سبک زندگی

بهترین شوینده ها برای شستن مبل و فرش + محلول خانگی تمیز کننده

فرش ها برای ما ایرانی ها تنها یک کالا نیستند بلکه یک اثر هنری بسیار با ارزش هستند بنابراین تمام تلاش ما این است که جلوه زیبای آنها را تا سالها حفظ کنیم. به همین علت برای شستن فرش ها حساسیت زیادی به خرج می دهیم و سعی می کنیم از بهترین شوینده ها برای شستن آنها استفاده کنیم. در این مقاله از کارمادیو تصمیم داریم تا بهترین شوینده ها را برای شستن مبل و فرش به شما معرفی کنیم بنابراین تا اتمام مقاله همراه ما باشید.

برای شستن فرش و مبل از چه موادی استفاده کنیم؟

اگر شما هم تصمیم دارید فرش خود را در خانه بشویید اطلاعات مهمی را باید درباره مواد شوینده کسب کنید چرا که امروزه شوینده هایی که تولید می شوند اغلب دارای مواد سفید کننده هستند که می توانند چموش ترین لکه ها را نیز از بین ببرند. اما حقیقت اینجاست که برای انتخاب بهترین شوینده ها جهت شستن فرش و مبل باید شوینده ای انتخاب کنیم که به الیاف فرش و مبل آسیبی وارد نشود.

بهترین شوینده ها جهت شستن فرش و مبل

یکی از ترکیبات شوینده های لکه بر استفاده از سود سوزآور و مواد قلیایی است که سبب بهم ریختگی رنگ فرش و در نتیجه پس دادن رنگ فرش هستند. ماده اکسید کننده یکی دیگر از ترکیبات مضر در شوینده های لکه بر است. وقتی که ماده اکسید کننده با کلر آب دست به دست هم بدهند درخشندگی فرش را از بین می برند و به الیاف ابریشمی و پشمی آن به صورت جدی آسیب وارد می کنند.

بنابراین برای شستن فرش ها و مبل ها از شوینده هایی استفاده کنید که دارای این مواد مضر نباشند.

شستن فرش با پودر ماشینی بهتر است یا پودر دستی؟

یکی از پرکاربردترین شوینده ها در منزل برای شستن فرش و مبل در منزل پودرهای لباسشویی دستی و ماشینی هستند و بیشترین آسیب را هم به فرش و مبل می زنند. پودر دستی با پاک کنندگی کمتر و کف زیاد، کار آبکش کردن را سخت می کند و ممکن است برای بسیاری از افراد حساسیت زا باشد.

از سوی دیگر پودر لباسشویی ماشینی رنگ الیاف ابریشمی یا پشمی فرش را کم رنگ می کند و رنگ های فرش را با هم مخلوط می کند. بنابراین نتیجه میگیریم که شستشوی فرش با پودر دستی وماشینی روش خوبی نیست. ولی در صورت تمایل ما پودر دستی را با آب سرد به شما پیشنهاد می کنیم‌.

محلول خانگی تمیز کننده مبل/ جایگزین های شامپو فرش

شامپو فرش ها شوینده های تضمین شده ای برای فرش و حتی مبل هستند چرا که آسیب جدی به فرش و مبل وارد نمی کنند. اما به دلیل ملایم بودن شامپو فرش ها قدرت لکه بری چشمگیری ندارند. پس نمی توانید تمام لکه های چموش و سرسخت را از بین ببرید. علاوه بر این شامپو فرش با کف فراوانی که دارد آبکش کردن فرش ها و به خصوص مبل ها را سخت می کند.

ما در این قسمت ساخت چند نوع شامپو فرش خانگی با استفاده از مواد طبیعی را به شما آموزش میدهیم تا بتوانید از بروز این مشکلات پیشگیری کنید و از مضرات مواد شیمیایی هم در امان بمانید.

دستورالعمل اول: ترکیب سرکه و جوش شیرین

یکی از بهترین شامپو فرش های خانگی ترکیب سرکه و جوش شیرین است که برای شستن فرش ها و مبل ها استفاده می شود. با توجه به این که این روش کمی زمان بر است مراحل زیر را طی کنید.

  • ابتدا فرش یا مبل را با استفاده از جارو برقی به خوبی جارو بکشید و روی کل فرش یا مبل جوش شیرین بریزید.
  • روی جوش شیرین سرکه اسپری کنید. قسمت هایی که لکه های سرسخت تری دارند سرکه بیشتری رویشان اسپری کنید.
  • با استفاده از برس فرش را بسابید، برای سابیدن مبل از یک پارچه زبر کمک بگیرید‌.
  • بعد از ۶ ساعت فرش یا مبل را جارو بکشید.

دستورالعمل دوم: ترکیب آب، نمک و سرکه سفید

چهار پیمانه آب را با دو پیمانه سرکه سفید و چهار قاشق غذاخوری نمک مخلوط کنید و روی لکه های فرش یا مبل اسپری کنید سپس فرش را با استفاده از برس تمیز کنید. همانند دستور قبلی برای تمیز کردن مبل از یک پارچه زبر یا اسکاچ کمک بگیرید.

دستورالعمل سوم: ترکیب آب، سرکه، آمونیاک و مایع ظرفشویی

برای پاک کردن لکه های قدیمی تر دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب حل کنید و مقداری آمونیاک و سرکه به آن اضافه کنید و روی فرش یا مبل اسپری کنید و فرش را با یک برس ولی مبل را با یک اسکاچ یا پارچه تمیز کنید‌. این محلول لکه بر بسیار قوی است در هنگام استفاده از آن حتما از یک دستکش استفاده کنید.

دستورالعمل چهارم: استفاده از آب اکسیژنه

برای تمیز کردن فرش ها و مبل هایی که رنگ روشن دارند آب اکسیژنه بسیار موثر عمل می کند. بر روی لکه های فرش مقداری آب اکسیژنه اسپری کنید و سپس با کمک یک برس محل را تمیز کنید. برای تمیز کردن مبل ها نیز می توانید از آب اکسیژنه کمک بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله از کارمادیو سعی کردیم تا بهترین مواد شوینده برای شستن مبل و فرش را به شما معرفی کنیم سپس در ادامه دستورالعمل ساخت چهار نوع شامپو فرش خانگی را به شما آموزش دادیم امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود. اکنون می توانید مقاله روش های پاک کردن لاک از روی فرش، لباس و پارچه‌ های مختلف را از سایت کارمادیو برای آگاه شدن از نحوه شستشوی فرش در خانه مطالعه کنید.

 

امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا