشناسان معتقدند که عوامل اقتصادی و ارتباط عاطفی نقش بسیار مهمی در داشتن یک رابطه عاطفی رضایت بخش دارند.

هرچه این موارد بهتر و قوی تر باشند ازدواج موفق تری خواهید داشت. میان هوش هیجانی و احساس رضایت در زندگی زناشویی ارتباط وجود دارد.

به عنوان مثال زمانی که همسرتان عصبی می شود شما می توانید خویشتن داری کنید و با او همدلی کنید تا قضیه دعوا به خوبی حل شود. افرادی که توانایی کنترل احساسات خود را ندارند، درگیری درونی بیشتری دارند‌.

7- مراقب حرف زدنتان هستید

این بدین معنا نیست که شما هیچ گونه حرف بد و یا ناسزایی را به زبان نمی آورید. افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند در انتخاب کلمات خود بسیار هوشمندانه و با دقت عمل می کنند.

به گفته متخصصان این افراد هیچوقت به کسی نمی گویند (درکت می کنم). چرا که نمی توانند به صورت قطعی متوجه احساسات آن شخص شوند. به جای آن سبک گفت و گو و همچنین دایره لغات خود را ارتقا می دهند تا به خوبی منظورشان را همانگونه که انتظار می‌رود منتقل کنند.

8- دوست دارید پیشرفت کنید، نه اینکه بی عيب و نقص باشید

همه می دانیم که هیچ شخصی کامل نیست و افراد دارای هوش هیجانی بالا این موضوع را به خوبی درک می کنند. شما خودتان را همان گونه که هستید قبول می کنید. البته این بدین معنی نیست که از خوتان مواظبت نمی کنید یا هیچ نوع تلاشی برای ارتقا و رشد خودتان ندارید؛ بلکه برعکس است.

شما پیشرفت را دوست دارید ولی به خوبی هم می دانید که تلاش برای بی نقص بودن در هر حالتی، امر سالمی نمی باشد.

شما به جای آزار و اذیت خودتان رشد پیوسته را بر می گزینید.

9- مشکلی با نقد شدن ندارید

برخورداری از هوش هیجانی بالا تنها به این معنا نیست که می توانید دیگران را به صورت مودبانه نقد کنید، بلکه تحمل نقد شدن خود را هم دارید. هدف از نقد شدن، رشد و بهبود است.

زمانی که از هوش هیجانی برخوردار باشید دیگران را به گونه ای نقد می کنید که مفید و تأثیر گذار باشد و همچنین موجب دلخوری نشود.

جمع بندی

در این مقاله در ارتباط با نشانه های هوش هیجانی بالا در افراد بحث کردیم در پایان نیز شما را به مطالعه مقاله ۸ ترفند طلایی در زبان بدن که اعتماد به نفس شما را بیشتر نشان می‌دهند جهت تقویت اعتماد به نفس خود دعوت می کنیم.

2.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا