خواندنی

6 ترفند خانگی ساده برای تمیز کردن پشت قابلمه

کارهای آشپزخانه و براق انداختن ظروف وقت زیادی را از ما می گیرد. البته برای انجام هر کاری راهکارهای آسان‌تر و سریعتری هم وجود دارد. تمیز کردن پشت قابلمه ها یکی از کارهایی است که زمان بر و سخت است. لکه های چربی چسبنده ای که پشت قابلمه ها و ماهیتابه ها ایجاد میشوند ظاهری قدیمی و کثیف به آن ها می دهند که برای ما آزار دهنده هستند.

در این مقاله از کارمادیو قصد داریم روش های تمیز کردن پشت قابلمه و همچنین چند نکته برای تمیز نگه داشتن پشت قابلمه ها و ماهیتابه ها را برای شما ذکر کنیم بنابراین تا اتمام مقاله همراه ما باشید.

روش های تمیز کردن پشت قابلمه

روش های گوناگونی برای تمیز کردن پشت قابلمه ها است. شما برای اینکه بتوانید موثرترین و بهترین روش را انتخاب کنید ضروری است که به نوع متریال قابلمه خود دقت کنید. قبل از استفاده از هرکدام از این روش ها که در زیر به آنها می پردازیم بهتر است آن را روی یک ناحیه کوچک از قابلمه تست کنید تا در صورت تغییر رنگ و ظاهر قابلمه از آن استفاده نکنید.

1. استفاده از یک ماده اسیدی ملایم جهت تمیز کردن پشت قابلمه

 یکی از راه حل های تمیز کردن پشت قابلمه کمک گرفتن از یک ماده اسیدی ملایم مثل سرکه سفید، رب گوجه فرنگی و آبلیمو یا حتی سس کچاپ است. لکه های چموش چربی با کمک گرفتن از این مواد از بین می روند.

برای این کار سرکه، آبلیمو، سس کچاپ و رب گوجه فرنگی را به مدت پانزده دقیقه روی سطح پشتی قابلمه قرار دهید سپس یک برس یا اسکاچ را روی بکشید و با مایع ظرفشویی سطح را برق بیندازید.

2. استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن پشت قابلمه

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن پشت قابلمه

برای تمیز کردن اکثر ماهیتابه ها و قابلمه ها می توانید از جوش شیرین استفاده کنید. برای تمیز کردن پشت قابلمه های سرامیکی، چدن و حتی تفلون می توانید جوش شیرین را امتحان کنید. البته جوش شیرین نباید به سطح رویی قابلمه و ماهیتابه تفلون مالیده شود چرا که می تواند باعث آسیب به آن شود.

برای تمیز کردن پشت قابلمه با جوش شیرین کافی است جوش شیرین و آب ولرم را با نسبت سه به یک به هم ترکیب کنید تا این ترکیب حالت خمیری پیدا کند سپس این خمیر را پشت قابلمه بمالید و بیست دقیقه زمان دهید آیت خمیر پشت قابلمه بماند و بعد با کمک گرفتن از یک اسکاچ یا مسواک قدیمی آن را پاک کنید. اگر می خواهید این خمیر قوی‌تر عمل کند به آن مایع ظرفشویی اضافه کنید.

3. استفاده از نمک برای تمیز کردن پشت قابلمه مسی و چدنی

برای تمیز کردن پشت قابلمه های چدنی و مسی مقداری نمک درشت را روی سطح مورد نظر بپاشید و یک اسکاچ یا برس روی سطح مورد نظر بکشید. برای اینکه نمک قوی تر عمل کند مقداری جوش شیرین به آن اضافه کنید و یا می توانید روی سطح مقداری سرکه بریزید و بعد از ده الی پانزده دقیقه، پشت قابلمه را بشویید.

4. استفاده از صابون رنده شده و آب برای تمیز کردن پشت قابلمه

برای تمیز کردن پشت قابلمه ها با صابون ابتدا یک قالب صابون را با رنده درشت، رنده بزنید سپس آن را داخل یک ظرف آب گرم بریزید تا صابون به خوبی در آب حل شود. یک سیم ظرفشویی یا اسکاچ را درون ظرف فرو ببرید و سپس پشت قابلمه را با آن تمیز کنید.

5. استفاده از آبلیمو و فویل برای تمیز کردن پشت قابلمه سوخته

 ابتدا یک قابلمه بزرگ انتخاب کنید و مقداری آب درون آن بریزید سپس دو ورقه آلومینیومی را به صورت مچاله درآورید تا به شکل یک توپ کوچک در آیند و بعد آن ها را درون آب قرار دهید مقداری جوش شیرین و آبلیمو را هم به ظرف اضافه کنید و آن را روی حرارت قرار دهید تا به نقطه جوش برسد.

در مرحله بعدی برای تمیز کردن پشت قابلمه با فویل، جوش شیرین و آبلیمو کافی است قابلمه را درون این مخلوط بگذارید و اجازه دهید چهار تا شش دقیقه در آن بماند سپس پشت قابلمه را با کمک اسکاچ و مایع ظرفشویی بشویید.

6. تمیز کردن پشت قابلمه با استفاده از آب اکسیژنه

برای تمیز کردن پشت قابلمه با استفاده از آب اکسیژنه باید ظرفی انتخاب کنید که قابلمه یا ماهیتابه شما در آن جا بگیرد. ماهیتابه یا قابلمه را درون آن قرار دهید و مقداری آب اکسیژنه

اضافه کنید طوری که تمام سطح سطح مورد نظر درون آب قرار گیرد سپس ظرف را روی شعله قرار دهید تا جوش بیاید بعد از جوش آمدن شعله را کم کنید و ده دقیقه صبر کنید. بعد از این زمان لکه‌ها به آسانی از بین می روند.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن پشت قابلمه

چند نکته برای تمیز ماندن ماهیتابه ها و قابلمه ها

تا به اینجا ما روش های تمیز کردن پشت قابلمه را با شما مرور کردیم حال قصد داریم نکاتی را باهم مرور کنیم تا ا  لک شدن و کثیف شدن تابه ها و قابلمه ها جلوگیری کنید.

1- اجاق گاز را مرتب تمیز کنید

اجاق‌گاز یکی از وسایلی است که مرتبا در معرض تجمع چربی ها، مواد غذایی و کثیف شدن است به همین دلیل لازم است قبل از قرار دادن قابلمه یا تابه بر روی اجاق گاز آن را تمیز کنید. برای راحت تر پاک شدن اجاق گاز، پس از هر بار طبخ غذا و خنک شدن گاز، آن را با استفاده از یک پاک کننده به خوبی تمیز کنید.

2- قابلمه و تابه را قبل از طبخ غذا حتما گرم کنید

قبل از اینکه قابلمه یا تابه را برای طبخ غذا روی اجاق گاز قرار دهید برای اینکه مواد غذایی به کف ظروف نچسبند پیش اینکه غذا را درون آن، ظرف را به خوبی گرم کنید. به همین ترتیب ظرف مثل یک ظرف نچسب عمل می کند.

3- هنگام پخت غذا به حرارت گاز توجه کنید

برای اینکه مجبور نشوید پشت قابلمه سوخته را تمیز کنید بهتر است از همان ابتدا به شعله گاز توجه داشته باشید. در صورتی که شعله گاز بیش از حد زیاد باشد موجب پاشیدن مواد غذایی به بیرون ظرف و در نهایت باعث سوختن این مواد می شود. البته فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار غذا را هم بزنید تا از چسبیدن مواد غذایی به کف قابلمه جلوگیری کرده باشید.

4- ظروف را بلافاصله بعد از پخت غذا بشویید

مطمئنا همه شما می دانید اگر مواد غذایی برای مدتی طولانی روی ظروف بمانند تمیز کردن پشت قابلمه ها بسیار سخت خواهد شد. ولی اگر بلافاصله پس از اتمام پخت و سرد شدن ظرف ب کمک گرفتن از یک ماده شوینده آن را تمیز کنید کارتان خیلی آسان‌تر خواهد شد. دقت کنید که قبل از سرد شدن تابه یا قابلمه این کار را انجام ندهید زیرا شوک حرارتی باعث آسیب دیدن و تغییر شکل ظروف خواهد شد.

5– خشک کردن قابلمه یا ماهیتابه پس از شستشو

اگر بعد از شستو ماهیتابه ها یا قابلمه ها آنها را با یک دستمال نرم و تمیز خشک کنید از باقی ماندن لک آب روی آنها جلوگیری به عمل می آید. گاهی اوقات لکه آب به سختی پاک می شود البته این کار از زنگ زدن ظروف هم جلوگیری می کند. بعد از خشک کردن قابلمه یا ماهیتابه آن را در جای تمیز و خشک نگهداری کنید.

سخن آخر

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که قابلمه ها یا ماهیتابه های نو و شیکتان بعد از یک بار استفاده دچار سوختگی و لک شوند که به راحتی از بین نمی رود. در این مقاله از کارمادیو روش های خانگی تمیز کردن پشت قابلمه ها را برای شما شرح دادیم.

همانطور که بیان کردیم برای استفاده کردن از هر کدام مواد ذکر شده، آن را روی بخش کوچکی از ظروف تست کنید. دقت کنید که برای تمیز کردن پشت قابلمه های مسی از مواد شوینده قوی استفاده نکنید زیرا رنگ آنها را تغییر می دهد. حال شما را به خواندن یکی دیگر از مقالات مرتبط با این موضوع یعنی انواع تابه و کاربرد آن ها را یاد بگیر! لینک میدهیم تا اطلاعات مفیدی دریافت کنید.

3.3/5 - (32 امتیاز)

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا